Puukko on tylsä lahja

Kaupunginjohtaja sai läksiäislahjaksi puukon joka on mielestäni aika tylsää ja mielikuvituksetonta. Pitääkö olla niin toksisen maskuliininen, että annetaan liikelahjaksi aseita? Japanilaiset itsemurhalentäjät saivat sota-aikana myös lahjaksi puukon kun lähtivät lentämään kuolemaansa.
17431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tämän paltan sisällön perusteella olisi läksiäislahja pitänyt olla puumuna ja tummelia.

Äänestä

Lopeta sekoilu, pahvi. Puukko on varsin sukupuolineutraali esine ja työkalu. Niitä on ollut vuosituhansien ajan niin naisilla kuin miehilläkin.

Äänestä
  • Puukko on myös ase suomalaiset ovat tökkineet sillä toisiaan viinapäissään kautta aikojen

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Puukko on myös ase suomalaiset ovat tökkineet sillä toisiaan viinapäissään kautta aikojen

    Nimenomaan suomalaiset miehet, eli puukko on maskuliininen ase

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Puukko on myös ase suomalaiset ovat tökkineet sillä toisiaan viinapäissään kautta aikojen

    Kun puukon antovat, nii ehottomasti ois pitäny mukana olla myös viinapullo, ja mitä isompi nii sen parempi! Harvempi sitä kukkaa selevinpäin käy toista reijittämmää.

    Äänestä

  • Jos aloittaja on saanut lahjaksi tylsän puukon, niin hän voi viedä sen teroitettavaksi. Lieksassa on terähuolto ja varmaan myös lieksalaiset puukontekijät teroittavat puukkoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Jos aloittaja on saanut lahjaksi tylsän puukon, niin hän voi viedä sen teroitettavaksi. Lieksassa on terähuolto ja varmaan myös lieksalaiset puukontekijät teroittavat puukkoja.

    Kyllähän se puukko terottuu ihan itestään kun niin helevetin teräviä näyttää lieksalaisetkin olevan. Hattujen kulutus on varmasti suurta teräväpäisten joukossa!

    Äänestä

Mitä helvettiä, eikö se ollut teroitettu?

Äänestä

Puukko on fallossymboli, ja edustaa penetraatiota.

Äänestä
  • Kaupungin johdossa olevilta naisilta ei varmasti kysytty mitään, vaan miehet päättivät että lahja on puukko.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kaupungin johdossa olevilta naisilta ei varmasti kysytty mitään, vaan miehet päättivät että lahja on puukko.

    Miehekäs ja agressiivinen lahja, jossa ei ole hitustakaan naisellisuuteen tai lempeyteen viittaavaa

    Äänestä

Tarvitseeko yleensä antaa mitään lahjaa ja kukkia. Hän on palkan saanut tekemästä työstä.

Äänestä
  • Joo yhdeksän euron kuntoutuja ei saa edes palkkaa

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Joo yhdeksän euron kuntoutuja ei saa edes palkkaa

    Se saa yhdeksän kuntoutuseuroa.

    Äänestä

Eiköd hän jo töissä olessa saanut selkään puukkoa ylivertaisen huipuilta ja ahkerilta alaisilta?

Äänestä
  • Nyt ojennettiin ensimmäistä kertaa puukko edestäpäin.😂

    Äänestä

Olen kuntouttanut itseäni. Paljaalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaupunginjohtaja sai läksiäislahjaksi puukon joka on mielestäni aika tylsää ja mielikuvituksetonta. Pitääkö olla niin toksisen maskuliininen, että annetaan liikelahjaksi aseita? Japanilaiset itsemurhalentäjät saivat sota-aikana myös lahjaksi puukon kun lähtivät lentämään kuolemaansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu