Tulvalta turvassa

Anonyymi-ap

Hei. Olen ollut puoli vuotta melkoisen stressaantunut terveydentilastani. Minulla on ollu monenlaisia vatsavaivoja ja kipuja. Olen nyt ensi viikolla menossa vihdoin tähystyksen, jossa toivottavasti syy selviää.
Näin viime yönä unta, että istuin sisällä talomme olohuoneessa ja katselin kauhuissani, kuinka lähellä virtaavan joen vesi nousi nousemistaan ja pyyhkäisi lopulta myös meidän pihamme poikki. Oli kamalan huolissani, miten talomme käy ja varsinkin murehdin, kuinkahan paljon kellari täyttyy vedestä. Lopulta uskalsin mennä katsomaan millainen hävitys kellarissa odottaisi. Yllätyksekseni, yleensä pimeä ja tunkkainen kellari olikin tulvan jälkeen täynnä valkoista luonnonvaloa ja siellä oli vain pieni vesikerros ja vesi oli täysin kirkasta.

2

322

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulvaunet ovat stressitilanteissa varsin yleisiä eli vedenpaisumus ja tulva varsinkin talossa on tavallaan tunneryöpsäys jota ei kykene rationaalisesti enää hallitsemaan.
      Kellarikerros talossa merkitsee alitajuntaa, intuitio. Sinulla kellari oli kirkas ja valoisa eli ehkä tähystykseen pääseminen helpotti ajatusta siitä,että asiat lopultakin selkenevät kaiken stressin jälkeen. Ehkä se on myös viesti alitajunnastasi sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2151
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      706
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      651
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      65
      509
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      490
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      470
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      469
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      457
    Aihe