8 mm:n laminaatti Finnfoamin päällä

Anonyymi-ap

Meidän talossa on (pitäisi olla) tuollainen ratkaisu ja hyvin se on kantanut pianonkin (190 kg). Keittiö, kaapit sekä portaat on tehty laminaatin päälle. Finnfoamin päällä on askeläänieriste. Ei muuten napsu ja naksu tuollainen ratkaisu eikä laminaattilattia mielestäni tunnu kylmälle. :)

Laminaattihan on jäykkää mikä jakaa pistemäistä painoa isommalle alueelle. Toki "rautakangella" lyömällä saa montun laminaattiin. Laminaatti menee vaihtoon ihan makusyistä.

Tällaisessa rakenteessa lattiamateriaalin jäykkyys on tärkeää. Taipuuko esim. vinyylilankku paljon herkemmin kuin laminaatti.
Mites nuo hybridit, ovatko ne yhtä jäykkiä kuin laminaatit?

18

2750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko ihan varma, siis oikeasti laminaatti Finnfoamin päällä? Enpä ole vielä koskaan nähnyt, en kuullut.

      • Anonyymi

        Finnfoam on aika kovaa. Voi toimia ihan hyvin mutta vähän kallis .


      • Anonyymi

        Finnfoamin sivulla lukee, että laminaatin voi asentaa suoraan Finnfoamin päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Finnfoamin sivulla lukee, että laminaatin voi asentaa suoraan Finnfoamin päälle.

        Foamin päälle asennetaan yleensä pontattu vaneri, lattiakipsilevy tai lastulevy - tai valetaan betonilattia. Vasta sen päälle laminaatti tai muu pintamateriaali.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Foamin päälle asennetaan yleensä pontattu vaneri, lattiakipsilevy tai lastulevy - tai valetaan betonilattia. Vasta sen päälle laminaatti tai muu pintamateriaali.

        Höttöä on kipsilevy ja lastulevy, jos ajatellaan pistemäistä kuormaa. Toki Finnfoam antaa kivikovan tuen näille, mutta eipä ole hyötyä nostaa lattiaa laittamalla väliin ylimääräisiä levyjä. Koolauksiahan ei Finnfoamin ansiosta tarvitse tehdä.


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍒 ­­N­y­­m­­f­o­­­m­a­­­a­­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        💋 ­N­­y­­­m­­­f­­­o­­m­­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17999004B

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      En osaa ottaa kantaa aloittajan väitteeseen (josta rakenteesta ei tunnu itsekään olevan aivan varma) enkä kysymykseen, mutta miksi rautakanki on lainausmerkeissä?

      • Anonyymi

        Niin, ei hyväkään laminaatti mitenkään erityisen iskunkestävä ole. Kolo tulee ja pinta rikkoontuu aika helposti, vedenkestävyydestä puhumatakaan. Kukkaruukkuun hieman liikaa vettä ja jos sitä et heti kuivaa, niin siltä kohdin lattia on entinen. Pyyhit liian märällä, niin saumat alkavat kupruilla jne...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, ei hyväkään laminaatti mitenkään erityisen iskunkestävä ole. Kolo tulee ja pinta rikkoontuu aika helposti, vedenkestävyydestä puhumatakaan. Kukkaruukkuun hieman liikaa vettä ja jos sitä et heti kuivaa, niin siltä kohdin lattia on entinen. Pyyhit liian märällä, niin saumat alkavat kupruilla jne...

        Eipä ole enää vuosikausiin myyty tuollaista laminaattia, ellei sitten jotain halvoista halvinta. Nykyisissä laminaateissa on kylläste mikä estää veden imeytymisen. Meilläkin laminaatin luvataan kestävän seisovaa vettä 15 minuutin ajan ilman turpoamista eikä ole missään turvonnut.


    • Anonyymi

      Onpa omituinen lattiarakenne, jos Finnfoam on lattiarakenteen päällä.
      Mikään mihinkään taivu, jos pohjat on tehty ohjeiden mukaan. Laminaatille epätasaisuutta saa olla 2-3 milliä kahden metrin matkalla ja samat ovat vaatimukset myös vinyylilankulle.

    • Anonyymi

      En osaa perustella, mutta kuulostaa huonolle idealle laittaa puristeuretaanilevyn päälle laminaatti.

      • Anonyymi

        Aloittaja ei määritellyt mistä Finnfoamin levytuotteesta olisi kysymys, mutta tunnetuimpia ovat yrityksen XPS-levyt. jotka on valmistettu suulakkeiden läpi puristetusta polystyreenimassasta - uretaanista ei siis ole kysymys. Polyuretaani on ihan oma materiaalinsa, jonka eristävyys on huomattavasti parempi ensimmäisinä vuosina (kaasu, johon parempi eristävyys perustuu, karkaa pikkuhiljaa kunnes tuotteen eristävyys on EPSin luokkaa).


    • Anonyymi

      Yksinkertaisin eriste materiaali tuo taitaa olla, moneen Harakan pesään?👷

      • Anonyymi

        Sanoisin että EPS on vielä yksinkertaismpi materiaali, sillä päästää höyryn kulkemaan läpi. XPS sen sijaan stoppaa höyrynkulun siinä määrin, että jos sillä erehtyy lisäeristämään kämppää ulkoapäin, niin hassusti voipi käydä. Kellarien seinät sitten oma lukunsa.


    • Anonyymi

      Laminaatin alle kannattaa laittaa Finnfoam, koska se eristää hyvin eikä tunnu kylmälle laminaatin läpi. Askeläänieriste väliin. Finnfoam on kova eli kantava eriste. Kantaa keittiökalusteet, pianot jne. laminaatin yhtään notkumatta. Noita asennuksia soisi näkevän useamminkin.

    • Anonyymi

      Finnfoam-sanan käyttämisestä XPS-eristeen synonyyminä kannattaisi pikkuhiljaa luopua, sillä kyseinen valmistaja tekee nykyään myös polyuretaanieristelevyjä; voivat vielä mennä sekaisin lukijoiden ja kuulijoiden mielessä. Polyuretaanilevyt eivät sovellu käytettäväksi maarakentamisessa eikä mielellään alapohjarakenteissakaan (tai sitten todella pitää tietää mitä tekee).

    • Anonyymi

      Meillä on lattialaminaatin alla Finnfoam FI300/30 -levy.

      EAN-koodi: 6418711190431
      Finnfoam (XPS) on täysin yhtenäisen ja suljetun solurakenteensa ansiosta vettymätön ja luja lämmöneriste.

      Finnfoam sopii erinomaisesti niin routaeristeeksi kuin alapohjien, seinien ja kattojenkin eristämiseen sekä erilaisiin lisälämmöneristyksiin. Routaeristeenä Finnfoam kestää erinomaisesti kosteutta, jäätymistä ja kuormitusta.

      • materiaali: suulakepuristettu polystyreeni
      • väri: vaaleankeltainen
      • suorareunainen
      • lämmönjohtavuus, λ Declared: 0,034-0,038 W/(m K) (riippuen paksuudesta)
      • puristuslujuus, lyhytaikainen 45 vrk, 20 mm: 200 kPa
      • puristuslujuus, lyhytaikainen 45 vrk, ≥ 30mm: 250 kPa
      • kuormitusviruma 50 vuoden aikana: 130 kPa
      • mittapysyvyys: < 5 %
      • vedenimeytyminen pitkäaikaisessa upotuksessa: ≤ 0,7 t%
      • sulatus-jäädytys-kestävyys: ≤ 1 t%
      • vedenimeytyminen diffuusiolla: ≤ 2 t%
      • vesihöyrynläpäisevyys: 150 μ
      • lämpölaajeneminen: 0,07 mm/(m K)
      • käyttölämpötila kuormitettuna: - 150... + 75 °C
      • sisäilman päästöluokka: M1
      • tuote myydään kappaleittain (1 kpl), täysi paketti sisältää 10 kpl

      Finnfoam-peruslevyt sopivat kaikkiin muihin eristyskohteisiin paitsi saunan sisimmäiseksi eristeeksi.

      Finnfoam on materiaalina vettymätön ja voidaan varastoida työmaalla ilman sääsuojausta. Pitkäaikaisessa varastoinnissa levyt tulee kuitenkin suojata auringon UV-säteilyltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2725
    2. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1129
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1021
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      914
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      883
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe