Vanhat Pielisjärveläiset sanonnat.

Kun mäni vene, mänkkään melattii. Rahat mäni, aevan vyötä soleta. On sitä oltu rekenä, jos kelekkannaa. Kuka siellä velehhuu. Sieltähän se tottuus kirpovvaa, Kulumalta. Vettääkö se piippu? Jos ei vejä niin työnttää. Onko sulla rahhoo, oli. Jätä jämä.
4545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jonossa kun viekiläeset

Äänestä

Junassa kuin bemaripojat.

Äänestä
  • Vain vajakin väittämä.

    Äänestä

Osto voi sen veitsen lohkaisee. (1920)
Mustalaispojan mulkut oven raossa ja vieläpä sarnapuolella.(1945 ennen oven kiinni läimäyttämistä).
Varokaa niitä ruislintuja (eli isännän vääntämiä ulosteläjiä talon nurkilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun mäni vene, mänkkään melattii. Rahat mäni, aevan vyötä soleta. On sitä oltu rekenä, jos kelekkannaa. Kuka siellä velehhuu. Sieltähän se tottuus kirpovvaa, Kulumalta. Vettääkö se piippu? Jos ei vejä niin työnttää. Onko sulla rahhoo, oli. Jätä jämä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu