Rasismikeskustelu on ajankohtainen

Poliisin tietoon tuli viime viikolla Pohjois-Karjalassa kaksi tapausta, jossa eri verukkeilla asuntoon tulleet henkilöt anastivat rahaa tai muuta omaisuutta.

Viime viikon tiistaina Tuupovaaran taajamassa kello 16 mies ja nainen koputtelivat noin 80-vuotiaan naisen asunnon ikkunaan ja soittivat ovikelloa ilmoittaen, että heillä on liinoja myytävänä.

Toiselle kaupustelijalle oli tullut äkkiä jano ja hän oli pyytänyt saada vettä, toisella oli puolestaan asiaa vessaan. Tuntemattomat vieraat olivat myös rahaa vailla, jotta saisivat ostaa lapsille maitoa.

Vierailun jälkeen asukas oli todennut, että hänen rahapussistaan oli hävinnyt kaikki setelirahat, yhteensä noin 200 euroa. Mies ja nainen olivat poistuneet paikalta punaisella farmariautolla.

Poliisin kuvailun mukaan molemmilla vierailla oli yllään siistit vaatteet. Mies oli ruumiinrakenteeltaan tukeva ja pituudeltaan noin 175 senttimetriä. Nainen oli normaalivartaloinen ja pituudeltaan noin 160 senttimetriä. Molemmat olivat iältään noin 50-60-vuotiaita.

TOISESSA tapauksessa yli 80-vuotiaalta mieheltä vietiin Tuupovaarassa pankkikortti. Samana päivänä kello 17 mies ja nainen tulivat asuntoon lukitsemattomasta ovesta. He pyysivät asukkaalta rahaa matkustamista varten ja saivat kymmenen euroa.

Myös tällä kertaa tuntemattomat vieraat olivat halunneet käydä vessassa. Heidän poistuttuaan asukas oli huomannut pankkikorttinsa sekä lipaston avaimen kadonneen. Asukas oli välittömästi soittanut pankkikortin sulkupalveluun ja saanut pankkikorttinsa suljettua.

Asukkaan mukaan tuntemattomat vieraat olivat puhuneet suomea, nainen oli nuori, ja miehellä oli päässään joku lätsä, poliisi kertoo tiedotteessa.

Kolmas vastaava tapaus sattui Kerimäellä viime sunnuntaina.

4

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tekemistä rasismin kanssa?

    • Anonyymi

      Heidän kulttuuriin kuuluu voimallisesti vanhempien kunnioittaminen, omien.

    • Anonyymi

      HOLLOLASSA Keskikankaantiellä sijaitsevassa tavaratalossa näpistyksen yrityksestä jäi kiinni kaksi naista, jotka olivat piilottaneet vaatteisiinsa liki 200 euron arvosta siivousvälineitä.

      Suunnitelma kuitenkin keskeytyi, kun naiset havaitsivat myymälävartijan kassoilla. Naiset kääntyivät takaisin liikkeeseen ja tyhjensivät tuotteet ostoskärryyn.

      Naisia epäillään näpistyksen yrityksestä. He kiistivät paikan päällä teon.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      4115
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      47
      2857
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1820
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      107
      1738
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1711
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1559
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      52
      1530
    8. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1470
    9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      173
      1447
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1252
    Aihe