Sähkömittarit menee uusiksi

https://yle.fi/a/74-20046219?origin=rss

Aika epätoivoseksi menee tämä viherverkon ylläpito, kun mittarit täytyy vaihtaa jo noin 1/3 iässä.

Lisäksi toivoisin, että näissä uusissa mittareissa on sisäänrakennettuna hiukan enemmän älyä kuin edellisissä. Edullista ja luotettavaa tekniikkaa kuitenki olisi saatavilla. Jos hommaa olisi hiukan jaksettu kehittää, niin joku modulaarinen lisäpalikka ratkaisujaan olisi välttämättä ollut huono.

7

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä älyä kaipaat sähkömittariin?

      • Anonyymi

        Kukaan normikansalainen ei kaipaa. Nörteille taas mikään ei riitä.


      • Itse en kaipaa yhtään älyä, mutta Fingrid ja moni muu saattaisi kaivata. Nytku o tämä vihreä siirtymä isosti menossa halusi tai ei, niin kuorman hallinnasta, joustosta jne tulee entistä tärkeämpää. No se vaatii jokatapauksessa mittauksen, niin miksi ei kuormanhallinta voisi olla sähkömittarista lähtöisän? Silloin siihen voisi yhdistää Fingridinkin pakkotiputiksia jne. Madaltaisi kynnystä lähteä tekemään muutoksia, jos sähköyhtiön mittariin saisi erilaisia ohjausmoduuleita kiinni. Onhan se "yösähkö" ohjaus siinä olemassa, mutta helppona esimerkkinä LVV ja lämmitys voisi olla erilaisen ohjauksen perässä jossa LVV kohdalla painotetaan halvimpia tunteja enemmän. Sitten ne kuuluisat sähköauton lataukset ja purut verkkoon päin omallansa. Sähkön loppuessa Fingrid voisi etänä esimerkiksi tiputtaa S-auton latauksen, LVV jne pois ja valaistus jne jäisi ja kuluttajalle tietty korvaus joustoon kuulumisesta.
        Asiat on vaan niin paljon helpompi hoitaa keskitetysti kuin jokainen erikseen.


    • Anonyymi

      Carunan mukaan 90% mittareista on jo nyt lähes käyttöikänsä päässä. Mistä tuo 1/3 repäistiin?

      • Suurin osa mittareista vaihdettiin joskus 2012 korvilla etäluettaviksi. Kovin on lyhyt ikä, jos nykyiset mittarit ovat vaan 15 vuoden käyttöiälle suunniteltu. Siinä olet oikeassa, että repäisin tuon oletetun käyttöiän menneisyyteen peilaten.


    • Anonyymi

      Ja taas pitää tehdä vika, että rahaa virtaa kassaan.

    • Anonyymi

      Tämän takia niitä vaihdetaan: https://rumble.com/v3zxasp-almost-three-million-smart-meters-in-britain-are-not-working-properly..html
      Suurin osa asiakkaista ei edes pysty toteamaan, onko mittarin lukemat edes samalla kartalla kuin kulutus. Maailmalla noissa luennoissa on paljon virheitä ja osa mittareista syttyy palamaan kuormituksen takia.
      Appiukolla oli kerrostaloasunnossa mittarit vaihtuneet naapurin kanssa. Hän oli yksin asuvana, maksanut vuosikausia naapurin perheen sähkölaskut ja perhe nauttinut yksinasuvan pienestä sähkönkulutuksesta. Asia selvisi, kun naapuri valitti yhtiölle, että heidän laskunsa olivat liian suuria. Hyvityksiä ei tullut kuin kolmelta vuodelta, vaikka vika oli täysin sähköyhtiön ja jatkunut paljon pidempään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1506
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1126
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      218
      1108
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      239
      930
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      929
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      910
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      893
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      14
      780
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      747
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      703
    Aihe