Kokeilin tässä Live modesssa ubuntu 22.04.3LTS tein boottaavan usb:n uefi/gpt (persistence) rufuksella.
seuraavaksi: Try or Istall Ubuntu
all right käynnistyi ihan ok
Ruutuu tuli punainen meduusa.... jaahas että tämmönen
aikani siinä odottelin että ruutuun ilmestyisi jotain muutakin vaikkapa joku kuvake josta jatkaa
siten klikkasin työpöytää ja sieltä ilmestyi valikko johon oli koottu kaikki mahdolliset asetukset aikani siinä säätelin,
Välillä etsin kännykällä ohjeita miten kuvakkeita ohjelmista saa työpöydälle.Löytyi youtube ohje...joo-o voi voiko homman tehdä enää hankalammaksi.
Jäi kuvakkeiden teko siinä vaiheessa ...olisihan se helpottanut systeemin käyttöä.
Kieli asetuksien jälkeen piti uudelleen käynnistää latasi jotain [ restartti ] pyysi, no eikun siitä vaan.
no niin sitten alkoi odottelu sellaiset reilut puoli tuntia siinä meni kun odottelin mitään ei tapahdu ja nyppäsin usb-tikun pc:stä irti.
Seuraavaksi kokeilen uusinta Mint:tiä pitää tutkia toimiiko se uefi/GPT koneessa livenä ( tätäkin asiaa pitää netistä kaivamalla kaivaa eri linuxien ominaisuuksista)
Keskimäärin 5v vuoden välein kokeilen linuxia onko mahdollisesti panostettu käyttäjäystävällisyyteen, näillä näkymin sanoisin, että sen osalta on junnattu paikallaan aika pitkään.
Eri linuxeja tulee vuosittain kuin sieniä sateella ja kaikki on erilaisia, jostain syystä tuntuu, että ne kilpailevat siitä miten voisi estää windows-käyttäjän helpon siirtymisen linuxiin.
kokeilin tässä Live modesssa ubuntu 22.04.3LTS
6
461
Vastaukset
- Anonyymi
SUKSI VITUUN VAAPPU VALHEINESI!
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17983455c
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Nuo on noita windows-käyttäjän ongelmia: Omalla kohdalla homma menee tasan päinvastoin eli windows-asennukset on yhtä tuskaa.
Lähtisin kyllä sinuna kansalaisopistoon Linux-kurssille. Siellä neuvotaan mm. miten Linux-järjestelmä asennetaan ensiksi levylle ja asennellaan samalla yleisimmät ohjelmistot mitä vaan ihmiset keksii pyytää. Käytettävyys todellakin on saavuttanut järkevän tason joskus 2003-tienoolla ja tämän jälkeen kone on toiminut valitsemalla saman ikkunoinnnin aina samalla tavalla. Toki 20-vuoden aikana on kehitetty yli 200 uutta ikkunointi-järjestelmää jos oletusvalinta ei miellytä.
Kaikki on siis itse valittavissa: Myös windows-tyylinen ratkaisu löytyy, jossa käyttäjä ei erota käyttääkö windows- vai linux-konetta, mutta se on maksullinen.- Anonyymi
Avaaja on satusetä, niin paljon asiavirheitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Avaaja on satusetä, niin paljon asiavirheitä
Juu, esim. live-boot ei ole linuxin ominaisuus vaan koneen efi/bios:in ja tästä syystä sitä ei selitetä linux-asioissa, kun se ei sinne kuulu emolevyn ominaisuutena! Emolevyn ohjekirjasta löytyy boot-kohteen valinta - eli ohjeet miten koneeseen asennetaan käyttöjärjestelmä - live-kuva vaan ei asenna mitään koneelle.
- Anonyymi
"kuvakkeita ohjelmista saa työpöydälle"
Niitä saa ihan hiirellä kopioimalla ja liittämällä. Snap ohjelmien käynnistimet löytyy polusta:
/var/lib/snapd/desktop/applications/
Ja perinteiset:
/usr/share/applications/
Kopioit ja liität työpöydälle. Klikkaat hiiren oikealla ja valitset "Salli käynistäminen".
Tosin livessä ne eivät säily kuin nykyisen istunnon ajan...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262073
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1301543En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k941408- 631244
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1401181The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121111Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223932- 155895
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57813Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20779