Meidän talossa on (pitäisi olla) tuollainen ratkaisu ja hyvin se on kantanut pianonkin (190 kg). Keittiö, kaapit sekä portaat on tehty laminaatin päälle. Finnfoamin päällä on askeläänieriste. Ei muuten napsu ja naksu tuollainen ratkaisu eikä laminaattilattia mielestäni tunnu kylmälle. :)
Laminaattihan on jäykkää mikä jakaa pistemäistä painoa isommalle alueelle. Toki "rautakangella" lyömällä saa montun laminaattiin. Laminaatti menee vaihtoon ihan makusyistä.
Tällaisessa rakenteessa lattiamateriaalin jäykkyys on tärkeää. Taipuuko esim. vinyylilankku paljon herkemmin kuin laminaatti.
Mites nuo hybridit, ovatko ne yhtä jäykkiä kuin laminaatit?
8 mm:n laminaatti Finnfoamin päällä
17
3765
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko ihan varma, siis oikeasti laminaatti Finnfoamin päällä? Enpä ole vielä koskaan nähnyt, en kuullut.
- Anonyymi
Finnfoam on aika kovaa. Voi toimia ihan hyvin mutta vähän kallis .
- Anonyymi
Finnfoamin sivulla lukee, että laminaatin voi asentaa suoraan Finnfoamin päälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Finnfoamin sivulla lukee, että laminaatin voi asentaa suoraan Finnfoamin päälle.
Foamin päälle asennetaan yleensä pontattu vaneri, lattiakipsilevy tai lastulevy - tai valetaan betonilattia. Vasta sen päälle laminaatti tai muu pintamateriaali.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Foamin päälle asennetaan yleensä pontattu vaneri, lattiakipsilevy tai lastulevy - tai valetaan betonilattia. Vasta sen päälle laminaatti tai muu pintamateriaali.
Höttöä on kipsilevy ja lastulevy, jos ajatellaan pistemäistä kuormaa. Toki Finnfoam antaa kivikovan tuen näille, mutta eipä ole hyötyä nostaa lattiaa laittamalla väliin ylimääräisiä levyjä. Koolauksiahan ei Finnfoamin ansiosta tarvitse tehdä.
- Anonyymi
En osaa ottaa kantaa aloittajan väitteeseen (josta rakenteesta ei tunnu itsekään olevan aivan varma) enkä kysymykseen, mutta miksi rautakanki on lainausmerkeissä?
- Anonyymi
Niin, ei hyväkään laminaatti mitenkään erityisen iskunkestävä ole. Kolo tulee ja pinta rikkoontuu aika helposti, vedenkestävyydestä puhumatakaan. Kukkaruukkuun hieman liikaa vettä ja jos sitä et heti kuivaa, niin siltä kohdin lattia on entinen. Pyyhit liian märällä, niin saumat alkavat kupruilla jne...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, ei hyväkään laminaatti mitenkään erityisen iskunkestävä ole. Kolo tulee ja pinta rikkoontuu aika helposti, vedenkestävyydestä puhumatakaan. Kukkaruukkuun hieman liikaa vettä ja jos sitä et heti kuivaa, niin siltä kohdin lattia on entinen. Pyyhit liian märällä, niin saumat alkavat kupruilla jne...
Eipä ole enää vuosikausiin myyty tuollaista laminaattia, ellei sitten jotain halvoista halvinta. Nykyisissä laminaateissa on kylläste mikä estää veden imeytymisen. Meilläkin laminaatin luvataan kestävän seisovaa vettä 15 minuutin ajan ilman turpoamista eikä ole missään turvonnut.
- Anonyymi
Onpa omituinen lattiarakenne, jos Finnfoam on lattiarakenteen päällä.
Mikään mihinkään taivu, jos pohjat on tehty ohjeiden mukaan. Laminaatille epätasaisuutta saa olla 2-3 milliä kahden metrin matkalla ja samat ovat vaatimukset myös vinyylilankulle. - Anonyymi
En osaa perustella, mutta kuulostaa huonolle idealle laittaa puristeuretaanilevyn päälle laminaatti.
- Anonyymi
Aloittaja ei määritellyt mistä Finnfoamin levytuotteesta olisi kysymys, mutta tunnetuimpia ovat yrityksen XPS-levyt. jotka on valmistettu suulakkeiden läpi puristetusta polystyreenimassasta - uretaanista ei siis ole kysymys. Polyuretaani on ihan oma materiaalinsa, jonka eristävyys on huomattavasti parempi ensimmäisinä vuosina (kaasu, johon parempi eristävyys perustuu, karkaa pikkuhiljaa kunnes tuotteen eristävyys on EPSin luokkaa).
- Anonyymi
Yksinkertaisin eriste materiaali tuo taitaa olla, moneen Harakan pesään?👷
- Anonyymi
Sanoisin että EPS on vielä yksinkertaismpi materiaali, sillä päästää höyryn kulkemaan läpi. XPS sen sijaan stoppaa höyrynkulun siinä määrin, että jos sillä erehtyy lisäeristämään kämppää ulkoapäin, niin hassusti voipi käydä. Kellarien seinät sitten oma lukunsa.
- Anonyymi
Laminaatin alle kannattaa laittaa Finnfoam, koska se eristää hyvin eikä tunnu kylmälle laminaatin läpi. Askeläänieriste väliin. Finnfoam on kova eli kantava eriste. Kantaa keittiökalusteet, pianot jne. laminaatin yhtään notkumatta. Noita asennuksia soisi näkevän useamminkin.
- Anonyymi
Finnfoam-sanan käyttämisestä XPS-eristeen synonyyminä kannattaisi pikkuhiljaa luopua, sillä kyseinen valmistaja tekee nykyään myös polyuretaanieristelevyjä; voivat vielä mennä sekaisin lukijoiden ja kuulijoiden mielessä. Polyuretaanilevyt eivät sovellu käytettäväksi maarakentamisessa eikä mielellään alapohjarakenteissakaan (tai sitten todella pitää tietää mitä tekee).
- Anonyymi
Meillä on lattialaminaatin alla Finnfoam FI300/30 -levy.
EAN-koodi: 6418711190431
Finnfoam (XPS) on täysin yhtenäisen ja suljetun solurakenteensa ansiosta vettymätön ja luja lämmöneriste.
Finnfoam sopii erinomaisesti niin routaeristeeksi kuin alapohjien, seinien ja kattojenkin eristämiseen sekä erilaisiin lisälämmöneristyksiin. Routaeristeenä Finnfoam kestää erinomaisesti kosteutta, jäätymistä ja kuormitusta.
• materiaali: suulakepuristettu polystyreeni
• väri: vaaleankeltainen
• suorareunainen
• lämmönjohtavuus, λ Declared: 0,034-0,038 W/(m K) (riippuen paksuudesta)
• puristuslujuus, lyhytaikainen 45 vrk, 20 mm: 200 kPa
• puristuslujuus, lyhytaikainen 45 vrk, ≥ 30mm: 250 kPa
• kuormitusviruma 50 vuoden aikana: 130 kPa
• mittapysyvyys: < 5 %
• vedenimeytyminen pitkäaikaisessa upotuksessa: ≤ 0,7 t%
• sulatus-jäädytys-kestävyys: ≤ 1 t%
• vedenimeytyminen diffuusiolla: ≤ 2 t%
• vesihöyrynläpäisevyys: 150 μ
• lämpölaajeneminen: 0,07 mm/(m K)
• käyttölämpötila kuormitettuna: - 150... + 75 °C
• sisäilman päästöluokka: M1
• tuote myydään kappaleittain (1 kpl), täysi paketti sisältää 10 kpl
Finnfoam-peruslevyt sopivat kaikkiin muihin eristyskohteisiin paitsi saunan sisimmäiseksi eristeeksi.
Finnfoam on materiaalina vettymätön ja voidaan varastoida työmaalla ilman sääsuojausta. Pitkäaikaisessa varastoinnissa levyt tulee kuitenkin suojata auringon UV-säteilyltä. - Anonyymi
Erittäin miellyttävä ratkaisu tuollainen laminaatti kovan eristelevyn päällä. Paras askeltuntuma, ei natise ja lämmin eikä notku.
Karmein mitä olen kokenut oli virolaisessa hotellihuoneessa: Tätä nykyajan vinyyliä betonilattian päällä. Kuin olisi jonnekin nuoruusvuosien kaupungin vuokrayksiöön joutunut! Kyllä laminaatti on ihan eri tasokas lattiamateriaali.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1089763Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki774982Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.664759Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.53243Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92451Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061696- 451487
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.531451Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591414Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651331