Yleensä en valita, mutta nyt ottaa niin pannuun että pakko avautua miten Lumo kohtelee eriarvoisesti asukkaitaan.
Meillä oli tilanne se, että jouduimme muuttamaan toiselta paikkakunnalta ja meillä ei ollut mahdollista asuntoa käydä katsomassa, ja tilanne oli se, että oli asunto otettava mikä saatiin. Lisäksi oltiin sitten tietenkin kiinni seuraavat 12kk.
Asunto oli muuten hyvä, mutta koko ajan mua ln häirinnyt asunnon varmasti alkuperäiset kaapit eteisessä ja makkarissa. Makkarikin vielä menee kun niitä ei joudu katseleen. Ovat ihan selvästi lisäksi jonkun edellisen maalaamat kun sisäpuolella on pensselin jäljet vähän siellä täällä. Mutta ovat tupakankellastamat kuten jopa ulkoovikin, näkee että täällä on poltettu joskus sisällä. No koska niin mainostavat että isompiakin remontteja voi kysyä isännöitsijältä kysyin voisiko ne edes maalata, vastaus oli ilman perusteluja ei. No annoin olla kunnes ystäväni muutto täsmälleen samanlaiseen asuntoon naapuriin. No sittenbkun kävin kahvilla niin kappas, hänellä oli uudet kaapit, olivat jopa keittiönkin maalanneet valkoiseksi. (Mulla 90 luvun kaapit) No sekin menee vielä. Mutta hänelle oli tehty mittatilaustyönä uudet kaapit. Näytin hänelle omiani että olivatko samanlaiset ja eivät kuulemma olleet edes niin pahat. Että näin. Sen lisäksi isännöitsijä kieltäytyi korjaamasta allaskaappia joka on ruosteessa jo niin että maalipinta rapisee pois. Alkuun siinä oli niin pieni että sen olisi vielä pystynyt korjaamaan, nyt ruoste on niin levinnyt että varmasti on koko kaappi jo pilalla, ruostevettä valuu kaappiin.
Käsketään pitään huolta asunnosta mutta järjestäen kaikkiin kirhauspyyntöihin mitä mulla on ollut vastaus on ei.
Mutta nyt on ainakin mustaa valkoisella että tupakanvärjäämät kaapistot ovat kuulemma normaalia kulumista eikä vaadi korjauksia. Eli tällähän periaatteella siis kämpissä voi polttaa sisällä eikä jälkiä voi laitattaa vuokralaisen maksettavaksi. Siitä sitten pössyttelemään!
Lumon asukkaat eriarvoisia
Anonyymi-ap
1
375
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245330Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624162Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143607Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683113- 902927
- 452883
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1522677Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282503- 201735
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1221681