Kuinka nopeasti voi valmistua tradenomiksi?

Anonyymi-ap

Siis jos ohjeistus on 3,5 vuotta, mutta olisi kykyä ja halua suorittaa opinnot nopeammin.

Olen ollut jo työelämässä ja minulla on yksi maisterin tutkinto. Valitettavasti luonnontiede-opettajataustani ei ole riittävä HR-alalle. Aika monta paikkaa olen hakenut ja päässyt vain kerran työhaastatteluun.

2

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suotuisissa oloissa tavallista suorituskykyisempi ja ahkerampi yksilö voisi hyvin valmistua parissa vuodessa. Opintoihin kuuluu työharjoittelua, se on se, mitä ei voi nopeuttaa, vaikka opiskelu muuten sujuisi pikavauhtia vuodessa. Opinnäyte voi olla nopeasti syntyvä tai enemmän aikaa vaativa, mutta sen voi valita itse.

      Jos yliopisto-opinnot sujuivat joutuisasti, ammattikorkeakoulun voi odottaa olevan vaivaton, vaikka ihan itsestään sekään ei mene.

      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. En tehnyt viime tutkinnon puitteissa mitään ja sain 3/5 arvosanaksi. Ajattelin näin vanhempana ja viisaampana panostaa enemmän opintoihini, joten en pidä paria vuotta mahdottomana. Ensiksi on toki päästävä opiskelemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1668
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1425
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1153
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      59
      1087
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1025
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      940
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      784
    Aihe