Arvon keskustelijat osaatteko auttaa aloittelevaa kalastajaa, kun tuntuu ettei millään saa kalaa ylös järvestä.
Kalustoa löytyy riittävästi ( useita vapoja, jigiä, uistinta jne..) ja myös veneessä on kunnon kaikuluotain viistoluotauksella.
YouTubesta olen nöyrtynyt opettelemaan paremmilta taitoja, mutta siltikään ei tunnu kala käyvän koukkuun satunnaisia pieniä saaliita lukuunottamatta. Kaiku näyttää, että kalastuspaikoissa kalaa on kyllä saatavilla ja välillä on ollut runsaastikin kalaa.
Uistimia, jigejä olen vaihdellut ahkerasti ja kokoelmaa niistä löytyy reippaasti.
Taidoista se varmasti on kiinni, mutta en oikein pysty paikallistamaan mikä on pielessä, kun esimerkiksi jigaaminen on täysin samanlaista mielestäni kuin huippukalastajilla videoissa.
Tuleeko kokeneemmille mieleen mistä kannattaisi vikaa lähteä etsimään vai voiko vaan olla niin surkea tuuri, että kala ei ole ollut syönnillä niillä kerroilla kun järvellä olen ollut?
Olen yrittänyt kellonaikaakin vaihdella ja osa sanoo, että kellonaika ei merkitse juuri mitään, mutta mikä on totuus?
Kala ei ota koukkuun, miksi?
4
600
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa hankkia killupilkki, niin alkaa saamaan.
- Anonyymi
Mitähän kalaa yrität pyytää, millä ja mistä?
- Anonyymi
Tervehdys!
Olen pitkän linjan vanhakantainen ammattikalastaja. Kauan aikaa sitten virvelöin joskus, mutta jiggannut en ole koskaan. Käytän käytännössä verkkoja, pitkääsiimaa yms. Pyydystäen sekä merellä, että järvellä. Uskon, että kokemuksestani on sinulle hyötyä vaikkakin itse käytän passiivisia pyyntilaitteita ja sinä taas jiggaat.
Ensimmäisenä sanoisin, että jos heittotyylisi vastaa muiden, kalaa saavien tyyliä, vika ei löydy sieltä. Kalastus on taitolaji, vaikka osaan kaikki konstit ja järvessä kaksi viikkoa elokuun lopulla noin yli 100 metriä verkkoa, saalista tuli huonosti.
1) Aloitetaan tuulesta. Se on erittäin olennainen tekijä kalastit sitten verkoilla, jigillä tai millä muulla tahansa. Vanha sanonta on paikkansapitävä= ”pohjoinen vie kalat kattilasta, luode lusikastakin”. Toisin sanoen ylivoimaisesti huonoimmat kalatuulet ovat luode ja pohjoinen. Itätuuli on ”lahnatuuli” jos niitä haluat vaikka pohjaongella pyytää. Muutoin itä on huono. Kaakko-länsi ovat parhaimmat ja etelä niistä ylivoimaisesti paras.
Tuulesta vielä sen verran, että kala ei pidä myrskystä, tyyni tai normikeli parhaimmat. Kannattaa myös kalastaa sillä puolella rantaa jonne tuuli puhaltaa vaikka tyven houkuttelisi. Aallot liikuttavat pikkukaloille sopivaa ruokaa tuulen puoleiselle rannalle ja siellä missä pienet kalat ovat löytyvät myös niitä syövät petokalat.
2) Ajankohta on tärkeä. Petokaloilla kuten kuha ja ahven omat syöntiaikansa. Aamusyönti vähän ennen auringon nousua noin kolme tuntia eteen päin. Iltasyönti alkaa tuntia ennen auringon laskua. Edellä mainitut parhaimmat ajat. Jos uistelet kuhaa, koko yö hyvää aikaa. Yö pyynti toimii kuhalla varmasti myös jiggaamalla, mutta muistettava, että yöllä pikkukala nousee syömään pkanktonia pintaveteen ja kuha löytyy myös pinnan lähistöltä.
3) Paikat vaihtelevat vuodenajan ja veden lämpötilan mukaan. Jos kalastat merellä ja haluat pohjaongella (jigillä?) kampelaa, ulkosaariston jyrkkäreunaiset kalliot parhaita. Niin meren kuin järven ulkosaaristossa luotojen eteläpuolet parhaita varsinkin isolle ahvenelle.
Hyvä nyrkkisääntö, ”etsi kareja, siellä on kalaa”. Kesällä lämpimän veden aikaan kala yleensä syvemmällä. Iso ahven saattaa tehdä poikkeuksen ja löytyy karikkoisten alueiden läheisyydestä noin 2 metrin syvyydestä.
Näin syksyllä kuha karikoilla ja ”silakkahauet” tulevat sisäsaaristoon.
4) Vinkki: Tyynellä kelillä seuraa missä ”täyt” eli pikkukalat hyppivät. Ne hyppivät koska petokalat ahdistelevat niitä. Sieltä kannattaa kokeilla.
Toinen asia on se, jos kalaa ei ala tulla, vaihda paikkaa ja kokeile eri syvyyksistä.
Lopuksi yli 30 vuoden kokemukseen perustuva fakta: Välillä kalaa vaan ei tule vaikka tekisi kaiken oikein!
Lähettele viestiä jos vinkeistäni oli apua sinulle tai jollekkin muulle.
Kireitä siimoja! - Anonyymi
Uistimeksi Jesse syvännemalli musta/hopea, sininen/hopea, papukaijaväri.
Lisäsi Osku painouistin samaan siimaan. 80g menee 6 m syvyyteen, 40g menee 4 metrin syvyyteen.
Eilen klo 15-17 kuusi kuhaa ja neljä haukea.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait883515Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51759Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51512- 291331
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es53926Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70872Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35862Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47820Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4777Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60774