Aloitin Relvar Elliptan käytön noin viikko sitten. Olen käyttänyt elämässäni monia astmalääkkeitä, mutta koskaan ei ole esiintynyt näin rajuja sivuoireita.
Alkuoireet olivat turvotusta ja nokkosrokkoa jonkinverran kasvoissa. Muutaman päivän kuluessa oireet pahenivat ja koko keho kutisi, kasvot punaiset ja täynnä nokkosihottumaa. Sain myös nivelkipuja ja hengenahdistusta ja hengityksen vinkumista. Elämäni ensimmäisen kerran ajattelin anafylaktinen shokki voisi tulla minullekin. Lääkärin kanssa keskusteltuani lopetin kyseisen lääkkeen käytön ja vaihdoimme takaisin entiseen astma lääkkeeseen.
Relvar elliptasta rajut sivuoireet
5
8185
Vastaukset
- Anonyymi
Kovaa päänjomotusta on ollut alussa, myöhemmin vähän helpottanut. Sitten lihaksissa outoja tuntemuksia, alaselkö meni ihan jumiin, oon joutunut pitämään taukoa lääkkeestä ja ottanut entistä seretide 250/50 lääkettä.
Hyvin pitää keuhkot auki Relvar mutta sivuvaikutkuset on ollut tosiaan niin pahoja, että en tiedä pystynkö käyttämään. Pitää yrittää vielä ja katsoa.- Anonyymi
Nyt olen pystynyt käyttämään Relvaria säännöllisesti, alussa piti tosiaan pitää muistaakseni neljä kertaa taukoa lääkkeestä ja ottaa entistä Seretide-lääkettä.
Onneksi jatkoin yrittämistä., Relvarin sivuoireet lievenivät aina kun piti taukoa ja nyt sivuvaikutuksia ei enää ole.
Lääke auttaa tosi hyvin, keuhkot "aukeaa" hyvin, ei ole yhtään sellaista puristuksen tunnetta keuhkoissa, niìnkuin Seretideä käyttäessä on vähän tuntunut, vaikka ei hirveästi silloinkaan.
Relvaria tarvitsee ottaa vain kerran päivässä ja tosiaan lääke aukaisee hyvin keuhkot, kannattaa käyttää, jos pystyy, minullakin oli alussa aika hurjat sivuoireet, onneksi en lopettanut niiden takia.
- Anonyymi
Aloitin mutta harkitsen lopettaa R kun särkee päätä todella paljon.Sama kokemus hengitän paremmin tällä kuin aiemmilla Symbicorteilla.Looppuuko pääkipu?
- Anonyymi
Kyllä mulla lieveni päänkipukin, kun piti aina välillä taukoa ja otti entistä lääkettä.
Nyt tuli vaan taas sellainen vaikutus, että alkoi rintaa puristaa vasemmalta puolelta, pelkäsin jo että sydämessä vikaa. Lopetin taas Relvarin ja nyt puristus rinnasta on loppunut.
Taisi olla lihaksessa kramppi taas.
En tiedä, en taida pystyä käyttämään, kun aina tulee jotain sivuoireita..
- Anonyymi00006
Onko jalkojen turvotusta kellään tullut Relvarista? Pari päivää käytön aloituksesta mulla alkoi turpoamaan jalat. Viis päivää nyt mennyt ja tänä iltana en enää ota Relvaria. Palaan takaisin Seretideen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342156Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491747Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1151571Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041296Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761008Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,48978- 59905
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54817Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101783- 60758