Mopon teoriakoe

Anonyymi-ap

Moi! Voisko joku kertoo täällä kuinka vaikee mopon teoriakoe oli ja oliks siin kaikki vaa monivalintaa ja monennella yrityksellä pääsitte läpi? Oon kyselly jo kavereilta mutta en oo saanu ns kunnon vastauksia. Mut juu aattelin täällä kysellä :)

8

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotakin prosyyriä tarttis lueskella, ennen koetta?🛵

    • Anonyymi

      Opettele vain liikennesäännöt niin ekalla pääsee helposti läpi, jos ei pääse ekalla niin sitten on parempi pysyä pois liikenteestä. Teoriakoe ei ole mikään peruskoulun turhan tiedon koe. Kaikki kysymykset on monivalintakysymyksiä ja kannattaa lukea kunnolla ilman panikointia.

      • Anonyymi

        Ja googlesta löytyy ihan testejä harjoitteluun.


      • Anonyymi

        Eipä menny mulla ekalla läpi:D Huomenna uuvestaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä menny mulla ekalla läpi:D Huomenna uuvestaan

        Ei kannata opetella niitä harjoituksien vastauksia ulkoa. Teoriakokeessa on ihan eri kysymykset ja harjoitellessa on sisäistettävä mitä siinä tehtävässä odotetaan.


    • Anonyymi

      Teoriakoe! Mene tielle, tutki liikennemerkkejä, että mitä ne tarkoittavat.
      Mene kadulle, istu risteyksessä tuomallasi jakkaralla ja katso, miksi ja miten ne ajoneuvot käyttäytyvät ja miksi.
      Eli miten risteyksissä ajetaan, mikä on se ajorata, missä mitäisi ajaa. Mieti, missä on kaistan keskiviiva, että liikutaan omalla puolen. Pohdi liikennejakanaa- milläpuolen pitäisi se ohittaa. Moni autoijankin risteyksessä "kiilaa" vastaantulevan kaistan kautta kääntyessään vaikka vasemmalle, omalle kaistalle. On muistettava, että kaistaviiva jatkuu risteysalueelle, ja jos tulee nokkapokkaa ajoneuvolla, viranomaisen mittanauha kertoo- kuka syyllistynyt ja mihin.

      Liikenne valot. Mitä niillä tehdään, pohtii sitä, kääntymissäännöt.
      Mitä vihreä nuoli, tai punaisennuolen merkitys on. Se auttaa sinne teoriakokeisiin.
      Mitä tarkoitta yksiuuntainen katu. Kuinka näet sen kun tulet risteykseen jne.

      ts. kentälle vain vahtaamaan liikennettä, se auttaa teoriakokeisiin.
      Pohdi liikennemerkkien tarkoitus ja syy kaduilla. Ei niitä kylvetä huvinvuoksi, kuin puita metsään.

      Risteyksen ennakkomerkit, Stop- kolmio, tai ilman sitä, tarvitseeko pysähtyä jokaisen ajoneuvon, tai muu väistömerkki. Myös suojatiemerkit on hyvä sisäistää, mikä merkitys niillä on. Eli kaksikaistaisella - suojatien eteen pysähtyneen ajoneuvon kohta, mikä vastuu siinä astuu kuvaan. Eli sitä EI saa ohittaa pysähtymättä.
      Myös risteyksen ne tämänpäivän polkupyörät vastakkain - merkki on hyvä huomioidan että pysähtyy suojatien eteen, - nykyiset sähköpyörät ovat aika vikkeliä. Kun senkin muistat teoriassa, alkaa vastauksissa olla paljon oikeata.

      Myös bussipysäkiltä lähtevää bussia on väistetävä >60 km rajoitusalueella.
      Bussin vilkku - vasemmalle rajaa takanatulevan ajon, eli sekin on mopotytön muistettava.

      Valojen käyttö - vilkkujen käyttö on jopa oman terveyden suhteen osattava.

      ts. sillä kentällä kun käyt silmilläsi selaamassa niitten ajoneuvojen tapaa toimia, "oikein" antaa hyvää aivoihin muistijälkeä sisäitettynä, niin teoriakokeet ovat helpommat haasteet käydä tekemässä konttorilla.

      • Anonyymi

        Jäi sanomatta, että lykkyä teoriakokeisiin, sekä viisaita - turvallisia kilometrejä liikenteeseen, ne pelimerkit - mitä siellä tarvitaan, niitä on hyvä tarkastella aika-ajoin.
        Itsekin- vaikka olen jo vanhus - yli 70 - seuraan jatkuvasti mitä liikenne kehittyy, mitä tulee uutta, ja vasta tein hyvinvuoksi sen teoriakokeen, -virheettömänä-

        Sekä on tarkoitus liikkua turvallisesti - ei tientukkona körötellen, vaan turvallisten nopeuksien, sekä rajoitusten mukaan, tietäen sen, mikä on todellinen omakin ajonopeus.
        Myös muut liikenteessä olevat pyrin huomioimaan, edessä- sivuilla, sekä takana.

        Olen kiinnostunut myös rautapyörien maailmasta. Nekin kuviot ovat tuttuja, paksut sääntökirjat ja tehtäväkuvan toiminnoissa - liikkunut jopa aika kiivasta vauhtia.
        Siksi turvallisuuspuoli on selkärankaan upotettu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe