Halitusohjelmassa on työrauhan kehittäminen. Kun TES on voimassa, niin on työrauhavelvollisuus. Ammattiliitot eivät ole sitä kunnioittaneet, kun ovat järjestäneet laittomia lakkoja, tukilakkoja ja poliittisia lakkoja. Suurin osa töissä olevista ja koko kansasta haluaa, että työrauha paranee.
Suomen noin 2,5 miljoonasta työntekijästä noin puolet kuuluu ammattiliittoihin. Luku on ollut laskussa ja samalla työttömyyskassa YTK:n jäsenyys on noussut yli puoleen miljoonaan työntekijään. Pitää kuulua työttömyyskassaan, että saa ansiosidonnaisen. Liittoon kuuluminen on vapaaehtoista. Sama palkka, kuuluu liittoon tai ei.
Liittoon kuulumattomat ja suuri osa liittoon kuuluvista haluavat, että työrauha työpaikoilla säilyy ja paranee. Lakkojen vähentäminen on suurimman osan suomalaisista tahto.
Poliittisten lakkojen ja tukilakkojen rajoittaminen sekä laittomien lakkojen lakkosakkojen korottaminen ja ylettäminen laittomuuksiin osallistujiin on oikein. Se on oikein. Rikos kuin rikos.
Myös vahingonkorvausvelvollisuus laittoman lakon järjestäjille aiheuttamistaan haitoista pitää toteuttaa. Korvausten saaminen pitää koskea myös yksityishenkilöitä, joiden matka on peruuntunut tai jotka on joutuneet käyttämään taksia työmatkoihin tai on tullut vaikkapa ansionmenetyksiä laittoman lakon takia. Yritysten ja ihmisten pitää saada korvaus laittomuuksien aiheuttamista haitoista.
Työrauhan kehittäminen on valtaosan suomalaisista tahtotila
10
233
Vastaukset
- Anonyymi
Oikkein . Työläisten oikeudet on kohtuuttomia . Työläisten kuuluu olla halpa työvoiman tasolla ja jos pomon kanssa erimieltä niin se on asiallinen syy irtisanoa . Työläisten on turha kuvitella parempaa .. Yrittäjän puolella on hallitus oikeutetusti ..
- Anonyymi
Höpö höpö. Laittomuuksia pitää kitkeä ja niistä pitää rangaista. Työntekijät ovat tärkeitä yrityksille ja yritykset pitävät niistä huolta. Ei ammattiliitto. Yritykset.
- Anonyymi
Ei työläisen kuulu saada mitään korvausta lakosta .
- Anonyymi
Saiko pääministeri Rinne potkut kun puuttui työmarkkina tilanteeseen tai asioihin ??
- Anonyymi
Sai potkut pääministerin paikalta. Meni valtakunnan asiat ja työmarkkina-asiat sekaisin, entiseltä laittoman lakon järjestämisestä tuomitulta. Samassa rytäkässä Paaterokin sai potkut ministerin tehtävästä samalla perusteella.
- Anonyymi
Rasismi ei kitkeyty tessit kassissa. Kivaa viikonloppua.
- Anonyymi
Työraukkoja pitää ihan kantaa rahtitilaan siis.
- Anonyymi
Työrauhan parantaminen kuuluu kaikille. Erityisesti naisvaltaisilla aloilla ammattiliiton painostus on ikävä epäkohta.
Ammattiliittojen toimintatavat ovat syrjiviä. Työkaluina on uhkailu, kiristys, pakottaminen ja maalittaminen haukkumalla. Lakkoon pakottaminen on törkeä loukkaus, vapauden riisto. Töihin pitää saada mennä, jos tahtoo, ilman mitään syyllistämistä. Keväällä kehotettiin sanomaan oma ammattipätevyys irti! Se oli kyllä nollanoteeraus.
Ammattiliittojen syrjivät toimintatavat ovat kesän aikana tulleet tutuksi termillä rasismi. Kaikkien naisten pitäisi olla rasismia vastaan. Myös Tehyn puheenjohtajan. Naiset rasismia vastaan!
Mitä se Marin sanoikaan naisista, jotka eivät tue naisia, että niille on varattu... - Anonyymi
Eduskunnan kiristäminen poliittisella lakolla on hyökkäys kansanvaltaa vastaan. Se on rikos. Tai niin se pitää säätää, jos ei vielä ole. Muissa maissakin on jo näin tehty. Ei ole mitään järkeä myöskään antaa tukilakoilla pysäyttää koko Suomen vientiä satamiin tai voimalaitoksia tai pakottaa tehohoito-osaston työntekijöitä lakkoon. Joku raja pitää olla. Työrauhalainsäädännön kehittämiselle on tarve ja oikeutus. Se on valtaosan kansan mielipide.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Tyttö, jolla on hellä kieli ja huulet -> https://cum4.fun/?/fi017985808qk
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848495
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264608- 504158
- 583679
- 513166
- 502930
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262636- 382404
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382093- 292076