Mitä eroa on ahdistuksella ja paniikkihäiriöllä.
Sairastuin
16
593
Vastaukset
- Anonyymi
Paniikkihäiriö ei ole varsinaisesti diagnoosi, vaan paniikkihäiriö kuuluu ahdistuneisuushäiriöön.
Ahdistunut ihminen voi panikoida eri tavoin, kuka mistäkin syystä, sosiaalisten tilanteiden pelkoa, yksinäisyyttä, vaikeita elämäntilanteita, jne.
Paniikkikohtaukset myös lisäävät ahdistusta. eli ei ole hyvä juttu kumminkaan päin. - Anonyymi
Yleensä ensin tuntee ahdistusta Ja se sinänsä on jo kurja tila, sitten tulee paniikki kohtaukset ( ei kaikille) ja se se vasta onkin kamala olotila . Moni luulee että ovat saaneet sydänkohtauksen tai aivoverenvuodon kun saavat sen eka kertaa.
Sitä ei oikein voi kuvailla sellainen jolla sitä ei ole ollut, mutta se jolla on se ollut osaa varmaan sen kuvailla . Yleensä jo ambulanssissa huomataan ettei ole mikään sydänkohtaus meneillään Verenpaine nousee korkealle ja sydän hakkaa lujaa että on vaikea hengitellä , ja hengitys muuttuu pinnalliseksi . Sitten kun potilas pääsee sairaalaan niin olotila tulee taas normaalisti muutamassa tunnissa ja hän saa lähteä kotiin neuvojen kanssa mitä tehdä jos tulee uusi paniikki kohtaus. - Anonyymi
No paniikkihäiriöön kuuluvat erityisesti juurikin ne säännölliset paniikkikohtaukset. Tietysti sekin sisältää ja ruokkii lisää paljon ahdistustakin, mutta ns. pelkän ahdistuksen taas ei tarkoiteta sisältävän paniikkikohtauksia. Toivottavasti selityksestä sai selvää:)
- Anonyymi
Kyllä tuo on ihan ymmärrettävää, ainoa, että kaikilla ne paniikkikohtaukset eivät ole mitenkään säännöllisiä.
Joillekin niitä voi tulla päivittäin, joillekin vain silloin tällöin, ihan yllättäenkin.
- Anonyymi
Sit oli viel tämmönen jos vähän juoksen minulle pakokauhu tila mistä se voi johtua.
- Anonyymi
No miksi sun täytyy juosta ?
Etene kävellen, jos juoksu aiheuttaa pakokauhua.
Tai oletko miettinyt syvällisemmin, miksi juoksu tekee pakokauhua ? Onhan siihen olemassa jokin syy.
- Anonyymi
ahdistusta voi aiheuttaa esim stressi mutta ei tuota ongelmia esim julkisilla paikoilla. Ahdistus ei välttämättä aiheuta fyysisiä oireita vaan on henkistä.
- Anonyymi
Henkisistä oireista se alkaakin.
Jos ahdistuksessa alkaa henkiset oireet käydä liian voimakkaiksi, voi tulla fyysisiä oireita vielä lisäksi.
Psyyke ja fysiikka toimii yhteistyössä, ovat yhteydessä toisiinsa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Henkisistä oireista se alkaakin.
Jos ahdistuksessa alkaa henkiset oireet käydä liian voimakkaiksi, voi tulla fyysisiä oireita vielä lisäksi.
Psyyke ja fysiikka toimii yhteistyössä, ovat yhteydessä toisiinsa.Niin voi tulla fyysisiä oireita mutta ei aina. Itselläni on ahdistusta ja pyrin välttämään stessiä koska siitä tulee sitten ahdistusta ilman mitään fyysisiä oireita. Mulla voi olla ahdistusta vaikka se ei näy ulospäin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin voi tulla fyysisiä oireita mutta ei aina. Itselläni on ahdistusta ja pyrin välttämään stessiä koska siitä tulee sitten ahdistusta ilman mitään fyysisiä oireita. Mulla voi olla ahdistusta vaikka se ei näy ulospäin.
Ahdistus ei yleensäkään näy ulospäin, se on sisäinen tunne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahdistus ei yleensäkään näy ulospäin, se on sisäinen tunne.
Entä paniikkihäiriö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entä paniikkihäiriö.
Paniikkikohtauksetkaan eivät välttämättä näy ulospäin.
Riippuu kyllä siitä, millä tavalla ne ilmenevät, jokaisella omalla tavallaan.
Jos on vain jännitystä, huimausta, sydämen tykytystä, ne eivät näy ulospäin.
Jos menee niin voimakkaaseen paniikkiin, että alkaa huutaa tai liikehtiä tosi levottomasti, sehän tietysti näkyy myös ulospäin.
Todella monet asiat, jotka tuntuvat pään sisällä, ovat vain siellä sisäpuolella, ulkopuoliset eivät niitä huomaa.
- Anonyymi
Kaksi eri asiaa. Tosin paniikkikohtauksen aikana voi tuntea ahdistusta, mutta ei välttämättä, koska ei se tunnetila ole jokaisen kohtauksen aikana täsmälleen samanlainen.
- Anonyymi
Ei olekaan samanlainen, ja se ehkä tekee vaikean niistä kohtauksista, kun joutuu käsittelemään niin kovin erilaisia tunnetiloja.
Jos tulisi aina samanlainen tunne kohtauksen tullessa, sitä voisi ehkä olla helpompi hallita.
- Anonyymi
Ne on vaan sanoja kuvailemaan tuntemuksia, ei sen enempää saati vähempää. Miltä se ahdistus nyt tuntuu, kuin seinät kaatuisi päälle. Ja paniikki sitten saa hyppimään seinille. Rauhoittuminen tie ulos kummastakin, ei siihen diagnoosia vaadita.
- Anonyymi
Ahdistus on kai yleensä jatkuvampi tasaisen huono olotila. Paniikkikohtaukset on yleensä harvemmin esiintyviä mutta voimakkaampia ja vaikeammin hallittavissa olevia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1932604Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki402483Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from582159- 1082113
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702054Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402040Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la681444- 1321267
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241137- 561001