Arvoton ihminen onkin kuoleman jälkeen arvokas

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009812367.html
"Lain mukaan tuhkaa ei saisi jakaa useaan paikkaan.
Saako näin todella toimia? Saako läheisen tuhkaa sirotella eri paikkoihin?
Lain mukaan ei saisi.
tuhkan sijoittamisesta määrää hautaustoimilaki, jonka mukaan tuhka on haudattava tai muulla tavoin sijoitettava pysyvästi yhteen paikkaan vuoden sisällä tuhkauksesta.
Näin ollen tuhkaa ei saisi sirotella eri paikkoihin, eli jakaa tuhkaa esimerkiksi mereen ja kompostiin.
Ennen tuhkan sirottelua tuhkan sijoituspaikka pitää myös ilmoittaa krematorion ylläpitäjälle, sillä krematoriot ovat velvollisia pitämään rekisteriä tuhkauksista ja tuhkan sijoittamispaikoista. Mikäli krematoriolla on syytä epäillä, että tuhkaa käsiteltäisiin epäasiallisesti, sen ei tule luovuttaa tuhkaa.
Lain mukaan tuhkaa voi siis sirotella esimerkiksi vesistöön tai maan pinnalle, mutta tuhkat tulee sijoittaa yhteen paikkaan. Lisäksi sirotteluun tulee olla alueen omistajan tai haltijan lupa."

Erikoista, että kuoleman jälkeen, kun jäljellä on enää tuhkat, niin ihmisestä tuleekin arvokas ja viranomaiset määräävät miten ihmisen tuhkat saa sirotella vaikka ihminen elämänsä aikana olisi joutunut elämään syrjäytyneenä, eikä viranomaisia kiinnostanut kuinka ihmisellä eläessään meni,
Mikä kiire tuhkalla on sirotella, kyllähän ne tuhkat pysyy uurnassa
Jos omistaa metsää, niin ne tuhkat voi sirotella vaikka vainajan omaan metsään ja vaikka siellä useampaan paikkaan, ei sitä kukaan tiedä vai onko viranomainen valvomassa miten tuhkaa sirotellaan,ei luulisi, kerta jos ei ole ihminen eläessään kiinnostanut viranomaisia.

1

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin kaivattusi

        Ja sinun juttusi kaatui?
        Ikävä
        162
        7226
      2. En löydä sinua

        En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
        Ikävä
        26
        4158
      3. Ketä julkkista

        kaivattunne muistuttaa?
        Ikävä
        49
        3611
      4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

        Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
        Maailman menoa
        147
        3200
      5. Opettelen sun jokaisen virheen

        ja rakastan sua.
        Ikävä
        51
        2946
      6. Miten, milloin

        Se onnistuisi sun luona
        Ikävä
        48
        2444
      7. Ne oli ne hymyt

        Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
        Ikävä
        26
        2336
      8. Hajoaako persut kuten 2017?

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
        Maailman menoa
        273
        2039
      9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

        IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
        Kankaanpää
        55
        1995
      10. Mitä haluat oikeasti

        Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
        Ikävä
        29
        1896
      Aihe