Jos mitään ei tehdä, tulee AY liike kaatumaan Suomessa seuraavien kahden vuoden aikana. Ja sen kaatavat AY liikkeen jäsenet itse.
KENTTÄVÄKI EI KATSO OLEVANSA VELVOLLINEN PITÄMÄÄN PYSTYSSÄ BYROKRAATTISTA RAHAA KUPPAAVAA INSTITUUTIOTA, JOS SE EI HOIDA SITÄ TEHTÄVÄÄ MIHIN SE ON TARKOITETTU:
T Y Ö L Ä I S E N
E D U N V A L V O N T A A N!
JOS NYT EI PUUTUTA HALLITUKSEN TOUHUIHIN, EI MOISTA INSTITUUTIOTA KANNATA RAHOITTAA.
Tarvitaan tekoja, ei turhia sanoja!
SAK ja AY liike on tuhoutumassa.
18
311
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se kaadu, mutta sen merkitys pienenee samalla tavalla, kuin se on pienentynyt viimeiset vuosikymmenet.
AY-liikkeen retoriikka puhuttelee tietyn tyyppisiä ihmisiä. Kuten kaikessa viestinnässä yleensä, ihmisten tavoittaminen on vaikeaa. Kun puhutaan lakkoaseen rasvaamisesta, niin harva haluaa leimautua sellaiseen joukkon.
AY-liike perustuu siihen, että parhaat työntekijät maksavat huonoimpien palkan. Nykyään suuntaus on siihen, että hyvä työntekijä haluaa itse sopia palkastaan.
Kun koulutus ja ymmärrys ovat parantuneet, ihmiset tajuavat paremmin, että jokainen välikäsi ottaa palkasta oman osuutensa. AY-liikkeen pitää ansaita palkkansa ja osoittaa se. Enää ei riitä työnantajan demonisointi ja esiintyminen pelastavana enkelinä.
Kukaan ei enää usko siihen, että työnantaja riistäisi työntekijöitä. Kaikki ymmärtävät, että kyse on symbioosista, jossa molemmat tarvitsevat toisiaan. Sellainen yhteistyö toimii paljon paremmin ilman aseita. - Anonyymi
Hyvä miettiä, miksi hallitus haluaa niin voimakkaasti heikentää ay-liiketta. Hallitushan on ajamassa työvoiman aseman heikentämistä läpi ja yksi kohta siinä on ay-liikkeen murtaminen. Suomen velkaantuminen savuverhona ollaan tekemässä vähän muutakin.
- Anonyymi
Hallitus edustaan kansan enemmistöä.
Mene turuille ja toreille kysymään miksei ihmiset halua laittomia lakkoja ja miksi ne eivät halua maksaa siitä, että joku elää työttömyyskorvauksilla.
Minä luulen, että sinäkin tiedät vastauksen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallitus edustaan kansan enemmistöä.
Mene turuille ja toreille kysymään miksei ihmiset halua laittomia lakkoja ja miksi ne eivät halua maksaa siitä, että joku elää työttömyyskorvauksilla.
Minä luulen, että sinäkin tiedät vastauksen.Turuilla ja toreilla ei haluta työntekijän aseman heikentämistä.
Käy kysymässä.
- Anonyymi
Ay liike saadaan polvilleen kun kaikki persuja, kokoomusta, kristillisiä, vihreitä ja Liikenytiä äänestävät eroavat ay-liikkeestä eivätkä maksa enää jäsenmaksuja. Ay liike vihaa kaikkia muita kuin demareita ja vasemmistoa äänestäviä. Miksi siis me muita puolueita kannattavat lappaisimme rahamme ay-liikkeelle joka vihaa meitä?? Kaikki jäsenmaksurahamme he lappavat demareille. Erotkaa liitosta ja liittykää YTK kassaan jotta ette vahingossa kannata ja tue rahallisesti demareita. Tehkää nopeasti niin menee pohja pois ay liikkeen yleislakkouhkailulta.
- Anonyymi
AY-liikkeen täytyy olla täysin hyödytön, jos se menee polvilleen siitä, ettei saa mennä laittomaan lakkoon.
Eikö sillä todellakaan ole mitään muuta annettavaa jäsenilleen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
AY-liikkeen täytyy olla täysin hyödytön, jos se menee polvilleen siitä, ettei saa mennä laittomaan lakkoon.
Eikö sillä todellakaan ole mitään muuta annettavaa jäsenilleen?Laittomia lakkoja ei juuri ole. Nyt hallitus haluaa muuttaa lakia niin, että järkevät tukilakot muutetaabn laittomiksi.
Käännät asian manipuloivasti.
- Anonyymi
Työnantajilla on direktio-oikeus johtaa ja jakaa töitä. Pitäisikö johtamismenetelmiä päivittää nykyaikaan itseohjautuviksi tiimi-työtä tekeviksi ryhmiksi. Myös Ruotsin mallista tulisi ottaa oppia. Ruotsissa on medbästämmande lag, joka on paljon nykyaikaisempi kuin Suomen jälkeen jäänyt yhteistoimintalaki. Ruotsissa työntekijöiden edustaja on yrityksen hallituksen jäsen, jolloin oikea tiedonkulku ja vaikuttaminen mahdollistuu.
Suomessa työntekijöiden lomauttaminen ja irtisanominen on vaivatonta ja halpaa.
Monissa maissa (esimerkiksi Saksassa) irtisanomisajat ovat paljon pidempiä, irtisanomiskorvaus isompi ja lisäksi työnantaja joutuu osallistumaan irtisanottujen uudelleenkoulutukseen. Näin työnantaja joutuu korvaamaan irtisanotuille, mikäli tuotanto siirretään ulkomaille.
Digiaikana monet ammatit ovat hävinneet työkartalta. Kun tekoälystä tulee jokakäyttöinen ja -päiväinen, lisää vanhoja ammatteja katoaa. Digi- ja tekoälyhyödyn korjaa yritysten omistajat, yhä useammin monikansalliset, työntekijöiden jäädessä nuolemaan näppejään.
Joten työaikaa tyylisi lyhentää, työttömyyskorvauksia lisätä ja eläkeikää alentaa.
Työllisyys ei lisäänny työttömiä kurittamalla uusilla sanktioilla. Pian meillä on puoli miljoonaa työtöntä, iäkkäitä uudelleenkouluttamattomia työntekijöitä, jotka eivät kykene hyviä digitaitoja ja kielitaitoa edellyttäviin tehtäviin.- Anonyymi
Mielenkiintoinen kommentti. Suomeenkin pitää saada työllisyys-/irtisanomislaki, jolla estetään työpaikkojen vienti ulkomaille.
Kokoomus tuppaa ottaamaan mallia vain työnantajalle edullisista asioista sieltä täältä. - Anonyymi
Tiimityö on käsitteenä 20 vuotta vanha. Sillä oli silloin hyviä puolia ja myös huonoja. Itsenäinen työ ja itseohjautuvuus soveltuu hyvin asiantuntijatyöhön, mutta huonosti esimerkiksi bussikuskille, joka ei voi itsenäisesti päättää mitä reittiä ajaa, milloin ja minkälaisella autolla tai vaikka polkupyörällä.
Tiimityö vaatii myös tietynlaisia ihmisiä. Niitä ei riitä kaikkialle. Tiimityön hyöty katoaa, jos tiimin sisältä nousee joku vahva sielu johtajaksi ilman, että olisi kuitenkaan taitavin joukosta tai ylipäänsä pätevä tehtävään.
Tiedon saannista puhutaan paljon, mutta sen keinot parantaa kilpailukykyä ovat rajalliset, ellei se sitten johda siihen, että työtä tehostetaan ja tarvittaessa palkkoja lasketaan. Sitä odotellessa.
Kirjoitus vaikuttaa siltä, että seitsemänvuotias on päässyt karkkikauppaan. Kaikkea kivaa valitaan ja uskotellaan itselle, että jos se tuntuu saajasta hyvältä, sen on pakko olla hyvä myös maksajalle. Sen verran epäilys kuitenkin kalvaa kirjoittajaakin, että ehdottaa pakkoa siihen, ettei karkkikauppa saa lähteä pois.
Ei ole tietenkään ensimmäinen kerta, kun työpaikka on toiveiden kaivo ja unohdetaan, että kilpailijat tekevät töitä tosissaan saadakseen asiakkaat. Siihen ei auta, vaikka työaika poistettaisiin kokonaan ja palkka nelinkertaistetaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiimityö on käsitteenä 20 vuotta vanha. Sillä oli silloin hyviä puolia ja myös huonoja. Itsenäinen työ ja itseohjautuvuus soveltuu hyvin asiantuntijatyöhön, mutta huonosti esimerkiksi bussikuskille, joka ei voi itsenäisesti päättää mitä reittiä ajaa, milloin ja minkälaisella autolla tai vaikka polkupyörällä.
Tiimityö vaatii myös tietynlaisia ihmisiä. Niitä ei riitä kaikkialle. Tiimityön hyöty katoaa, jos tiimin sisältä nousee joku vahva sielu johtajaksi ilman, että olisi kuitenkaan taitavin joukosta tai ylipäänsä pätevä tehtävään.
Tiedon saannista puhutaan paljon, mutta sen keinot parantaa kilpailukykyä ovat rajalliset, ellei se sitten johda siihen, että työtä tehostetaan ja tarvittaessa palkkoja lasketaan. Sitä odotellessa.
Kirjoitus vaikuttaa siltä, että seitsemänvuotias on päässyt karkkikauppaan. Kaikkea kivaa valitaan ja uskotellaan itselle, että jos se tuntuu saajasta hyvältä, sen on pakko olla hyvä myös maksajalle. Sen verran epäilys kuitenkin kalvaa kirjoittajaakin, että ehdottaa pakkoa siihen, ettei karkkikauppa saa lähteä pois.
Ei ole tietenkään ensimmäinen kerta, kun työpaikka on toiveiden kaivo ja unohdetaan, että kilpailijat tekevät töitä tosissaan saadakseen asiakkaat. Siihen ei auta, vaikka työaika poistettaisiin kokonaan ja palkka nelinkertaistetaan."ei auta, vaikka palkka nelinkertaistetaan".
Toimisiko päinvastoin? Kuitenkin isopalkkaiset valittavat, ettei verotusta saa nostaa yhtään, vaikka valtio velkaantuu.
Kilpailijat osaavat paremmin työntekijä työnantaja yhteistyön. Nyt hallitus on heikentämässä tätä yhteistyötä mm. irtisanomisen helpottamisella, jota kukaan kokoomuslainen ei ole mediassa kommentoinut.
- Anonyymi
SAK JA AY-LIIKE ON NYKYÄÄN PELKKA ILLUUSIO, KUTEN SANNA MARIN ASIAT NÄKEE.
VAHINGILLINEN DUUNAREIDEN KANNALTA.
AJATELKAA NYT MINKALAISET PALKKAEROT NE ON SAANUT AIKAAN. ROSVOAMISEN JA RÖHKEYDEN.
KÖYHÄT JA PIENITULOISET......KANNATTAJAT USKOTTELEVAT SIELTÄ TULEVAN AVUN.......HAAAA..........HAAAAAA........PASKAN MARJAT......HEEE.....HEEEE........
MILJOONATULOJA KÄÄRIVÄT RYÖVÄRIT.
TARJOAVAT MUUTMAA KYMMENTÄ CENTTIÄ, SENKIN INFLAATIO SYÖ JO MIINUKSELLE SEURAAVANA PÄIVÄNÄ.
ROSVOT NOSTAVAT PALKKOJAAN KYMMENILLÄ TUHANSILLA. - Anonyymi
KANNATTAISI KANNATTAJIEN VARMAAN MENNÄ VENÄJÄN RINTAMALLE....... LÄSKISOUSSIIN.
- Anonyymi
Älä persu huuda
- Anonyymi
Persu kiihtyy.
- Anonyymi
Nyt tehdään politiikkaa eliitti kokkareille,jotka vihaavat työläisiä.Rasisti persut toimivat samoin.Toivon todella,että Suomessa ei täysin tallota työläisiä,jotka pitävät maan pystyssä .Ilman suomalaista duunaria ei porvaristo lihoisi.Häpeä hallitukselle.Valta kansalle.
- Anonyymi
EK kaatuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535530Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo943428Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453319Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762517SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral592394Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751897Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3011730Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71186Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal241122- 1371076