Lapsen kasvattaminen ADHD-lapseksi. Siis miten paljon kasvatus vaikuttaa ADHD:n puhkeamiseen?

Anonyymi-ap

Ystäväni on aina puhunut vapaan kasvatuksen puolesta. Hänen mielestä lapsen pitää itse saada päättää mikä on oikein ja mikä väärin. Tietysti aikuisen pitää keskustella asiasta, mutta lapsi itse saa oppia seurausten kautta.

No nyt hänellä on kaksi lasta ja molemmat ADHD-lapsia. Meno on ollut alusta asti kuritonta ja villiä. Hetkeäkään eivät pysty olemaan paikallaan tai keskittymään mihinkään.

Tämä on saanut miettimään olisiko perinteinen oikea kasvatus estänyt lasten ADHD:n tai ainakin lieventänyt sitä?

2

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adhd ei liity kasvatukseen mitenkään, eikä sitä voi estää tai poistaa vaikka kuri olisi mikä.
      On hyvä myös muista että se että lapsi on villi, kuriton tai hankala ei automaattisesti tarkoita että lapsella on adhd. Jos vanhemmat uskovat vapaaseen kasvatukseen voi lapsia helposti reagoida voimakkaasti puuttuvaan kuriin joko koska tietää että voi tehdä mitä vaan eikä siitä silti sanota tai koska hakee huomiota kokiessaan ettei saa sitä tarpeeksi kun ei hänen tekemisistään välitetä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      207
      7108
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4672
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4494
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3302
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1965
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1717
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1690
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1590
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1479
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1247
    Aihe