Inhoan vanhanaikaisuutta

Ja ns. perinteisiä arvoja. Ne tarkottaa mulle samaa kuin epätasa-arvoisuus. Sukupuolten välistä epätasa-arvoa en hyväksy. Ei ole mitenkään alempiarvoista olla nainen.
21332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Minä en edes inhoa, en vaan pysty ymmärtämään sitä.

Äänestä

Ei ennen naista pidetty vähempiarvoisena ollenkaan. Tuvan emäntää kunnoitettiin suuresti. Toi on jotain lesbofeministivassareiden ajatuksia. Niiden, jotka on ottaneet happoja vähän liikaa ja kilahtaneet.

Äänestä
  • Kyllä Suomessa on ihan tasa-arvoisesti tavan väki huhkinut kaskipelloilla. Tiedä sitten hienostorouvista.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kyllä Suomessa on ihan tasa-arvoisesti tavan väki huhkinut kaskipelloilla. Tiedä sitten hienostorouvista.

    Niin, naiset sai hoitaa sekä talon ulkopuoliset työt että ne kotityöt. 🙄

    Äänestä

Ennen kaikki oli paremmin. Ihan kaikki. - nainen

Äänestä
  • Niin oli. Paljon paremmin.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Niin oli. Paljon paremmin.

    Maailma ja sen ihmiset on sekaisin tai sekoitettu kaiken maailman höpö höpö- ideologioilla, minkä ainoana tarkoituksena on hämmentää ihmisiä ja hajottaa perheitä, jos niitä edes pääsee syntymään.

    Äänestä

  • Niinpä, ihmiset kuolivat viisikymppisinä ja lapsikuolleisuus oli suurta, kulkutaudit ja nälkä tappoivat jne.

    Äänestä

Suurin epätasa-arvo Suomessa on miesten palveluspakko. Toinen on äitiyslomat verrattuna isyyslomiin.

Äänestä
  • Se johtuu suomalaisen miehen nöyryydestä, vain velliperseet suostuu sellaiseen. Syyttäköön heistä kukin itseään.

    Äänestä

  • Kyllä. Kaikki kutsuntoihin ja vanhempainvapaisiin pakollinen 50/50 jako.

    Äänestä

  • Miksi mies sinä rupsahdat kun naisesi saa lapsen. Vielä pitäs akan persesilmän repiämiseen lyhyempää Äitiyslomaa jotta Isän kassit pysyis terhakkaana kotona maleksien ja mahaa kasvattaen.
    Isät vois pitää sen isyysloman sitte kun lapsi on Teini- ikänen. Niin monta lasta hylätään teinivuosina yhteiskunnan vastuulle.

    Äänestä

Nyt ollaan kylläkin tämän pitkään jatkuneen kouhotusfeminismin myötä ääritilanteessa ettei mitään rajaa.

Äänestä
  • Sen tarkoitus on saada miehet ja naiset vihaamaan toisiaan.

    Äänestä

  • Suunnilleen sama tilannearvio.

    Äänestä

Ennen oltiin mustasukkaisia mutta nykyään kateellisia.

Äänestä

Ennenaikainen oli vastuita ja velvollisuuksia. Nykyään vapauksia ja oikeuksia.

Äänestä
  • Mitä ihmettä oikein valehtelet

    Äänestä

Mä taas rakastan tiettyä jatkumoa, ja vanhanaikaisuudessa on paljon hyvää ja kaunistakin, jolla on myös selvitty tännekin asti. Kaikki perinteet ja historia. Mulle niihin ei liity se, että nainen olisi vähempi tai alempiarvoinen. Tuntuu, että nykyään on jopa huonommin, sillä nykyään on ajettu kaikki ryhmät toisiaan vastaan. Kaikenlaisilla poliittisilla toimilla, medialla, ja kulttuurikin tätä oikeastaan vain vahvistaa. Kaikki ollaan samalla viivalla, yhtä huonolla. Olisi terveempää antaa yksittäisten asioiden ajajille, käsky ajaa vastakkaisen tai vielä heikomman asemaa, niin saataisiin tämä kiertämään joskus maaliin päin...

Äänestä

Ei sinun arvosi ole sen parempia kuin ne perinteiset arvot. Tasa-arvo on aina ollut sosialisteille "tärkeä" arvo. Ikinä eivät ole tehneet toisille niinkuin tekisivät itselleen. Yhtälailla vihaavat, valehtelevat, ovat itseään täynnä ym. Mutta sosialistisiin aatteisiin kuuluu aina järjetön usko omaan paremmuuteen ja oman aatteen arvojen oikeellisuuteen.

Äänestä

Niinpä. Aivan persiistä olevaa ajattelua tuollainen. En tietenkään tarkoita, etteivätkö he, jotka HALUAVAT saa elää ihan niin vanhakantaisesti kuin haluavat. Nykyään kuitenkin onneksi on mahdollisuus myös toimia toisin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja ns. perinteisiä arvoja. Ne tarkottaa mulle samaa kuin epätasa-arvoisuus. Sukupuolten välistä epätasa-arvoa en hyväksy. Ei ole mitenkään alempiarvoista olla nainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu