HEVON SAATAVA PASKOA TIELLE !!!!

Kyllä se on vasta luonnonsuojelulain vastaista, jos hevonen ei saa kakkia tielle. Autotkin päästävät kaasunsa minne sattuu.
181072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Erityisesti savustettuna. Mutta kyllä hevosmakkaralenkkikin käy. Monille metvursteille hevosenliha antaa juuri sen oikean sitkeän aromin. Nam!

Äänestä
  • Ois kiva silittää karhealla avokämmenelläni turvonnutta poskeasi.

    Äänestä

  • luonnonsuojelija-mattopainija kirjoitti:

    Ois kiva silittää karhealla avokämmenelläni turvonnutta poskeasi.

    nautitaan sitten yhdessä ohrarieskan päällä voita, savuhevosta, pieni siivu persikkaa ja tillinoksa. NAM.

    Äänestä

  • ja konin sisäfilepihvi ! Namnam

    Äänestä

Prof Martti Tiuri julkisti kirjansa "Maapallon mahdollisuudet" 1991 ja onnistui siinä varsin hyvin ennustamaan nykyiset ilmastomuutokset. Päästöjen osalta hän mainitsi hevosen kiinteiden päästöjen olevan 0,4 kg/km mikä on helposti havaittavissa ratsastustallien tuntumassa. Autoissa päästömäärät lasketaan vain grammoina/km.

Niinpä hevosillekin pitäisi säätää erityinen saastevero jolla kopmensoitaisiin ratsastelun haitallisia ympäristövaikutuksia, esimerkiksi 4 €/km päästöjen keräilyyn ja konvertointiin herkkusieniksi.

Toinen vaihtoehto on kehittää -kuten autoissakin- hybridihevonen, joka saisi ravintonsa pelkkänä suonensisäisenä ravintolioksena ja olisi tä
llä tavoin päästöiltään lähes saasteeton (mitä nyt kusta lirauttaisi silloin tällöin).

Kuten autoja, kierrätetään hevosiakin: jos hevosia on syntynyt tilalle liikaa, on ylimäärä kierrätettävä metwurstiksi. Loput tiputusruokintaan.

Wer lebt, er hebt

RÖH~

Äänestä

kävin tuolla satakunnan alueella tutkimassa ylänköviljelmien sienikasvatusta ymp.aa.2/453 valtion rahoitushanke/sieni/eu.
paikalliset ihmiset väittivät alueella laiduntavan runsaan 200 villihevosen lauman, kysymys kuuluu onko villihevonen suomen alkuperäislaji ja siten tavallaan riistaeläimeksi luokiteltava laumaeläin.

Äänestä

juu olen aivan samaa mieltä, vaikkei se ole kauheen hienon näköistä kun on kasa paskaa jalkakäytävällä, mut hei siks on palkattu teiden siivoojia yms. !

Äänestä
  • Käsitykseni mukaan missään Suomen kunnassa tai kaupungissa ei ole hevosjätösten siivoajia.

    Saatan olla väärässä, mutta esimerkiksi Helsingin ja Espoon hallinnoimilla ulkoilualueilla niiden tonnimäärissä laskettavissa olevien hevoshaittojen (lue:läjien) keruuseen on mietitty jopa tarjouskilpailua tärkeinpien ulkoilualueiden osalta.
    ¨
    Hevonen on kaunis eläin eikä ratsastusharraste ole huono. Toisaalta on ikävää, jos alkukesän luonnon tuoksut lenkkipolulla peittyvät tallin tuoksuun, erityisesti suojellulla Espoon järviylängöllä, jonka lähettyvillä businesta tehdään pikkulikkojen istumin sadoin hevosin vailla mitään kunnioitusta muita luonnossa liikkuvia kohtaan ratsastaen alueila, jotka ovat varatut muuhun liikuntaan ja kieltoatuluin kielletty ratsastuksesta. Lenkkeily ja fillarointi on tästä syystä niille osoitetuille reiteillä vaikeaa heinäkuun puolivälin jälkeen, kun 12-34 ratsastajaa koirineen hallitsee koko ratsastuikselta kiellettyä ulkoilualuetta.

    Metsähallitus suhtautuu tyynesti valituksiin, omistahan suomenruotsalainen vähemmistö 80% Suomen varallisuudesta; joskus aivan aidosti hävettää kuulua tuohon ylimieliseen joukkoon.

    Wer hebt, er lebt

    RÖH~

    Äänestä

  • Wagner kirjoitti:

    Käsitykseni mukaan missään Suomen kunnassa tai kaupungissa ei ole hevosjätösten siivoajia.

    Saatan olla väärässä, mutta esimerkiksi Helsingin ja Espoon hallinnoimilla ulkoilualueilla niiden tonnimäärissä laskettavissa olevien hevoshaittojen (lue:läjien) keruuseen on mietitty jopa tarjouskilpailua tärkeinpien ulkoilualueiden osalta.
    ¨
    Hevonen on kaunis eläin eikä ratsastusharraste ole huono. Toisaalta on ikävää, jos alkukesän luonnon tuoksut lenkkipolulla peittyvät tallin tuoksuun, erityisesti suojellulla Espoon järviylängöllä, jonka lähettyvillä businesta tehdään pikkulikkojen istumin sadoin hevosin vailla mitään kunnioitusta muita luonnossa liikkuvia kohtaan ratsastaen alueila, jotka ovat varatut muuhun liikuntaan ja kieltoatuluin kielletty ratsastuksesta. Lenkkeily ja fillarointi on tästä syystä niille osoitetuille reiteillä vaikeaa heinäkuun puolivälin jälkeen, kun 12-34 ratsastajaa koirineen hallitsee koko ratsastuikselta kiellettyä ulkoilualuetta.

    Metsähallitus suhtautuu tyynesti valituksiin, omistahan suomenruotsalainen vähemmistö 80% Suomen varallisuudesta; joskus aivan aidosti hävettää kuulua tuohon ylimieliseen joukkoon.

    Wer hebt, er lebt

    RÖH~

    Kyllähän hevosmies tai nainen siivoaa omat jätteensä, koni vaan puuhun kiinni ja paskat pussiin. Hevosen tuottama sontamäärä on 12000 kg/vuosi. Eikö tämäkin ole ongelma kun hevosia on noin 120000. tarkkaa lukua en muista mutta faktaa on, että hevon paska saastuttaa ja epäestettistä teillä ja kuntopoluilla. Ajohevosten lisäksi myös ratsastajille pitää asettaa "käyttömaksu".

    Äänestä

Hevonen ei pasko tielle. Jos paskoo, tulee sakko, jos paskoo toistuvasti, kuula kalloon ja makkara-sekä liimatehtaalle.

Äänestä
  • Mijnäoon yrittä'nä sannoo tuota meejän Heekillle, sillä on puoljkymmevntä hevosta ja piästää pikkupenskat hevosten kanssa tiekkä. Hevonen tekköö paskoo 12000kg vuosi, kun ne lontii tiellä ja liikenteen seassa jokitörmissä silloilla. Kuskin pitää huole paskan raivuusta. jos paskat jäävät korjaamatta tielaitos voi käydä pesemässä tien, mutta lasku lähtee hevosen omistajalle, Meijä tiellä ajaa alaikäiset hevosella, häriten ihmisten työtä ja muuta liikennettä. Pitää ilmoittaa asiasta työsuojelupiiriin ja viranomaisille. Eiköhä sekin uhmamielisyyden osittaminen vähene ja asia saadaan asianmukaiselle tolalle. Hevosen selässä ja kärryillä nuokkuvat kuskit, painakaa tämä korvan taakse. Paskannuttaminen tielle on ympäristöterroria ja siitä on määräyksensä. Ihmisten päästöistä ollaan eniten huolissaa, vaikka määrät ovat merkittävästi pienempiä ja nr otetaan likakaivoon j imeytetään maaperään. Hevosen paskannuttaminen tielle ja pihatielle on terroria missä koiran paskannuttaminenkin muita sukkaita kohtaan. Asia on helppo korjata, kuski ottaa paskat lapiolla paskat säkkiin ja vie ne asianmukaiseen lantavarastoon ja asia on kunnossa.

    Äänestä

OS PASKADIREKTIITIIVIÄ VOIDAAN SOVELTAA NOIN VAPAASTI, KIPPAAN PASKAT TONTILLES, VEDOTEN ESITTÄÄSI MIELIPITEESEEN.

Äänestä

kyllä se joku roti on hevosen paskannuttamisessakin, vaikka silmät kiinni hevosen selässä istua lupottavat muuta väittävät. Sitäpaitsi hevoset rikkovat tiet ajokevottomiksi kavioillaan.

Äänestä

Tuollaisella ajattelutavalla ei pitäisi ketään päästää hevosen selkään.

Äänestä

Laita vaan persreppu hevoselles, niin ajosta tultuas saat sonnat kipata minne ne kuuuluu.

Äänestä
  • Höpö höpö, nyt on kehitetty sordiino, joka sopii sekä hevosille, että ihmisille joiden ongelmana on suolikaasut. Tätä laitetta aikoo tuoda maahan maahantuontiliike Pierre Coriast. Hevosille tarkoitetussa sordiinossa on sisäänrakennettu katalysaattori sekä myös aerosolisäiliö, jossa on vaihtoehtoisesti tamman tai oriin kiimatuoksu. Samoiten sisäänrakennettu äänenmuokkain, joka muuttaa pierut hirnunnaksi. Lopullisessa myyntituotteessa on myöskin energiamuunnin, joka muuntaa paskan suoraan energiaksi. Tämä säiliö voidaan talliin tultua irroittaa ja liittää suoraan sähköverkkoon ja näin saadaan saaste energiaksi ja tämän jälkeen ei ole ongelmia saasteesta eikä kasvihuoneilmiöstä.
    Ihmisille tarkoitettu versio on kehittelyasteella, koska ei ole päästy ratkaisuun äänenmuokkaimesta, minkälaisia ääniä käyttäjät haluavat, samoiten myöskin tuoksut ovat vielä kehittelyn alla. Asia korjaantuu kunhan saadaan kulutustutkimus suoritettua. Kuitenkin ennakkotilauksia otetaan jo vastaan.
    Pierre Coriast
    Maahantuontiliike
    Ala-Tallila

    Äänestä

Kärrätään saman tien koko päivän satsit kylille, kyllä nenät nyrpistyy! Ihmeellistä kun saa viinalle haista ja kuseksia ja suurinpiirtein paskoakin pitkin kyliä, mutta jos sattuu olemaan hevonpaskaa niin se on KUNNALLISKOKOUS järjestettevä...
Ja paskasta se aihe siirtykin luontevasti ruokaan.. Niinpä niin.

Äänestä

"Kyllä se on vasta luonnonsuojelulain vastaista, jos hevonen ei saa kakkia tielle. Autotkin päästävät kaasunsa minne sattuu."

Tolla asenteella ei sit paljoo kannata valittaa, jos muut tienkäyttäjät eivät varo tai muuten arvosta ratsukkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ratsukko kirjoitti:

Kyllä se on vasta luonnonsuojelulain vastaista, jos hevonen ei saa kakkia tielle. Autotkin päästävät kaasunsa minne sattuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu