Miksi hinata talvivaelluksella ahkiota, kun voisi olla tuollainen lämmin "mökki" minkä sisällä kulkisi varusteet? Teltan voisi jättää kotiin.
100 mm Finnfoamia tms. kevyttä ja kovaa eristelevyä. Alle teline mihin saa hyvin liukuvat murtomaasukset kiinni.
Ilmanvaihto painovoimainen ja simppeli "esilämmitys" eli korvausilma kulkisi ensin katonrajassa alumiinifoliosta väsätyn litteän kanavan sisällä. Poistoilmalle jonkinlainen putki, jossa olisi säätö.
Ei tarttisi enää polkea lunta ja repiä lumista telttaa eikä pystytellä ja purkaa sitä.
Suunnitteluohjelmalla voisi suunnitella mittatarkat palat, jotka saisi liimalla tms. kiinni. Onko ohut liimasauma merkittävä lämpövuoto? Entä jos osaisi tehdä jonkinlaisen ponttiliitoksen...
Kyllä kelpaisi käydä levolle sinne.
Voisiko eristyslevystä rakentaa "ruumisarkun" muotoisen retkeilymajan, joka olisi suksien päällä?
Anonyymi-ap
4
215
Vastaukset
- Anonyymi
100 mm finnfoam on jo aika painavaa, ehkä vähempikin riittäisi, vaikka 50 mm. Alumiinirunko ja levyt siihen liimalla ja ruuveilla kiinni.
- Anonyymi
just näin.
- Anonyymi
Et taida ollut koskaan edes hinannut ahkiota talvella hiihtovaelluksella. Se ei ole mitään mukavaa puuhaa. Helpompi kantaa rinkkaa.
Jos rakennat tuollaisen hinattavan laatikon, niin "mukavuus" moninkertaistuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs501384- 1691204
- 611047
- 8932
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli201902- 12862
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä53809Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27796Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti91782- 347765