Suunnitelmisa on alkaa järjestämään jokahenkilön suunnistustapahtumaa arki-ehtoona, vaikkapa keskiviikkona, huittisisa.
Liäterastit juastaisiin huittisjärven ja liätesuan vaihtelevisa maastoisa.
Järjestäjä järjestää kaikki muut, mutta ottalamppu ja kompanssi tarttee olla ittellä.
Halutesansa järjestäjältä saa sankon jos sualta haluaa noukkia hilloja ja pualukoita. Marjat jää järjestäjille kulujen peittämiseksi.
Maali on liätetuvalla ja rantasauna lämpösenä! Liätemartat myy krillimakkaraa, jonka päälle saa pursottaa liätemestarin tulista sinappia korvauksetta!
Ensimmäisen suunnistusehtoon päivämäärä ilmotettaan liäteviästisä! Pankaa tilaten! Kestona..
Suunnistus Huittinen
7
442
Vastaukset
- Anonyymi
Keskiviikko on päivänä ihan semmoinen sopiva arkipäivä suunnistamiseen.
Vanhanajan ihmiset 1990-luvulla sanoi, että keskiviikko on pikkulauantai. Siihen aikaan nähkääs ihmiset meni sitten pikkuisen keskiviikkonakin iltaa istumaan ja tanssimaan, pelkän lauantaina tanssimisen lisäksi.
Täytyy tehrä sopivan helpot tai vaan keskivaikeet rastit sitten. Se on kurjaa jos vaan suunnistaa ja suunnistaa, eikä sitten löyräkään karttansa kanssa sieltä Lietesuon maastosta yhtään mitään. - Anonyymi
Kyllä taas liätekuskeja hemmotellaan, valtatie Mommola-Vampula saa uuden päällysteen, vaikka hieman myöhästyykin laiterikon vuoksi (liätevehkeissä ei koskaan laiterikkoja), kelpaa siinä sitten körötellä vaunuineen muun liikenteen tukkona.
- Anonyymi
Lietesuunnistuksen kartastoon jouruttiin tekeen helpotuksia, koska 80- luvulla reitille lähteneet eivät vielä ole saapuneet maaliin. Nykyisin surenkuapat on merkitty kartalle.
- Anonyymi
Ensimmäinen liätesuunnistaja oli Toivo Koljonen, joka lähti matkaan Raijalanjärven rannalta keväällä 1943, viimeinen rasti olikin Turussa ampumaradalla.
- Anonyymi
Liätesuunnistajain keskusliitto (LSKL) muistaakin Toivoa vuasittain järjestettävällä Liätetoivo-muistosuunnistuksella.
- Anonyymi
Ilman liäteaktivisteja tässä kylässä ei tapahtuis oikeestaan mitään. Onneksi toi hyvin yhteen hitsautunu porukka jaksaa aina kehitellä jotakin uutta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733814Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92041Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2291365- 1351266
- 1121158
- 1121138
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701050Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik61005- 60984
- 35906