Tarvitsen apua joltain jolla laitoshuoltajan tutkinto

Hei,
Tarvitsin apua koska en löydä mistään opiskelu materiaaleista selkeää työ järjestystä palvelu talon asukas huoneen WC siivoukseen,
Jos jollakin kokemusta ja voisi vaihe vaiheelta kertoa mitä tehdään olisin kiitollinen.
Kiitos ennakkoon

14

655

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Ristiriitaista tietoa tullut tuosta, että pestäänkö allas vai hana ensin. Kerran sain toruja, kun pyyhin altaan ennen hanaa, sillä hana olisi pitänyt pestä ensin.

        Jk. En ole aloittaja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ristiriitaista tietoa tullut tuosta, että pestäänkö allas vai hana ensin. Kerran sain toruja, kun pyyhin altaan ennen hanaa, sillä hana olisi pitänyt pestä ensin.

        Jk. En ole aloittaja

        Siis jos allas sekä hana on pesty niin samahan se on missä järjestyksessä PYYHIT, kaikkihan on silloin puhdasta ja pyyhkimällä kuivataan. Vai mitä tarkoitat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ristiriitaista tietoa tullut tuosta, että pestäänkö allas vai hana ensin. Kerran sain toruja, kun pyyhin altaan ennen hanaa, sillä hana olisi pitänyt pestä ensin.

        Jk. En ole aloittaja

        Käytännössä se allas ja hana sisältävät ihan samaa likaa. Jos haluaa käyttää tuhottomasti aikaa, ainakin likaisemmissa, niin pyyhkii ja lopulta vaihtaa jo liinaakin. altaat ja hanat otan itse työssäni, ihan pesemällä. Eli liina altaan pohjalle. Kostutan sen hanasta, lirautan sopivaa pesuainetta siihen kostuneeseen liinaan, alan hinkuttaa sillä sekä hanan että altaa. Huuhtelen sekä altaan, hanan että liinan. Seuraavaa allasta kehiin.
        Käytännön työssä kun käyttää eri asioihin eri liiinaa, esim värikoodatut, niin homma toimii. Altaat, hanat, vessanpytyn nuppi, ja wc-allas on niitä likaisimpia, ja tietenkin kaikki kosketuspinnat.
        Vaihdan itse säännölleen pesuainetta, saniteettijuttujen pesuissa. Emäs joitain kertoja, sitten hapan, kerran-2. Seuraan miten pysyvät ettei saostumista keräänny riesaa.
        Minusta tuo ihan pesemällä peseminen plus huuhtelu toimii sangen hyvin niihion asioihin, jotka voi huuhdella. Sen oppii tekemään nopeastikin, eikä esim hanan tyvi ole silleen oikein pöpöjen pesä, eikä altaan pohjan ritiläkään. Itsellä työssä ei ole aikaa tehdä samaan kohtaan montaa erillistä työvaihetta. Täytyy siis toimia niin että puhdasta tulee kerralla kussakin kohtaa, ja kiirettä riittää kohti uutta ja uutta putsattavaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis jos allas sekä hana on pesty niin samahan se on missä järjestyksessä PYYHIT, kaikkihan on silloin puhdasta ja pyyhkimällä kuivataan. Vai mitä tarkoitat

        Sitä minäkin. Ei minun työssä ainakaan homma toimi pelkällä pyyhinnällä. Pestävä on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis jos allas sekä hana on pesty niin samahan se on missä järjestyksessä PYYHIT, kaikkihan on silloin puhdasta ja pyyhkimällä kuivataan. Vai mitä tarkoitat

        Minä kirjoitin tuon kysymyksen vain siksi, koska tussa linkissä mainittiin asiasta!


    • Anonyymi

      Aika ensin pestään. Kannattaa huomioida että roiskeita voi olla lavuaaria myöten, ja ne voi kerätä paperiin. Wcn roskiksen tyhjentäisin viimeisenä .

      • Anonyymi

        Itsellä on tehdas siivottavana. Kuhunkin tilaan/alueeseen mennessä teen ensin roskistyhjäykset ja pussien vaihdot. Tietenkin mennessä vienyt jo välineitä. samalla reissulla sitten kun esim vien imurin kohti seuraavaa länttiä, vien sen roskasäkinkin. Eli tuon tullessa, vien mennessä.
        Otan myös kulkiessa niin paljon kuin kerkeen esim ovien kosketuspintoja, jne juttuja, koska aika, tuo kellon riivattu, se ikäänkuin antaa siivet.
        Sitten käytännön työssä sen oppii, miten on mikäkin kohde hyvä siivota. Kun missään maailman paikoista ikinä ei siivoojaa kiitetä siitä että joku yksi pesutila tai vessa on puhdas tunnin kuurauksen jälkeen, vaan korkeintaan siitä kiitetään kun on paikan työntekijöillekin ehtinyt kahvia keittää joka toisessa välissä, ja siitä että yleisilme jotenkin psyy vuosien varrella siistinä.
        Tietysti silti hommat pitää oppia tekemään kunnolleen. Mikään pyyhkiminen ei riitä runsaasti pöpölikoja sisältäviin paikkoihin, kuten käsienpesualtaisiin. Siinä voi hiukan oikaista ettei joka päivä pyyhhi ovia kokonaan, tai siirtele pöytiä paikoiltaan, vaan ottaa peruspesupäivät jolloin putsaa kohteestaan peruspestävät.


    • Anonyymi

      Aina tarkoitin

    • Anonyymi

      Kysypä ihan siltä kuka sinut on työhön perehdyttänyt. Ota huomioon että käytönnöt vaihtelee työelämässä ja koulussa. Näyttöjä varten toki on opittava sen mukaan mitä koulu opettaa. Huonoa opetusta jos tuota ei kukaan opeta.

    • Anonyymi

      Se astiaharjaa levittää mikrobit tehokkaimmin ympäri ämpäri.

    • Anonyymi

      Täydellistä ja yhtä oikeata tapaa ei ole. Vessassa voi olla yksityisoamaisuuttakin,
      Vessanpytty vedetään aina kansi kiinni.
      Parempi putsata lavuaarin hana ensin. Hanassa on paljon yksityiskohtia jotka voivat olla vaikeita putsattavia. Etenkin lavuaarin ja hanan liitoskohta.
      Ensin hanan pesu ja kuivaus. Hanan jälkeen kuurataan allas eli sinkki. Periaate ylhäältä alas päin edeten pätee.

    • Anonyymi

      Eikö kyseessä ole ihan normaali vessan siivous? Palvelutaloissa on yleensä pesutila samassa yhteydessä. Se tietenkin tarp mukaan ensin. Työjärjestys on yleensä se että puhtaammasta likaisempaan päin, eli esimerkiksi peili on yleensä puhtaampi kuin käsienpesuallas. Pesen omassa työssä nämä ns vuoropesuna, klooripitoisella ja seuraavana pv hiukan happamalla. En käytä roiskuttavaa harjaa, vaan karkeampaa mikroliinaa altaiden ja hanojen pesuun. Huuhtelen vain lopuksi hyvin- on puhdasta. Ja esim kaakelit pesutilassa otan myös näin, karkeampi liina, hieman hapan aine, joko varren kanssa tai ilman.Ja lattian, sillä väin vaikuttaa saumoissa vielä putsausaineliemi. Lopuksi vaan huuhdon, tarvitttaessa kuivaan.
      Vessan pytty onkin oma lukunsa. Otan nupin usein ihan ekana, erillisellä kertakäyttöliinalla, se heti sitten roskiin. Käyn läpi muuten miedosti klooripitoisella, pyttyyn saatan joskus kloorin sijaan laittaa hapanta pesuainetta vähän reilummin. Kun poistun tällaisesta, otan kertisliinalla ovista kosketuspinnat, sekin liina roskiin.
      Tehokkaampi perussiivous onkin erikseen, jos on sitä runsasta saostumaa/tosilikainen. On silloin mös muistettava ilmanvaihtoventtiili.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      201
      649
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      435
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    15. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      411
    18. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    19. 19
      394
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      393
    Aihe