masennus tulee ja tulee mutta ei lähde pois, itken ja makaan sängyssä koko ajan enkä jaksa tehdä yhtään mitään.. olen yrittänyt kaikkea jotka auttaisi masennukseen mutta mikään ei tunnut auttavan... töitä jaksa tehdä 2 päivänä viikossa ja neljä tuntia mutta sekin alkaa vaikuttamaan etten jaksaisi, lopetan varmaan senkin...olen 36 vuotias ja olen eläkkeellä.. auttakaan minua, mitä teen?
masennus tulee
4
348
Vastaukset
- Anonyymi
Tiedän tunteen kun masennus ottaa vallan ja olisi ollut helpointa luovuttaa ja jäädä sänkyyn itkemään.En kuitenkaan antanut valtaa vaan kampesin ylös masennuksen suosta ja voimille otti.Koeta pitää rytmi kohtuullisena kaikessa mitä teet ja ole armollinen,kaikkea ei aina jaksa.Voimahalaus:)
- Anonyymi
Ikäväpalstalla on voittovoimansa alla monia kandidaatteja.
- Anonyymi
Kyllä sitä on tullut mietittyä, että mikä auttaisi. Se on kamalaa, kun on ruumiillisesti särkyä, mutta jotenkin vielä kenkumpi kun sielu särkee, mieli ei toimi! Sinä varmaan olet jo ajatellut tilasi syytä, josko voisit vaikuttaa asiaan, mikä masentaa. Sitten usein tulee mieleeni juuri se, että kyseessä kuitenkin aivoston kemiat. Omalla kohdallani ajattelen niinkin, että aivotoiminnan on alunperin muuttanut jonkinlainen aivovaurio, syntymässä, vauvana tai muutoin lapsuudessa. On muitakin, joilla nk. vaikea lapsuus, mutta kuitenkin selviävät suht. normaalisti elämään? Itse ajattelen niinkin, että kertakaikkiaan voisin kohtuu hyvin, jos tietäisin että joku minua rakastaa, rakkauden kokemukset parantaisivat paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859