muistatko lastasi?

Hei!
miten teillä juhlistetaan koulunloppua?lomaa?todistusta?
131405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Todistus, joka tiettävasti on hyvä, on ITSESSÄÄN suuri palkkio, josta riittää iloa ja mukavaa ajateltavaa koko kesäksi. Iloitsemme yhdessä.
Juhlistamme konditoriassa syömällä hyvät leivokset.

Äänestä

on aina annettu, piti tai ei, aikuisenakin muistaa että sai ilveskarkkeja, välillä pidettiin niistä ja välillä ei =)

Äänestä
  • Olen 18-vuotias tyttö ja meillä on ollut tapana mennä kevätjuhlan jälkeen esimerkiksi kahvilaan tai jätskille tai vaikkapa ostaa kotiin leivokset. Tietysti olen myös saanut kehuja todistuksesta. Mummilta saa vähän kesärahaa (noin 5 €) kun käy näyttämässä todistusta. Suurempia etappeja (ala-asteen päätös, peruskoulun päätös)tavoitettuani olen saanut jotain isompaa, esimerkiksi korun.

    Äänestä

  • kertoisitko ihan mielenkiinnosta mitä ovat ilves-karkit??

    Äänestä

  • FEROZA kirjoitti:

    kertoisitko ihan mielenkiinnosta mitä ovat ilves-karkit??

    NO, LUULISIN, ETTÄ ILVES-KARKEILLA TARKOITETAAN
    PIHLAJANMARJAKARKKEJA...:)
    MENEJATIEDÄ...(OLI PAKKO VASTATA):)

    Äänestä

Jotenkin aina juhlistetaan....leivon ainakin kakun. Tänä keväänä kuopuskin saa peruskoulunsa loppuun joten aihetta juhlaan on. Ensi keväänä juhlitaankin toivottavsti kunnolla kun esikoinen osallistuu yo-kirjoituksiin.

Äänestä

Iloitaan todistuksesta ja sen arvosanoista.
Se on lapsen saavutus, tunnustus hänen tiedoistaan ja taidoistaan. Annetaan sille arvonsa.
Istutaan pöydän ääreen ja maistetaan kakkua.
Missään nimessä ei osteta lahjoja tai peräti lahjoitella rahaa muka palkkioksi.
(Joissakin kodeissa lapset kuulemma saavat jo koesuorituksista palkkioksi rahaa. Se on aika ällöttävää.)

Äänestä
  • Niin, jos lähtee sille linjalle, että hyvästä numerosta saisi esim. rahaa niin silloihan myös huonosta numerosta pitäisi seurata jotain rangaistuksia vastaavasti, esim. kotiaresti tai jotain??
    Itse olen samalla linjalla että numerot itsessän ovat joko palkkioita tai rangaistuksia sen mukaan onko numero hyvä tai huono.

    Äänestä

kun lapsi saa todistuksensa. Lahjoja en ole jaellut. Huomio ja mukanaeläminen riittää meillä. Jonkun kouluasteen päättäjäiset on sitten eri juttu ja muistetaan kukin tms. lahjoin.

Äänestä

...saatu aina hyvästä todistuksesta rahaa, keskiarvojen paremmuudesta kilpaillaan pikkuveljien kanssa, tulee enemmän kahisevaa. Jos todistus on pohjanoteeraus niin ei tule mitään. On siinä syytä petrata jos meinasi kesävaatteita ostamaan.

Mutta jos kokeesta tulee kymppi siitää seuraa 2€, ysistä 1€.

Äänestä
  • Meilläkin annetaan lapsille hyvistä numeroista ja hyvästä todistuksesta vähän rahaa, hyvästä todistuksestakin korkeintaan 20 euroa. En ollenkaan osaa nähdä sitä pahana asiana. Ala-asteen lapsille on vain vaikea antaa oikein mitään todistuksista, kun ei niistä tiedä, ovatko ne hyviä vai keskinkertaisia. Huonoja siellä ei taida kukaan saadakaan. Sanallisia arvioita on aika vaikea tulkita. Onneksi yläastetta käyvä ja lukiolainen saavat oikeat numerotodistukset, niin ainakin tiedän, missä mennään.

    Äänestä

  • anya kirjoitti:

    Meilläkin annetaan lapsille hyvistä numeroista ja hyvästä todistuksesta vähän rahaa, hyvästä todistuksestakin korkeintaan 20 euroa. En ollenkaan osaa nähdä sitä pahana asiana. Ala-asteen lapsille on vain vaikea antaa oikein mitään todistuksista, kun ei niistä tiedä, ovatko ne hyviä vai keskinkertaisia. Huonoja siellä ei taida kukaan saadakaan. Sanallisia arvioita on aika vaikea tulkita. Onneksi yläastetta käyvä ja lukiolainen saavat oikeat numerotodistukset, niin ainakin tiedän, missä mennään.

    Joulu- ja kevätjuhlaa varten tyttö saa uuden vaatekerran.

    Äänestä

Minäkin olen miettinyt samaa,että juhlistaisiko koulunloppumista(esikoinen pääsee ekalta, niin asia on uusi)jotenkin. Ehkä menemme pizzalle tai jäätelölle.

Aikoinaan tyttökaverini sai joka kevät äidiltään ruusun, kun oli päässyt luokalta toiselle. Minusta se oli ihana juttu, yksinkertainen, mutta juhlava asia. Minun kotonani ei saatu mitään, vaan aloitettiin aina suursiivous, siinä samalla katsastettiin todistukset ja ehkä jotkut kehut sai jos oli aihetta. No, kyllä sekin tuntui kesän alulta se siivoaminen, muttei kovin juhlavalta.

Ehkä aloitan sittenkin sen ruusutradition, vielä on muutama päivä aikaa miettiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitee...*Ä kirjoitti:

Hei!
miten teillä juhlistetaan koulunloppua?lomaa?todistusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu