Rasismikeskustelu on ajankohtainen

TosirealistiKokkolan

Poliisin tietoon tuli viime viikolla Pohjois-Karjalassa kaksi tapausta, jossa eri verukkeilla asuntoon tulleet henkilöt anastivat rahaa tai muuta omaisuutta.

Viime viikon tiistaina Tuupovaaran taajamassa kello 16 mies ja nainen koputtelivat noin 80-vuotiaan naisen asunnon ikkunaan ja soittivat ovikelloa ilmoittaen, että heillä on liinoja myytävänä.

Toiselle kaupustelijalle oli tullut äkkiä jano ja hän oli pyytänyt saada vettä, toisella oli puolestaan asiaa vessaan. Tuntemattomat vieraat olivat myös rahaa vailla, jotta saisivat ostaa lapsille maitoa.

Vierailun jälkeen asukas oli todennut, että hänen rahapussistaan oli hävinnyt kaikki setelirahat, yhteensä noin 200 euroa. Mies ja nainen olivat poistuneet paikalta punaisella farmariautolla.

Poliisin kuvailun mukaan molemmilla vierailla oli yllään siistit vaatteet. Mies oli ruumiinrakenteeltaan tukeva ja pituudeltaan noin 175 senttimetriä. Nainen oli normaalivartaloinen ja pituudeltaan noin 160 senttimetriä. Molemmat olivat iältään noin 50-60-vuotiaita.

TOISESSA tapauksessa yli 80-vuotiaalta mieheltä vietiin Tuupovaarassa pankkikortti. Samana päivänä kello 17 mies ja nainen tulivat asuntoon lukitsemattomasta ovesta. He pyysivät asukkaalta rahaa matkustamista varten ja saivat kymmenen euroa.

Myös tällä kertaa tuntemattomat vieraat olivat halunneet käydä vessassa. Heidän poistuttuaan asukas oli huomannut pankkikorttinsa sekä lipaston avaimen kadonneen. Asukas oli välittömästi soittanut pankkikortin sulkupalveluun ja saanut pankkikorttinsa suljettua.

Asukkaan mukaan tuntemattomat vieraat olivat puhuneet suomea, nainen oli nuori, ja miehellä oli päässään joku lätsä, poliisi kertoo tiedotteessa.

Kolmas vastaava tapaus sattui Kerimäellä viime sunnuntaina.

4

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tekemistä rasismin kanssa?

    • Anonyymi

      Heidän kulttuuriin kuuluu voimallisesti vanhempien kunnioittaminen, omien.

    • Anonyymi

      HOLLOLASSA Keskikankaantiellä sijaitsevassa tavaratalossa näpistyksen yrityksestä jäi kiinni kaksi naista, jotka olivat piilottaneet vaatteisiinsa liki 200 euron arvosta siivousvälineitä.

      Suunnitelma kuitenkin keskeytyi, kun naiset havaitsivat myymälävartijan kassoilla. Naiset kääntyivät takaisin liikkeeseen ja tyhjensivät tuotteet ostoskärryyn.

      Naisia epäillään näpistyksen yrityksestä. He kiistivät paikan päällä teon.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1502
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      921
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      711
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe