Ilmalämpöpumppu on hölmölän säkkivaloa.

Anonyymi-ap

Siis lämmön puristaminen pakkasilmasta ei todellakaan ole skarppi keksintö. Aito lämpö tulee polttoaineesta tai energianlähteestä, aurinko, tuuli ym.
Valtavalla kompurapaineella puristetaan lämpöä paukkupakkasista ..ei hyvää päivää.
Ja kun sähkökatko iskee, ilppi on hyödytön. Puu- ja öljlämmityksenkin saa ilman verkkosähköä pelaamaan , jos vähän viitsii. (invertteri, aggregaatti).

8

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja jotkut ikäänkuin kuvittelevat ilmalämpöpumpun luovan energiaa tyhjästä - tuottaa enemmän kuin kuluttaa :D

    • Anonyymi

      Sitten kun alat koulunkäynnin niin kysy opettajalta niin asia selviää. Osaatko jo tavata? Pakjonko on kaksi plus kolme?

    • Anonyymi

      Miten butaani toimii ilpin ulkoyksikössä pakkasella lämmityskäytössä.

    • Anonyymi

      Lämmitän paljon puulla mutta aggregaattia ei ole. Olen kai tehnyt jotain väärin.

    • Anonyymi

      Koska tulee seuraava palstan aktivointialoitus ?

    • Anonyymi

      Jos lämmität puulla, joka maksaa 80e/heittomotti, niin se on suurimman osan talvesta paljon kalliimpaa kuin ilmalämpöpumpulla lämmön puristaminen pakkasesta. Nykyaikaiset olmalämpöpöpumppujen hyötysuhde on yli kaksi parinkymmenen asteen pakkaseen asti. Eli kun syötät 1kWh sähköä pumppuun saat lämpöä 2 kWh edestä. Lisäksi ilmalämpöpumpun puhallus levittää lämpöä koko huoneistoon ja ilma kiertää nurkkia myöden. Takalla lämmitettäessä lämpöä tahtoo olla takan vieressä liikaa ja huoneen katossa vielä enemmän.

    • Omasta mielestäni ILP on kaikkein paras. En suostuisi enään elämään ilman jäähdytys. Kaupanpäälle saa ihan hyvin lisän lämmitykseen.

      Se mitä tulisi kritisoida on ilmavesilämpöpumppu väärässä kohteessa. Sopii kyllä uusiin lattialämmitteisiin, mutta rahan tuhlausta laittaa pattereilla varustettuun rintamamiestaloon.

      • Anonyymi

        Mitä ihmettä väität. Meillä on ainakin rintamamiestalossa ilmavesilämpöpumppu ja patterit. Sähkölasku on paljon pienempi kuin öljylasku koskaan ollut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2774
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2399
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      91
      1621
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1295
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1109
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      821
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      724
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      686
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      660
    10. 43
      635
    Aihe