Rajan veto sopivan ja epäsopivan musiikin välille on joskus vaikeaa. Hyvä ohje silloin on, että jos musiikki menee jalan alle, se on todennäköisesti sopimatonta. Musiikki ei saa mennä jalan alle, ei käden päälle, eikä posken viereen. Tarkoitan tällä sitä, että musiikki ei saa herättää tanssillisia himoja ja viettejä. Tanssillisuus vie äkkiä sivuun Jumalasta. Ei auta, että sanoo tanssivansa Jeesukselle. Jeesus kun ei vaadi meiltä tanssia, eikä kaipaa sitä. Jos tanssii Jeesukselle, sitä vain sitten tuudittautuu väärään rauhaan, eli ulos elävästä uskosta. Väärää uskoa on helpompi tunnustaa, mutta se ei pelasta ketään. Yleensä rytmimusiikki vie ihmisen tanssin pyörteisiin ja ulos Jumalan lasten keskinäisestä rakkaudesta. Emmehän halua mennä Jeesuksen luota pois. Vääräuskoset voi opettaa, että tanssi vain, mekin tanssimme ja ylistämme. Ja että Raamatun aikanakin tanssittiin. Heille on hyvä sanoa, että Raamatun ajan tanssilla ei ole mitään tekemistä sen kans, jota me tänä päivänä tanssiksi kutsutaan. Raamatun aikaan kiittäjän kiitosäänet olivat tanssia. Kiitosäänet eivät synny musiikin voimasta. Ei. Kiittäjä alkaa yleensä kiittämään Herraa Jeesusta kesken puhuttelevan saarnan. Kiittäminen ei ole kuitenkaan pelastumisen ehto. Ilman tuntemisiakin saa jäädä uskomaan.
Musiikki ei saa mennä jalan alle
Anonyymi-ap
481116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Suosittelen ambient-musiikkia. Rytmi ei kiihota liikaa… Mites marssi, sehän menee jalan alle!?
Koita nyt vähän hypellä ja nostaa jalkaa sekä taputella pöytää ! Jumpassa mennä hyppien askel askel hyppy
Tässä on saalem Ilmestyskirjassa luku 11 kohta 8
Jonku mukaan ambient-musiikki olisi new-agea ja näin ollen uusiskonnoklisuutta, eli ei sopivaa. Jännää, ku ambient-musassahan ei ole juurikaan melodiaa, eikä rytmiä. Se on tasaisenlaista huomaamatonta ”äänimattoa”, ja silti jotku luokittelee senki uushenkiseksi… Siis musa, joka on jopa klassista neutraalimpaa. Klassisessa rytmi on täysin toissijainen ja melodia pääosassa. Ambientmusaa taas voi verrata puron solinaan, tai metsän huminaan.
Menkääs naimaan Kemiin siellä on puutetta lapsista.
Kaikki on Kirjassa juuri päinvastoin.
- Jalan allako? Job 21:11 Hänen lapsensa juoksevat vapaina kuin karitsat, nuoret hyppivät ja tanssivat riemuissaan,
Ps. 87:7 Ja kaikki tanssivat ja laulavat: "Sinussa ovat minun lähteeni!"
Mirjam ja naiset tanssivat ilosta, kun israelilaiset ovat päässeet pois Egyptistä ja egyptiläisten sotajoukot ovat hukkuneet mereen. 2. Moos. 14:15 - 15:21
Daavid on voittanut mahtavan Goljatin ja kansa tanssii 1 Sam. 17: 38 - 18: 9
Daavidin tanssii Herran kunniaksi 2. Sam. 6: 12 - 16
Tuhlaajapoika palaa kotiin Luuk 15: 11 - 32
Johannes Kastajan mestaus Mark 6: 14 – 28
Käden päälle, mitä tanssia se on?
Sitten poski? Voitko tuoda Kirjasta yhdenkään jakeen, asiasi tueksi, pelkkien puhveleiden mukaan ei voi uskoansa rakentaa, se on pakanallista.
Halaaminen on yksi tuen sekä ystävän rakkauden osoitus, poisluettuna pedofiili.
Tuntuu tuo oma hiomosi leimata liikaa, -älä himoitse, jos se haittaa sinua.
Ei kaikki ole kaltaisiasi, vietit ovat Jumalan luomia, kuten naisten kiima, Gen 3;16 Naiselle hän sanoi: -- Minä teen suuriksi sinun raskautesi vaivat, ja kivulla sinä olet synnyttävä lapsesi. Kuitenkin tunnet halua mieheesi, ja hän pitää sinua vallassaan.
Jumalahan on sinusta jo sivussa, eikä tietä Häneen koskaan olekaan osaltasi, ennekuin löydät Jeesuksen ja otat kasteen. Joh. 14:6 Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.
Miten tanssi vie sivuun, sillä sen kauttahan usein Pyhät parisuhteet muodostuvat.
Ei auta, että sanoo tanssivansa Jeesukselle. Jeesus kun ei vaadi meiltä tanssia, eikä kaipaa sitä. Jos tanssii Jeesukselle, sitä vain sitten tuudittautuu väärään rauhaan, eli ulos elävästä uskosta. ****** Miksi sitten Jeesukselle tanssittiin Israelissa, Hänen kunniakseen.
Samaa on nytkin Kristillisissä seurakunnissa ja katso Tv 7;kaa, saat uskon sivistystä Jeesuskaan.
Kukahan tässä väärää uskoa tunnustaa, sillä et ole tunnustanut olevasi kastettu Jeesuskeen.
Jumalalla on vain yksi lapsi, Jeesus. Mutta Raamattu lupaa nimen heille, jotka ovat rauhantekijöitä, sekä Ilma.22;4 He saavat nähdä hänen kasvonsa, ja heidän otsassaan on hänen nimensä.
Siihen ei vaikuta liittyminen mihinkään Lahkoon.
Emmehän halua mennä Jeesuksen luota pois. ** Ette halua, mutta kun ei ole kastettu Jeesuskaan, ei Häntä myös omista omakseen.
»Vääräuskoset voi opettaa, että tanssi vain, mekin tanssimme ja ylistämme. ** Voiko? Milloin olet ollut siellä tanssimassa?
Eihän Raamatulla ole VL uskon kanssa muuta yhteistä, kun kolehti.
Et edes omista Raamattua, koska et lainaa sieltä yhtään jaetta. Hyvä se on olla pelkkien arvailujen varassa.
Kiitosäänet eivät katso paikkaa eikä olosuhteita, mutta onko niitä enää teilläkään, olihan niitä -50 luvulla. Et tainnut olla silloin mukana, kun Ylistysmummut liikkuivat tanssin tahtiin ja lauloivat, kiesus, kiesus, se oli Harmoniaa.
Silloin Lahkolla oli vielä Jeesus ja Raamattu.
Mikä on mielestäsi Pelastuksen ehto?
Juutalaisten jutskaa. Nykyaikana harhaa.
Siltä se tyhmältä lestalta näyttää.
Tympeitä noi sukeltaneet saalemit.
Kerroppa nyt älykkö, mitä ne saalemit on?
Tanssissahan liikutellaan koko kehoa. Jalat ottaa askelia, lanne voi keinua ja kädet voivat nousta heijaamaan. Pää voi myös nytkähdellä musiikin tahtiin, jolloin posketki siinä samalla heiluu. Ei musiikin pidä liikuttaa kehoa, etenkään tanssillisesti. Sotilasmarsseissa marssimusiikki kuljettaa joukkoja sotilaallisesti täsmällisessä järjestyksessä ja tahdissa. Siinä ei ole lainkaan tanssillisuutta.
älä sinä jätelesta selitä.
Tanssin pimeä puoli on se, etteivät tanssia taitamattomat kestä sitä, että joku tanssii Jeesuksen kunniaksi ilolla, tai oman tulevan, tai jo valmiin vaimonsa kanssa,
Hävettääkö olla "tahkojalka"?
Miten se sinua haittaa, saman teet onanoinnissakin.
Judet tanssii horaa ja poraa miten vois nähdä Palestiinan ja taas Herodeksen synnit seota veljensä vaimoon joka tytär tanssi ja he tappoi Johanneksen. Narkomaanit tanssii ravea ja discoa usein sitten taas rokkarit ei oikeastaan tanssi vaan hyppii ja ylistävät on useimmin tanssin harrastajia kuten baletti ja jazz sekä sitten on niitä Aasian lahkoja joissa esitetään Jeesuksen ristiä tanssilla musiikilla YouTube wirship dance lähinnä kertoo sovituksesta ja ne kun harrastaa liikuntaa tanssii. Sitten on nämä juutalaiset jotka myy ylistysmusaa hellareissa usein esiintyy rahasta. Sitten on taas arkielämän tanssit liikunta luovuus mikä ei liity Jeesukseen mutta kristityt käy tansseissa muutaman kerran vuodessa avioparit tanssii heillä on liikunta ja musiikki tärkeää sekä siinä nyt ei mitään omituista ja Jeesus on aina kristittyjen kanssa että nyt tullaan tähän osaan lestojen harhaopetukset !!!
Sotilasmusiikki on erittäin tärkeä liikuntamuoto ja merkinanto ryhmille milloin lähdetään liikkeelle mihin suuntaan tahdissa ryhmissä ei käy että kävellään eri tahtiin.Jokaisen sotilaan pitää pysyä tahdissa.Youtube Norjan ryhmän esitys sotilaiden on kyllä upeaa etsikää se. Sitten on nämä ryhmätyönä liikkumiset armeijassa tehdään myös työssä ryhmissä. Tahteja on monia rytmejä eri valtioilla on omansa joka maassa armeijalla on oma marssimusiikki. Kaikilla alku kristityillä oli omat ammatit myös armeijassa kuninkaina ja maaherroina sekä lääkärinä.
Kaikki osaa Suomessakin tanssia meillä on jo alakoulussa tanssit jumpat liikunta juoksu teline voimistelu ja seuratanssit perusteet aina ne toki unohtuu jos ei käy tansseissa monet käy koiran kanssa lenkillä uimassa hiihtää laskettelee eikä ehdi tanssia häävalssi tietysti.Youtube akselin ja Elinan häävalssi ( ollut suosittu häävalssi ).
Joo ei toi horatanssi ketään kiinnosta koska Jeesus tuli jo 2000 vuotta sitten sovinto on tehty ei tarvi joka minuutti pelätä
YouTube Hamina Tattoo
Suomessa lapset oppii jo pienenä musiikki esikoulussa rytmit ja 3 vuotiaat balettia viulun soittoa
David on kuollut ja Salomo molemmat huorasi
Saalemit luulee olevansa David 🦹🦹🦹🦹🦇💩
Tahkolla taitaa olla lestojen asuntobisnes .
Abraham pani Hagar sijais synnyttäjä Egyptin orjaa
Hellarit lypsää rahat ja vaatteet tavarat autot mökit älkää mennä lähellekään
Äläs vanha runkkari innostu.
Lestat käy bordellis kuin hellarit myös thaimaalaiset vetää
Jumalan lapset saavat vapautuksen koulun tanssitunneilta. Meki käytiin koulusa lenkillä, jotka eivät tanssineet. Nykyään moni uskovainen antaa lapsensa tanssia koulussa, mutta tekevät siinä karhunpalveluksen. Nää lapset nimittäin kasvaa lopulta ulos Jumalan valtakunnasta. Tällaisia tapauksia on ollut ja paljon. Mun lapset eivät koulussa tanssi!
Todellisuus on kaukana sinulta pakkosyötetyltä ihmiseltä.
Lapsi tanssii aina, jos terve, musiikkia kuullessaan, se on aikoinaan Jumalan asettamissa geeneissä.
Mutta alakuloiset virret ei motivoi heitä kuten ei ketään muutakaan, mutta ylistyslaulut Jeesuksessa tanssittaa.
Hava Nagila ORIGINAL - BEST VERSION IN THIS WORLD nimellä löytyy netistä.
Tanssi on ALUNPERIN ylistystä Jumalalle, nyttemmin Jeesukselle. Mutta eihän se sekulaareille kelpaa.
Tanssi ei tyhjennä SRK;ta, vaan sekulaari opetus ja lakonne rosmot.
mikä on lakonne rosmo? Tarkotitko la konna rosvo?
Helluntailaisia moneen kertaan upotettuja. Uusinta kastettuja. Sodoman Ilmestyskirjassa luku 11
Slayer yhtyeen god hates us all pitäisi soida kaikkien uskovaisten kotona 😎🤘🤘🤘
Kyllä Mooses jengiä kuoli siinailla kun ne valitti JUMAL AUTA SENTÄÄN SIINAI ON EGYPTIÄ
Eikö judet osaa muuttaa arabiaan Palestiinaan luvattuun maahan mitä ihmettä ne elää kiertolaisina. Muiden maissa.
Soopaa.
Olen perehtynyt aiheeseen sekä kirja kohta siitä valmistuu, joten olet tyypillisenä lastana vain arvailujesi varassa.
Siinaillahan varsinaisesti vietettiin vain osa ajasta.
Arkeologit eivät ole löytäneet paon vaikutuksesta yhtään jäämistöä, vaatteita tai hautoja, sillä Hebrealaiset hautasivat aina kuolleet, muistomerkin kanssa, ja se kirjoitettiin muistiin, joten voitko mainita ketä siellä Siinailla kuoli.
Onko Siinai Egyptiä, katso missä on sen itäraja, Punaisessa meressä, haloo.
Missä kerrotaan, että Palestiina, joka on nykyinen haukkumanimi saarelta muuttaneille rosvoille, joita kutsuttiin silloin filistealaiselle, eikä se ole Arabiaa, vaan Lähi- itää.
Kenen maassa sinä asut?
Slayerhan on täysin saatanallista mussiikkia
Saattaa olla, en tunne biisejä?
Omituinen höpöttäjä. Pedaali polvea heiluttaa.
Jätkä kattonu telekkaria naapurilla vanahemmilta salaa! Kannatteis tehä parannusta siitä!
> Yleensä rytmimusiikki vie ihmisen tanssin pyörteisiin ja ulos Jumalan lasten keskinäisestä rakkaudesta.
Jos niin käy, on parempi sulkea korvat. Mutta, ei kaikille käy niin, eikä musiikkia tarvitse kieltää vain siksi, että joillekin asia on ongelma.
Pitäisikö tämäkin kieltää:
https://youtu.be/l5TUVksu4B4
Käsin nostettu kukkakaali on edullisinta varmasti.
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000009809687.html
Kaikkinainen rympytys on epäsopivata. Rynpytyksen tunnistaa rämisevistä rummuista ja särähtävistä ja villisti veivaavista soittimista. Rympytys laittaa jalan ja koko kropan hetkumaan ja notkumaan.
Mitäs tästä sanot; ”Ylistäkää häntä Jumalaa torven toitotuksin. Ylistäkää häntä kielisoittimin ja harpuin. Ylistäkää häntä TAMBURIINEIN ja PIIRITANSSIEN. Ylistäkää häntä jousin ja huiluin. Ylistäkää häntä SOINTUVIN SYMBAALEIN. Ylistäkää häntä kalskahtelevin SYMBAALEIN (PS 150:3–5).
Tamburiini on helistin rumpu ja symbaali eli lautanen, metallinen lyömäsoitin
Niinhän se on Jumalan sana mukaa, jota ei lestä opetuksessa ole?
Unohtakaa koko juttu, ei ole teidän silmille se.
Rivers of Babylon
Lestojen aivopierut