TANSSIORKESTEREISSA on se vika että soittaa aivan liian lujaa ja desipelit nouseee huippulukuihin , eikö ole mitään tajua että vaikka siellä on ikäjakauma yli 50 niin musiikin ei pidä soida että sattuu korviin ja ottaa kroppaan. Olisi mukava että voi tanssin lomassa jutella kuulumisia ja kuulee toisensa ettei tarvitse huutaa toisen korvaan.
Nuori nainen piti lusan hallilla korvatulppia,Keijo Hietikon orkesterin soittaessa ja monet muut moittivat ,VARSINKIN KITARAN VONGUTUS IHAN HIRVEÄÄ. TAIKAKUUN MUSIIKKI MYÖS AIVAN TAJUTTOMAN KOVA ÄÄNISTÄ miksi ei osaa säätää kovaäänisiä niin että musiikko ja laulu tasapainossa.
Onneksi on orkestereita jotka hallitsevat nämä asiat esim,
JYRKI JA SÄVEL, sekä HELMINAUHA , MATTI SAKARI JA POJAT.
DESIBELIMITTARIT KÄYTTÖÖN kun orkestereilla ei taitoa säätää ja sitä paitsi kovaäänisyys ei korvaa osaamista.
LAVATANSSIEN DESIBELIT
14
600
Vastaukset
- Anonyymi
Täysin samaa mieltä, ei bilevolyymejä tarvita tanssilavoilla.
- Anonyymi
Antakaa vinkki terveystarkastajille jotta tulevat mittaamaan, saattaa piankin korjautua kun lavanpitäjä joutuu korvaamaan keskeytetyn keikan...
- Anonyymi
Surkea bändi tarvitsee kovemmat desipelit, että kuulostaisi edes joltain.
Lavatansseihin riittää todella alle 80 dbn arvot.
Älytöntä jos joutuu tansseissa pitämään korvatulppia.
Nuoret DJ hemmot kun luulevat, että lavatanssi on jotan diskotouhua. - Anonyymi
Aika monet käyttävät korvatulppia välttääkseen tinnituksen. Konserttitulpat on parhaat. Kuulee partnerin puheenkin hyvin.
Saisi joskus terveystarkastaja käydä lavoilla rapsauttamassa sakkoja. Joka lavalla on luvattoman isot dessipelit. - Anonyymi
Miten desibelit pitää mitata että mittaus olisi vertailukelpoinen eri tiloissa?
Metrin päässä kaiuttimesta?
Kuka tietää?
Puhelimeen saa ladattua db mittarin. Voisi alkaa mittailemaan vaikka ihan huvikseen.- Anonyymi
Tanssijärjestäjän pitäisi asettaa desibeliraja ja mittaustapa millä tanssit aloitetaan. Näitä voi sitten säätää illan aikana jos siihen on tarve mutta muutostarpeesta pitää tanssijärjestäjän ilmoittaa eikä puolikuuron äänimiehen pidä tehdä säätöjä oma-aloitteisesti.
- Anonyymi
taikakuun ohjelmisto on sysipaska eikä se paremmaksi muutu vaikka niillä on nupit kaakossa. Eikä ne pudota desibelejä vaikka pyydetään joten kusi on noussut tälle porukalle päähän.
- Anonyymi
Terveystarkastaja tietää miten desibelit mitataan. Hänet voi kutsua seuraavalle Taikiksen keikalle jo ennakkoon. Voi kusi valua alap...
- Anonyymi
Tanssipaikoissa pitäisi olla kunnollinen kaiutinjärjestelmä niin että se musiikki kuuluu tasaisesti ympäri salin eikä niin että orkesterin edessä menee korvat tukkoon eikä peräseinällä kuulu juuri mitään. Silloin riittäisi pienemmätkin volyymit loistavasti.
- Anonyymi
Kun menette laivaristeilylle muistakaa ottaa korvatulpat mukaan!
Tanssimattomat DJ:t eivät ymmärrä mitään paritansseista/lavatansseista.
Aivan hirveet desibelit.
Luulevat, että daamin kanssa on kiva tanssia kun kauhee kipu korvissa.- Anonyymi
Kyllä muistan viimeiset laivatanssit . Meteli voitti lavatanssit kirkkaasti. Aivan hirveää. Tungettiin käsipaperitöpöt korviin. Auttoi muuten jonkinverran.
- Anonyymi
Alkuviikon rauhallisilla risteilyillä ei ole ollut tuota ongelmaa.
En koskaan käy loppuviikon nuorten suosimilla bileristeilyillä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkuviikon rauhallisilla risteilyillä ei ole ollut tuota ongelmaa.
En koskaan käy loppuviikon nuorten suosimilla bileristeilyillä.Ainakin viisi kertaa käyty ma tai ti laivoilla. Näistä reissuista 80% pelkkää tuskaa.
Alussa/aluillasta desibelit hyvällä tasolla, mutta jossain vaiheessa iltaa nupit väännetään kaakkoon ja tärykalvot meinaavat revetä.
En kannata laivatansseja ainakaan niille joilla kuulo vielä tallella tai normaalin rajoissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin viisi kertaa käyty ma tai ti laivoilla. Näistä reissuista 80% pelkkää tuskaa.
Alussa/aluillasta desibelit hyvällä tasolla, mutta jossain vaiheessa iltaa nupit väännetään kaakkoon ja tärykalvot meinaavat revetä.
En kannata laivatansseja ainakaan niille joilla kuulo vielä tallella tai normaalin rajoissa.Huonokuuloisille sopiva paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818