Hei,
yritän saada taulukkoon (tietojen kelpoisuuden tarkistuksen) avulla sellaisen kaavan joka ei sallisi jo olemassa olevaa lukua tai teksitiä kahteen kertaan.
Kaava: =LASKE.JOS($A$1:$A$6,A1)=1
Mutta tulee ilmoitus, että kaavassa on virhe.
Heti, kun laittaa tuon pilku (,) ennen tuota A1, niin tuo ilmoitus tulee
Onko tässä kaavassa jokin virhe tai asetua, kun ei tuota pilkkua (,) jostakin syystä hyväksy?
Laske.jos funkitio ei toimi?
20
1419
Vastaukset
- Anonyymi
Suomenkielisessä Excelissä on muistaakseni puolipiste funktion argumenttien erotteljana. Pilkku on tarkoitettu desimaalierottimeksi luvuissa. Saattaa olla, että nuo voi asetuksista valita toisinkin. En ole vuosikausiin käyttänyt enää Exceliä, joten varmaksi en sano.
- Anonyymi
Ei auttanut puolipistekään...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei auttanut puolipistekään...
Kokeilee sitten eri merkkejä.
- Anonyymi
Käytössä tosiaan office 2021...
- Anonyymi
Laita ensimmäiselle riville
=LASKE.JOS($A$1:A1;A1)=1
Tuota solua sitten kiskot kahvasta alaspäin niin pitkälle kuin on rivejäkin.
Pitäisi tulla jotain tommosta, kun vertailuarvot on A-sarakkeessa ja kaava B-sarakkeessa.
1 TOSI
2 TOSI
3 TOSI
3 EPÄTOSI
4 TOSI
3 EPÄTOSI
9 TOSI
3 EPÄTOSI- Anonyymi
Eipä auttanut tuokaan..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä auttanut tuokaan..
Vapunen ei vaan osaa....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vapunen ei vaan osaa....
Sillä on kiva yksinpuhelu meneillään!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sillä on kiva yksinpuhelu meneillään!
Yrittää Thunderbirdiin saada gmailia asennettua....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä auttanut tuokaan..
Mikä on tavoitteesi tuon kaavan kanssa?
- Anonyymi
Onko excelin asetuksissa jokin tai jotain, mikä tuon estää...? Ruksi jossakin väärässä paikassa...
- Anonyymi
Kaava on kirjoitettu väärin?
- Anonyymi
Asentaa uudelleen, jos alkaisi vaikka sitten toimimaan.
- Anonyymi
Ubuntua kokeilisin. Vaikka livetikulla, jos ei uskalla asentaa.
- Anonyymi
Komentokehotteeseen:
format c: /q /fs:exFAT - Anonyymi
Ei tuolla aloittajalla varmaan toimi mikään, turha tuollaiselle arvuuttelijalle mitään vastailla, menisi kouluun ja opettelisi kirjoittamaan.
- Anonyymi
Valitse solut A1:A6. Mene Tiedot > Tietojen kelpoisuuden tarkistaminen. Hyväksy-kohtaan valitse "Oma ehto" ja siihen Kaava-kohtaan anna tuo jo täälläkin annettu kaava =LASKE.JOS($A$1:A1;A1)=1 ja OK. Nyt A1:A6 soluihin ei voi antaa samaa vastausta kahta kertaa.
- Anonyymi
Vanha vitsi. Kerrottu jo monta päivää sitten.
- Anonyymi
voi kokella myös googlen ohjemaa
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3945917- 805288
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484316- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623400Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky503148- 432269
- 492195