Fasaanien karkotus

puutarhuri2

Millä saan fasaanit pysymään pois istutuksistani? Kasvimaalla on kateharsoa suojaamassa, mutta kukkapenkkejä ei oikein viitsisi peittää!

Kivikkokasvit kiinnostavat erityisesti, koska penkki on korkealla, josta fasaanilla on hyvät näkymät ympäristöön. Ärsyttää kun kaikki kukat tongitaan irti. Mehitähtikin on ollut sisällä turvassa jo monta vuotta.

Lintukoiraakaan en voi ottaa, koska olen allerginen :)

3

3024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansalainen13

      voit hyvin pyydystää ja valmista ruuaksi nuita lintuja, erinomaisen makuisia.
      aiemmin joku oli ampunut jousipyssyllä ja kehunut naapurilleen kuinka helppoa pyydystää ja hyvää ruokaa nuista tulee.omalla pihalla olevat elukat ja linnut voit huoletta tappaa mutta sen ulkopuolella lainsuoja astuu voimaan.

      • oziz

        paras vaihtoehto on mennä eräaiheiseen kauppaan ja ostaa sieltä karkoitus tarkoitukseen myytäviä
        haukan tai pöllön muovikuvia.Lisäksi löytyy kepin päähän asennettava liitelevä malli joka tehoaa myös erittäin hyvin.Paras malli on kanahaukka,sillä se on fasaanin luonnollinen
        vihollinen.Näillä varmasti fasaanit jättävät puutarhasi rauhaan.Älä missään nimessä mene
        tappamaan mitään lintuja tähän aikaan vuodesta
        sillä kaikki riistalinnut ovat rauhoitettuja tähän aikaan vuodesta.Onnea yritykselle!!


    • Anonyymi

      mä oon taistelut fasaani kukon kanssa vuosi kaudet, ei hellitä elikko, toissa päivänä istutin 50 kukkasipulia, aamulla 8 tulppaanin sipulia mullan päällä, jopa yksi laukka, joihin ei ole aiemmin kajonnut. olenkin yrittänyt suojata tulppaan istutus koreja istuttamalla ympärille eri laukkoja, ovat saaneet olla rauhassa tulppaanit, nyt on näköjään se taika loppunut, kukko on entistä röyhkeämpi.- korjaan tuhot päivisin mutta joka aamu on taas sipuleita esillä.- olen halvaantunut toiselta puolelta joten kyykkääminen ei ole ihan helppoa, enkä tunnu pääsevän istutuksissa eteenpäin, kun aina on nuo tuhot edessä. yritän istuttaa koko takapihan kukka altaani, ja laittaa sitten jonkun kankaan/muovin/minkä vaan kaiken päälle., muovi verkko kohopenkin päällä ei tepsinyt sekään, raoista kukko pääsi nokkkimaan keväällä kasvun alkuun päässeitä sipuleita, ja reiítti niitä- ei tullut kukkia, ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8459
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      105
      6667
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3840
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      86
      3629
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      166
      3034
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2959
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      47
      2937
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2809
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2486
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2084
    Aihe