ainako päällä?

Luin jostain että Elisa suosittelee että modemi pidettäisiin kellon ympäri päällä. No johan on mallillaan! Pitäisi lähtee reisuun kesällä j akuinkas sitten jos salam, ukkonen tms. vierailee? Ottaisin mieluummin töpselin seinästä!
2607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

suositus. Voit ihan hyvin repiä johdot irti. Ei haittaa mitään. Kuitenkin on turhaa joka yöksi tuota tehdä.

Äänestä

Tässä Elisan tiedote:

Varaudu ukkosiin
04.05.2005 16:39
Haja-asutus- tai erityisen ukkosherkällä alueella asuvan kannattaa irrottaa puhelinverkkoon ja sähköverkkoon kytketyt tietokoneet ja siihen liitetyt laitteet pistorasioista ukkosen ajaksi. Samalla tulee irrottaa myös ADSL- tai ISDN- verkkopäätteet tai Kotiporttilaitteet sekä puhelin- että sähköverkosta. Tällaisella pienellä vaivalla voi välttyä ukkosen aiheuttamilta laitteiden rikkoutumisilta ja säästää myös selvää rahaa. Jos sinulla on vierekkäin useita pistorasioita, merkitse esimerkiksi teipillä mikä pistotulppa kuuluu mihinkin rasiaan. Näin toimien saat laitteet ukkosen jälkeen toimimaan heti ilman huoltomiehen käyntiä.

Mahdollisen vian ilmetessä tarkista ensin että kaikki irrotetut johdot on kytketty oikein. Tee sitten vian rajaus eli yritä paikallistaa onko vika omissa päätelaitteissa vai puhelinverkossa. Jos vika on puhelinverkossa, voit tehdä vikailmoituksen Elisan liittymien osalta numeroon 0800 96060 tai omalle liittymän toimittajallesi.

Esimerkkejä ADSL- ja ISDN- verkkopäätteiden vianrajauksesta: Ensimmäiseksi tulee tarkistaa merkkivalot ADSL / ISDN-verkkopäätelaitteilta. Palaako Power-valo, jos ei, on sähköpuoli vikaantunut ja verkkopääte on vaihdettava uuteen. Mikäli Power-valo palaa, tarkista syttyykö Ethernet porttivalo ADSL verkkopäätelaitteeseen kun tietokone on siihen kytkettynä ja käynnistetty. Jos porttivalo ei pala, niin kytke kaapeli toiseen porttiin (RR-44:ssa ja Nokia Mp1122:ssa portit 1 - 4).

Jos edellä olevat on kunnossa ja yhteys ei toimi, voi vika olla tietokoneen verkkokortissa.
http://elisa.net/tiedotteet/1985.shtml

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ville Villehartti kirjoitti:

Luin jostain että Elisa suosittelee että modemi pidettäisiin kellon ympäri päällä. No johan on mallillaan! Pitäisi lähtee reisuun kesällä j akuinkas sitten jos salam, ukkonen tms. vierailee? Ottaisin mieluummin töpselin seinästä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu