Reumaliiton pitäisi vedota, autoimmuuni-reumasairaiden olemattomien, pienimpien sairaus-kansaneläkkeiden, aidosti päivittämiseen ajanmukaiselle, korkeiden elinkustannusten tasolle Suomessa.
Liian moni vakavasti sairas, ei pysty osallistumaan, edes Reumaliiton toimintaan, köyhyyteen pakottamisen, puuttuvan taloudellisen oikeusturvan takia. Tämän olisi syytä olla, myös eettinen ja moraalinen kysymys lääkäreille, joiden elintasoon tiettävästi riittää, että vain hyväosaiset pystyvät ostamaan hoitoa ja käyttämään mm. Reumaliiton palveluksia.
Selkeä vetoomus hallitukselle / eduskunnalle, lääkäreiden ym asiantuntijoitten allekirjoituksilla, ajanmukaisten 2000€/kk minimieläkkeiden Suomeen toteuttamiseksi, olisi tärkeää tehdä.
Se olisi parasta ja tehokkainta lääkettä, toisi paljon toivoa ja varmasti lievittäisi autoimmuuni-reumasairauksia, mahdollistamalla itsehoidon ja paremman terveydenhoidon, tai hoidon yleensäkin, siitähän on jo kyse Suomessa, isolla väestönosalla eläkeläisköyhistä.
Laittakaa ideaa eteen päin, konkreettisilla teoilla on merkitystä !
2000e/kk MINIMIELÄKKEET parasta hoitoa kaikille reuma-autoimmuunisairaille
Anonyymi-ap
1
450
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k303690Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet491588- 731328
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751171Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911021Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille167999- 74815
Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?47725Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua33716- 81660