Laskin Kelan laskurilla, miten paljon asumistuki laskee, kun pääkaupunkiseutu siirtyy samalle tasolle muun maan kanssa asumistuessa.
Sama vuokra, samat tulot ja sama määrä asukkaita. Halsualla asumistuki on n.100e/kk. Helsingissä 400e/kk. Se on aika paljon 750e/kk vuokrassa. Noin paljon siis asumistuki tulee tippumaan, jos köyhien kyykyttäjä -hallitus saa hallitusohjelmansa tavoitteet läpi.
Asumistuki laskee noin 300e/kk.
Jos ei saa toimeentulotukea, miten esimerkiksi työmarkkinatuella elävä tai opiskelija voi asua enää pääkaupunkiseudulla?
Työmarkkinatuki
37,21 e/päivä x 21 päivää/kk = 781 e/kk
- verot 20% eli tilille tulee 625,41 e/kk.
Opintotuki
Opintoraha, Itsenäisesti asuva 18 vuotta täyttänyt 279,38e/kk
Opintolainan valtiontakaus 650e/kk
Sama koskee pienituloisia osa-aikatyöntekijöitä, joista on jatkuvasti pulaa pääkaupunkiseudulla. Eipä ole enää varaa asua Helsingissä.
Helsinki-lisän poisto vie 300e/kk asumistuesta
28
384
Vastaukset
- Anonyymi
Hallitusohjelmassa kohta:
Asumistuen kuntaryhmät 1 ja 2 yhtenäistetään tasolle 2.- Anonyymi
Valtaosa yleistä asumistukea joulukuussa 2022 saaneista
ruokakunnista oli joko opiskelijaruokakuntia (42 %) tai työt-
tömiä (32 %). Työssä olevia ruokakuntia oli 18 %.
AKelan aumistukitilasto 2022 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valtaosa yleistä asumistukea joulukuussa 2022 saaneista
ruokakunnista oli joko opiskelijaruokakuntia (42 %) tai työt-
tömiä (32 %). Työssä olevia ruokakuntia oli 18 %.
AKelan aumistukitilasto 2022Entäs nämä kaikki muut asumistuen heikennykset:
Yleisestä asumistuesta poistetaan 300 euron ansiotulovähennys. Yleisen asumistuen perusomavastuu korotetaan 42 %:sta 50 %:iin. Asumistuen taso tarkistetaan 70 prosenttiin hyväksyttyjen asumismenojen ja perusomavastuun erotuksesta. Asumistuen kuntaryhmät 1 ja 2 yhtenäistetään tasolle 2.
Laskee se kaikilla opiskelijoilla, koko Suomessa. Joku on tehnyt ihan tarkat laskelmat.
https://www.tyy.fi/fi/node/12342
"yhden henkilön ruokakunnissa yleisen asumistuen määrä tulee vähenemään maksimitukea saavalla vähintään 44,70 euroa ja kahden hengen ruokakunnassa 65 euroa. Se paljonko tuki voi maksimissaan vähentyä on riippuvainen tuloista, mutta yksin asuvalla lasku on maksimissaankin noin 160 euroa ja kahden hengen ruokakunnalla vajaa 300 euroa."
Jos muutenkin tulot on satasissa, jokainen kymppi on paljon.
- Anonyymi
Entäs nämä kaikki muut asumistuen heikennykset:
Yleisestä asumistuesta poistetaan 300 euron ansiotulovähennys. Yleisen asumistuen perusomavastuu korotetaan 42 %:sta 50 %:iin. Asumistuen taso tarkistetaan 70 prosenttiin hyväksyttyjen asumismenojen ja perusomavastuun erotuksesta. Asumistuen kuntaryhmät 1 ja 2 yhtenäistetään tasolle 2.- Anonyymi
Kannustavaa sosiaaliturvaa, kun poistetaan ansiotulovähennys?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannustavaa sosiaaliturvaa, kun poistetaan ansiotulovähennys?
Kannustaa itse murhaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannustaa itse murhaan.
Tässä oli linkki yhteystietoihin, mihin voi ottaa yhteyttä, jos on tuollaisia ajatuksia. Se poistettiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä oli linkki yhteystietoihin, mihin voi ottaa yhteyttä, jos on tuollaisia ajatuksia. Se poistettiin.
Suomi24 kannustaa itsemurhiin
- Anonyymi
Tässähän se lukee ratkaisu hallitusohjelmassa:
"Opiskelijoiden yleisen asumistuen rinnalle selvitetään ja kehitetään yhteisasumista suosiva ja taloudellisesti houkutteleva vaihtoehto."
Aika laajat oikeudet hallitus ottaa itselleen päättää yksittäisten ihmisten elämästä. Päätetään asumismuotokin opiskelijoiden puolesta. Sitten kun opiskelija-asuntojen halvat soluasunnot loppuvat, niin jäljelle jää vain kalliita yksityiseltä vuokrattavia asuntoja.
Eivät sijoittajat tee hyväntekeväisyyttä asunnoilla. Ne ovat sijoitus, mistä pitää saada tuottoa.
Eli vain rikkailla olisi jatkossa varaa opiskella. - Anonyymi
Opiskelijoilla on muutenkin jo ollut tiukkaa, korona, Ukraina, ilmastonmuutos, taloudellisesti jo muutenkin tiukilla.
Ehkä asumistuen muutos ei koske opiskelijoita. Sehän on vasta suunnitteilla.
Välillä kyllä näyttää, ettei hallitus oikein ymmärrä, mitä nuo sen suunnitelmat merkitsevät käytännössä.- Anonyymi
Opiskelijat hädissään: Pelkäävät, etteivät selviä lainoistaan
Tutkimuksen mukaan opiskelijat ovat selvästi aiempaa huolestuneempia taloudellisesta tilanteestaan. (22.8.2023) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Opiskelijat hädissään: Pelkäävät, etteivät selviä lainoistaan
Tutkimuksen mukaan opiskelijat ovat selvästi aiempaa huolestuneempia taloudellisesta tilanteestaan. (22.8.2023)Pakko mennä töihin, opinnot venyy. Otettava enemmän lainaa, valtio maksaa takaisin nopeasti opiskelevalle vain 7000e lainasta takaisin eli 10kk opintolainat max 650e/kk lainan valtiontakaus.
Miksei opiskelijoiden anneta opiskella rauhassa vaan piinataan taloudellisesti? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pakko mennä töihin, opinnot venyy. Otettava enemmän lainaa, valtio maksaa takaisin nopeasti opiskelevalle vain 7000e lainasta takaisin eli 10kk opintolainat max 650e/kk lainan valtiontakaus.
Miksei opiskelijoiden anneta opiskella rauhassa vaan piinataan taloudellisesti?Taas oli poistettu kommentti, jossa kerrottiin opiskelijoiden mielenterveyshäiriöiden lisääntyneen. Yhtenä syynä tiukka taloudellinen tilanne. Alkaa olla aika ammattimaista tämä keskustelujen moderointi. Ei saa kirjoittaa mitään, mikä voisi olla epäedullista hallituspuolueille.
Esim. että opiskelijat ovat yksi ryhmä, joka joutuu hyvin tiukoille näiden uudistusten takia. Opintotuki on muutenkin aivan naurettavan vähän.
- Anonyymi
Piäkaupunki on hyvin kallis temmellyskenttä köyhälle kansalle!🏜️🏝️
- Anonyymi
Siellä on monta isoa opiskelupaikkaa. Eikö edes koulujen rehtorit reagoi tuohon mitään?
- Anonyymi
Eikä tuo tule laskemaan vuokria. Asiaa on tutkittu esimerkiksi Valtion taloudellisessa tutkimuskeskuksessa, jonka mukaan leikkaukset vaikuttaisivat lähinnä tuensaajien toimeentuloon, mutta eivät juurikaan alentaisi vuokria.
Tuleekohan asunnon hinnasta osalle opiskelijoista tärkein kriteeri opiskelupaikan valinnassa?
Eli jatkossa pääkaupunkiseudulla opiskelijat asuvat vanhempien luona tai sinne tulee muualta vain, jos on varakkaasta perheestä, joka voi maksaa lapsensa vuokran.- Anonyymi
Edellinen hallitus halusi parantaa heikoimmassa asemassa olevien asemaa ja muistutti 1990-luvun laman vaikutuksista. Tämä hallitus haluaa tehdä päinvastoin. Keskisormea edelliselle hallitukselle?
- Anonyymi
Kokonaisuudesta pitäisi muistaa, että leikkaukset kohdistuu nyt tiettyihin pienituloisiin ihmisryhmiin mm. opiskelijat ja työttömät. Toiset taas jätetään leikkausten ulkopuolelle, kuten eläkeläiset, joilla on eri asumistuki. Sen sijaan hallitusohjelmassa on useita varakkaita ja hyvätuloisia hyödyttäviä kohtia.
Valtion budjetin voi halutessaan käydä läpi ja miettiä, olisiko siellä muita vaihtoehtoja säästämiskohteiksi kuin heikentää pienituloisimpien rahatilannetta ja elämää. Työttömät varattomat sentään saa toimeentulotukea. Eli oikeasti siinä ei säästetä yhtään mitään.- Anonyymi
"Toiset taas jätetään leikkausten ulkopuolelle, kuten eläkeläiset, joilla on eri asumistuki."
Valmisteilla olevien muutosten jälkeen eläkkeensaajien asumistuki on helppo lakkauttaa, jolloin jäljelle jää vain yksi asumistuki.
Tai jäähän jäljelle vielä varusmiesten asumisavustus...
- Anonyymi
Asumistuen saajat 600 000, joista opiskelijat 42% eli n.250 000. Puolet on jo töissä eli 125000 opiskelijaa. Työmarkkinatuen tai peruspäivärahan saajat 32% eli n.190 000.
Ei tuollaisille määrille ihmisiä löydy työpaikkoja, vaikka hallitusohjelma niitä lupaa sata tuhatta.- Anonyymi
KD:n puheenjohtajan mukaan hallituksen tavoitteena on purkaa kannustinloukkuja, jotta aina olisi kannattavaa ottaa vastaan työtä. Ei taida tietää, ketä tukien leikkaukset koskee.
- Anonyymi
Ei tuhansia tienaava kansanedustaja voi ymmärtää, mitä on elää muutamien satasten tuloilla.
- Anonyymi
Kertoo opiskelijoiden arvostuksesta. Ovat vain mahdollista työvoimaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kertoo opiskelijoiden arvostuksesta. Ovat vain mahdollista työvoimaa.
Että rikkaat saavat kerättyä itselleen lisää rahaa.
- Anonyymi
Vaikka olisi itse elämyt vuosia muutamien satasten tuloilla esim. opiskeluaikoinaan?
- Anonyymi
Hyvä ettei enää puhalleta ilmaa pääkaupunkiseudun asuntokuplaan.
Rahat menevät asuntosijoittajien taskuihin.- Anonyymi
Niin vuokra-asunnoille voisi laittaa maksimivuokran.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa922050- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391290
- 791110