Onko kyseessä trauma side (trauma bond) vai aito rakkaus? moni saattaa sekoittaa nämä keskenään. Traumasiteessä toinen ihminen yrittää kontrolloida sinua eri tavoin, suhde on monesti täynnä intensiivisiä vuoristoratamaisia tunteita ja siitä on vaikea lähteä, koska toinen osapuoli käyttää erinäisiä manipulointikeinoja pitääksesi sinut vankina suhteessa. Tällaista suhdetta pitää kasassa pelko ja ahdistus. Monesti roolit ovat hyväksikäyttäjä ja alistuja/mahdollistaja.
Aito rakkaus taas on turvallista, laajentavaa, inspiroivaa, sitä ohjaa luottamus ja vapaa tahto. Suhde on tasavertainen ja tasapainoinen ❤
Tärkeä asia
12
482
Vastaukset
- Anonyymi
Tuttu juttu. Olen itse töissä sotealalla ja meillä työnohjauksiakin näistä
- Anonyymi
hyvä jos tietoisuutta on! moni nainen etenkin tuntuu ajatuvan tällaisiin suhteisiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
hyvä jos tietoisuutta on! moni nainen etenkin tuntuu ajatuvan tällaisiin suhteisiin.
Jaa niinkö asiaintuntijamies, millaisen ko skenaario tekee niistä miehistä sitte?
- Anonyymi
Kuulostaa ihanalta tuo viimeinen kappale. Jotain traumaa kai tässä on jo tullut purettua. En silti usko, että kumpaakaan pystyy aidosti kokemaan palstalla.
- Anonyymi
Täällä välillä tuntuu että monen ”suhteet” on ikävöimäänsä tämmösiä:
https://youtu.be/SzfwvfyMlG0?si=vleNh3fIKKwulBar
Itse koen ettei ton tyyppisella suhteella oo elämänmittaista tulevaisuutta. Muutama kuukaus tapellaan yhdessä ja sit erotaan.. niin veikkaan suhteen elämänkaaren. Onko sellasiin edes sit järkee panostaa yhtään energiaa?
Eiks sen vois skippaa kokonaan ja ottaa heti mieluummin semmonen kenen kans elämä ei oo jatkuvaa sotaa?
T: Karoliina - Anonyymi
Tietääkseni psykopaatit eivät rakasta(jos ei puhuta kognitiivisestä rakkaudesta).
- Anonyymi
Hei, vihdoinkin teoriaa! Tämä oli toisaalta vähän ahdistava syyllisyydentuntoinen pohdinta.
- Anonyymi
Hän ei ole kontrolloiva. Minäkään en osaa manipuloida ketään olemaan kanssani. Kysyä voin mutta ymmärrän täysin ei-sanan merkityksen. Enkä anna ei - sanan vaikuttaa itsetuntooni. Olen arvokas riippumatta muiden mielialoista tai mielipiteistä.
- Anonyymi
Joopa joo taas minkä sille voi kun aikuinen pelleilee kuin joku lapsi
- Anonyymi
Taisit sittenkin enenpi rakastaa vaikka et sitä
koskaan myöntänyt tai sanonut ❤️
Opetit kyllä jotakin tärkeää mies
Naiselta- Anonyymi
Sä mies et ole opettanut mitään tärkeää kenellekään, muuta kuin sen, että miten autistista misogyyninen porukka o
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sä mies et ole opettanut mitään tärkeää kenellekään, muuta kuin sen, että miten autistista misogyyninen porukka o
Tyhmyys ei ole niin hot
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453313Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592956Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171985Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e631763Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131533- 1221476
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11404Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4751400