Nyt ei enää tarvitse keksiä miksi tarvitsee abortin, Oma Tahto riittää. Vihdoin abortin hakija voi olla rehellinen: haluan abortin. Siinä se ainoa syy.
HUS: "Aborttilaki muuttuu – 1.9. alkaen asiakas voi olla suoraan yhteydessä keskeytyksiä hoitaviin yksiköihin"
Syyskuun alusta raskaudenkeskeytykseen ei tarvita enää kahden lääkärin lausuntoa ja 12. raskausviikkoon asti aborttiin riittää raskaana olevan oma pyyntö.
Suomen raskaudenkeskeytyksiä koskeva lainsäädäntö, eli aborttilaki, muuttuu 1.9.2023 alkaen. Jatkossa raskaudenkeskeytykseen ei tarvita enää kahden lääkärin lausuntoa, eli asiakkaalle tulee yksi lääkärikäynti vähemmän. Lisäksi 12. raskausviikkoon asti aborttiin riittää raskaana olevan oma pyyntö. Lakimuutoksen taustalla on potilaan itsemääräämisoikeuden lisääminen.
Lakimuutos ei koske yli 12 viikkoa kestäneitä raskauksia.
Raskaudenkeskeytystä toivova HUSin alueen asiakas voi olla suoraan yhteydessä oman alueen HUS Naistentautien poliklinikkaan, myös raskaudenkeston ollessa yli 12 viikkoa. Jos on vielä epävarma päätöksestään ja kaipaa pohdintaa ja tukea, potilas voi olla yhteydessä omaan terveysasemaansa."
Syiden keksimispakko poistuu
Anonyymi-ap
9
527
Vastaukset 9
- Anonyymi
Se on hyvä että jos on pitkä matka, asia on ratkaistu, ett omassa terveyskeskuksessa pienellä paikkakunnalla voi asioida.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371333- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67845- 60651
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.51648Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33541- 30533
- 39507
- 63503
- 16497