Onko iällä merkitystä asiaan että kuinka herkästi hormonit hyrrrää ja ollaan sekasin kuin puput kiima-aikana ?
Miten ikä vaikuttaa ihastumisherkkyyteen?
Anonyymi-ap
13467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No itse olin alle 20v koko ajan ihastunut ja ihastukset vaihtui useammin. Sitten alkoikin parisuhteiden aikakausi enkä tainnut muihin (kun olin suhteessa) edes ihastua nuorena aikuisena. Nyt keski-iässä (taas sinkkuna) ihastuu kovemmin ja se kestää pidempään. Tai ehkä kohtasin sen oikean vasta nyt. Voi se johtua siitäkin.
Toivottavasti on tuo viimeinen vaihtoehto! Onnea matkaan! ❤️❤️❤️
On se se viimeinen vaihtoehto juurikin. Tunteet on tosi vahvat häntä kohtaan, en oo koko kesänä sekuntiakaan ketään toista edes ajatellut. Hän on se oikea, tiedän sen.
Vissiin vaikuttaa vähän se miten paljon hakee muilta ihailua ja hyväksyntää.
Teininä siis alle 25 vuotiaana olin tosi flirtti ja haku oli päällä sinkkuna koko ajan.
En varsinaisesti ihastunu niihin jätkiin itseensä vaan ihastuin siihen tunteeseen kun mua ihailtiin ja huomattiin.
Kolmenkympin puolella en oikein tarvi ihailua muilta tunteekseni itsetunnoltani itseni hyväksi joten en ihastuile samoin kuin teininä.
Huomioo kyllä saan jopa enemmän kuin teininä mutta oma pää ei siitä sekoo.
Epäilen että aikuisiässä tarvii vähemmän muita määrittään itsetuntoo ja minäkuvaa jonka takia ihastuu paljon harvemmin.
T: Karoliina
Olen 69v mies. Kyllä se ihastus tulee näköjään vielä tälläkin iällä vastoin odotuksiani. Törmäsin ihanaan 15 vuotta nuorempaan naiseen. Olemme olleet yhdessä neljä kuukautta ja toistemme kimpussa kuin puput.:-)
Eräs lähes 70 vuoden ikäinen leskirouva rakastui kätevään mieheen ja meni avioon, muutaman vuoden kuluttua erottiin, kun ilmeni, että olikin tyhjätasku
Minulla ei ole vaikuttanut. Koko elämän harvinaista herkkua olleet ihastumiset.
Nuorena olin koko ajan johonkin tyyppiin ihastunut. Kaipasin kovasti kehuja.
Luulin, että se puoli on täysin kuollut. Sitten juttelin miehen kanssa, joka kertoi itsestään asioita, joilla ei voi leuhkia.
Teki vaikutuksen, että hän kaunistelematta kertoi historiaansa ja oli rehellinen.
Meistä tuskin tulee pariskuntaa, mutta on kiva huomata, etten ole sisältä vielä kuollut.
Tämä ihastus on vähän erilaista kuin nuoruudessa. Tunnen suurta arvostusta ja hellyyttä häntä kohtaan. Toki myös intohimoa, mutta myös vahvaa kunnioitusta hänen "selkärankaa" kohtaa. Siitä, mitä hän on joskus ollut ja minkälainen hän on nyt.
Ihastua voi itseensä kehujen avulla ja luulls että ihastuu siihen kehujaan vaikka oikeesti ihastuu siihen millasens kehuja sinut näkee.
Sitten on se aito ihastuminen. Se aikuisen tyylinen. Siinä ihastutaan siihen toiseen ihmiseen. Ei siihen mitä hän sinusta sanoo tai miten ihaillen hän sinua katsoo. Ei siihen kivaan tunteeseen et ”olempas minä nyt kuumis ja hyvännäkönen sekä huippu ihminen” vaan siihen millanen se toinen on.
Aito rakkaus on sellasta että toista rakastaa vaikka se huorittelee, lehmittelee, sanoo miten vastenmielinen olet. Eli siis ei kohota itsetuntoos eikä saa sua ihastuun itseesi hänen ihailevien sanojen kautta.
Rakkaus on sitä kun rakastaa toista sen takia miten hän maailmasta ja elämästä ajattelee, miten hän puhuu, elehtii, millaisia tapoja hänellä on. Outoja pieniä rutiineja.
Muistan avoliitossa menettäneeni täysin hermoni kun exä toisinaan katto mua hymy kasvoilla tyynenä kun mä avaudun hermostuneena sille jostain. Sit kun mä totesin sille vielä hermostuneempana et miks vtus sä naurat? Lopeta! Niin se repes usein ääneen nauraan ja totes yrittäen silittää mua kasvoista et ”oot vaan niin söpö kun selität noin kiihkeenä asiaas”
Muistan vieläkin miten mulla meni hermot täysin ja tiuskasin jotain ja lähin meneen ja takaani kuulin exäni totaalisen nauruun repeemisen ja naurun seasta se sano ” älä nyt mene”
Semmosta kai se aito rakkaus on. Toisen negatiivisiakin ominaisuuksia ja tunteita rakastaa.
T: Karoliina
Tuskin tulee? Mitenny nii😊😄
Se riippuu siitä kohtaako juuri sen tyyppisen ihmisen joista pitää. Muutama on saanut kiinnostuksen heräämään. Aika näyttää mitä tulee tapahtumaan!
Ei ole ainakaan itselläni vaikuttanut mitenkään. Mä olen ihan kakarasta ollut sellainen, että ihastun tosi harvoin ja se ihastus ei sitten meinaa millään häipyä.
Nuorempana ihastuin herkemmin. Nykyään en edes ihastu, tulee vain sellainen "onpas jollain tavalla kiinnostava nainen" tunne ja sitten jos nainen osottautuu samanlaiseksi kuin kaikki muutkin naiset, niin se tunne ja kiinnostus katoaa kyllä samantien.
33v mies olen tosiaan.