Kasvatus ja väkivalta

Anonyymi-ap

Luettuani KL:n artikkelin paimiolaisten lasten väkivaltaisuudesta, niin mielestäni kirjoitus ihan asiallinen ilman suurempaa spekulointia. Asiaan perehdytty, poliisi tutkii ja tilanne rauhoittunua.

Aikuisten hyvä katsoa peiliin ja tutkia syy- seuraussuhdetta. Hirvittää väkivalta- ja seksiviihteen sekä seksimainonnan tarjonta tv:ssä, somessa, radiossa ym. Tv:n kun aukaisee, niin joka kanavalla pyssy paukkuu. Aikuiset keskittyy someviihteeseen - sopat ja puurot jää keittämättä. Ilta-aika kuluu harrastamisien parissa ja kaupoissa kuin pitäisi olla yhteistä aikaa perheen kesken. Pitäiai oppia lähikontaktia, turvallisuuden tunnetta, empatiaa, viestintää, vuorovaikutusta, vastuuta ja nauttia kodin tunnelmasta - rauhoittua.

8

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta turiset. Mitä isot edellä sitä pienet perässä.

    • Anonyymi

      Paimiossa veikkarin lapsikodin maahanmuuttotaustaiset viidakkovekarat terrorisoi. Pahoinpitelee joukolla pienempiään, kuvaa videot ja lataa ne someen.

      • Anonyymi

        Niinpä. Aikuisten syytä katsoa peiliin. Maahanmuuttotaustaisten vanhenpienkin, Veikkarin lastenkodin hoitajien. "Kuvaa videot ja lataa ne someen". Mitäköhän tarkoittaa.

        Se, että syytämme ja kuvaamme ei ratkaise ongelmia. Vaan, että asioihin nyt on perehdytty ja POLIISI tutkii.

        Toivotaan kaikkea hyvää näille kiusatuille ja kiusaajille. Aikuisten hyvä rauhoittua, kun ei ole vielä mitään pahempaa tapahtunut.


    • Anonyymi

      Paimio oikein haluaa näitä tapauksia lisää, sillä sinisilmäisesti annetaan lupia lastenkotien perustamiseen. Nyt Paimioon on kerättynä ympäri Suomen häirikkönuoria. Yksikään järkevä kunta ei anna lupaa lastenkodin perustamiseen.

    • Anonyymi

      Samoin päiväkodeissa sama ongelma. Lapsi tulee mustelmilla ja huuli halki kotiin ja kysyttäessä päivä on mennyt hienosti päiväkodin henkilökunnan mielestä. Ongelmana koetaan mm. se, että lapsi leikkii pienempien kanssa. No jos isommilta saa turpiinsa, niin on aika luonnollista leikkiä pienempien kanssa. Lapsi on jo koulussa useampi luokka kiitettävästi suoritettuna. Kun ajellaan päiväkodin ohitsekin, niin tunnereaktio on valtava "paska päiväkoti, maailman huonoin päiväkoti", että sellaiset muistot jäi päiväkodista.

    • Anonyymi

      Tätä se on ollut ammoisista ajoista ihan paikallisten taholta. T. Ex-paimiolainen &päähänpotkittu.

    • Anonyymi

      Saako Paimion kouluissa kuvata luokissa? Ainakin jokelan koulussa näin tapahtunut ja sitten tämä julkaistaan hiton tik tokissa. Eikö tämä pitäisi olla kielletty vai eikö ole…

      • Anonyymi

        Jokelan koulusta tänään, kun menivät ilmeisesti syömään. Tietä ylittäessä eräs mustiin pukeutunut vaaleahiuksinen tyttö näytti keskaria odottavalla autoilijalle. No ehkä siihen sitten oli jokin syy tai sitten kuvitteli olevansa joku en tiedä. Mutta jos tuossa iässä pitää silmät jo maalata mustiksi …no oli mikä oli


    • Anonyymi

      Ttu mikä kylä!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      183
      2744
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      195
      2237
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      177
      2046
    4. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1914
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      126
      1894
    6. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      32
      1735
    7. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      74
      1390
    8. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1364
    9. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      175
      1275
    10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      80
      1212
    Aihe