Aikoinaan asepalveluksen suoritin Vaasan rannikkopatteristossa.
Se vaan tuli mieleen, kun olin kiertävässä vartiossa, niin rynnäkkökivääriin annettiin muutama kova panoksen eli kovat piipussa.
Mietityttää vaan, että siviilissä en ikinä saisi rynnäkkökivääriä edes ilman patruunoita ja jos haluaisi pienoiskiväärin hankkia, niin poliisiasemalla joutuisi poliisin tentattavaksi.
Kyllähän siitä kovat kuulustelut ja rangaistukset tulisi, jos olisi lähtenyt rynnäkkökiväärin kanssa seikkailemaan, mutta että ilman poliisikuulusteluja saa rynnäkkökiväärin ja kovat piippuun sillä perusteella, että on armeijasa ja suorittamassa palvelusta, jossa asetta kannetaan.
Kovat piipussa
Anonyymi-ap
4
294
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä meillä oli vartimiehellä täysi lipas (30kpl) kovia.
Ja nykyään hirvipassisa 2 lipasta kovia.- Anonyymi
Eikös hirvimetällä pitäisi olla niitä pehmeäkärkisiä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös hirvimetällä pitäisi olla niitä pehmeäkärkisiä ?
Ei ole mitään pehmeäkärkisen vaatimusta/määräystä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole mitään pehmeäkärkisen vaatimusta/määräystä.
Että ihan FMJ tai OTM hirvijahdissa, nekin vissiin vieläpä kuparisia, kerrassaan loistavaa......
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1822658- 1952197
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1772006Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1241839- 1671814
Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311685Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,721317Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1791295Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1721250Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c801201