Kala ei ota koukkuun, miksi?

Anonyymi-ap

Arvon keskustelijat osaatteko auttaa aloittelevaa kalastajaa, kun tuntuu ettei millään saa kalaa ylös järvestä.

Kalustoa löytyy riittävästi ( useita vapoja, jigiä, uistinta jne..) ja myös veneessä on kunnon kaikuluotain viistoluotauksella.

YouTubesta olen nöyrtynyt opettelemaan paremmilta taitoja, mutta siltikään ei tunnu kala käyvän koukkuun satunnaisia pieniä saaliita lukuunottamatta. Kaiku näyttää, että kalastuspaikoissa kalaa on kyllä saatavilla ja välillä on ollut runsaastikin kalaa.

Uistimia, jigejä olen vaihdellut ahkerasti ja kokoelmaa niistä löytyy reippaasti.

Taidoista se varmasti on kiinni, mutta en oikein pysty paikallistamaan mikä on pielessä, kun esimerkiksi jigaaminen on täysin samanlaista mielestäni kuin huippukalastajilla videoissa.

Tuleeko kokeneemmille mieleen mistä kannattaisi vikaa lähteä etsimään vai voiko vaan olla niin surkea tuuri, että kala ei ole ollut syönnillä niillä kerroilla kun järvellä olen ollut?

Olen yrittänyt kellonaikaakin vaihdella ja osa sanoo, että kellonaika ei merkitse juuri mitään, mutta mikä on totuus?

5

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa hankkia killupilkki, niin alkaa saamaan.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😋 ­N­­­y­­m­­­f­­o­­m­­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17987698m

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Mitähän kalaa yrität pyytää, millä ja mistä?

    • Anonyymi

      Tervehdys!
      Olen pitkän linjan vanhakantainen ammattikalastaja. Kauan aikaa sitten virvelöin joskus, mutta jiggannut en ole koskaan. Käytän käytännössä verkkoja, pitkääsiimaa yms. Pyydystäen sekä merellä, että järvellä. Uskon, että kokemuksestani on sinulle hyötyä vaikkakin itse käytän passiivisia pyyntilaitteita ja sinä taas jiggaat.
      Ensimmäisenä sanoisin, että jos heittotyylisi vastaa muiden, kalaa saavien tyyliä, vika ei löydy sieltä. Kalastus on taitolaji, vaikka osaan kaikki konstit ja järvessä kaksi viikkoa elokuun lopulla noin yli 100 metriä verkkoa, saalista tuli huonosti.
      1) Aloitetaan tuulesta. Se on erittäin olennainen tekijä kalastit sitten verkoilla, jigillä tai millä muulla tahansa. Vanha sanonta on paikkansapitävä= ”pohjoinen vie kalat kattilasta, luode lusikastakin”. Toisin sanoen ylivoimaisesti huonoimmat kalatuulet ovat luode ja pohjoinen. Itätuuli on ”lahnatuuli” jos niitä haluat vaikka pohjaongella pyytää. Muutoin itä on huono. Kaakko-länsi ovat parhaimmat ja etelä niistä ylivoimaisesti paras.
      Tuulesta vielä sen verran, että kala ei pidä myrskystä, tyyni tai normikeli parhaimmat. Kannattaa myös kalastaa sillä puolella rantaa jonne tuuli puhaltaa vaikka tyven houkuttelisi. Aallot liikuttavat pikkukaloille sopivaa ruokaa tuulen puoleiselle rannalle ja siellä missä pienet kalat ovat löytyvät myös niitä syövät petokalat.
      2) Ajankohta on tärkeä. Petokaloilla kuten kuha ja ahven omat syöntiaikansa. Aamusyönti vähän ennen auringon nousua noin kolme tuntia eteen päin. Iltasyönti alkaa tuntia ennen auringon laskua. Edellä mainitut parhaimmat ajat. Jos uistelet kuhaa, koko yö hyvää aikaa. Yö pyynti toimii kuhalla varmasti myös jiggaamalla, mutta muistettava, että yöllä pikkukala nousee syömään pkanktonia pintaveteen ja kuha löytyy myös pinnan lähistöltä.
      3) Paikat vaihtelevat vuodenajan ja veden lämpötilan mukaan. Jos kalastat merellä ja haluat pohjaongella (jigillä?) kampelaa, ulkosaariston jyrkkäreunaiset kalliot parhaita. Niin meren kuin järven ulkosaaristossa luotojen eteläpuolet parhaita varsinkin isolle ahvenelle.
      Hyvä nyrkkisääntö, ”etsi kareja, siellä on kalaa”. Kesällä lämpimän veden aikaan kala yleensä syvemmällä. Iso ahven saattaa tehdä poikkeuksen ja löytyy karikkoisten alueiden läheisyydestä noin 2 metrin syvyydestä.
      Näin syksyllä kuha karikoilla ja ”silakkahauet” tulevat sisäsaaristoon.
      4) Vinkki: Tyynellä kelillä seuraa missä ”täyt” eli pikkukalat hyppivät. Ne hyppivät koska petokalat ahdistelevat niitä. Sieltä kannattaa kokeilla.
      Toinen asia on se, jos kalaa ei ala tulla, vaihda paikkaa ja kokeile eri syvyyksistä.
      Lopuksi yli 30 vuoden kokemukseen perustuva fakta: Välillä kalaa vaan ei tule vaikka tekisi kaiken oikein!
      Lähettele viestiä jos vinkeistäni oli apua sinulle tai jollekkin muulle.
      Kireitä siimoja!

    • Anonyymi

      Uistimeksi Jesse syvännemalli musta/hopea, sininen/hopea, papukaijaväri.
      Lisäsi Osku painouistin samaan siimaan. 80g menee 6 m syvyyteen, 40g menee 4 metrin syvyyteen.
      Eilen klo 15-17 kuusi kuhaa ja neljä haukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe