Bongariliitto kokemuksia?

Anonyymi-ap

Onko täällä kokemuksia bongariliitosta? Kannattaako liittyä? Tuleeko sieltä paljonkin sellaisia havaintoja, jotka jäisi muuten näkemättä?
Itse joskus harkitsin liittymistä, mutta kuva ko liitosta on jotenkin vaan niin kielteinen, että ei ole tullut liityttyä. Lähinnä kiinnostaisi lähiseudun harvinaisuudet ja mietinkin, että tuleeko tuolta oikeasti niin paljon havaintoja lintutiedotukseen, että lähiseudullekin niitä aina riittää.
Toihan on aika älytöntä, että nuo bongarit ajelevat ympäri maata ilmastonmuutoksesta ja luonnosta välittämättä, siis aivan uskomattomia matkoja. Toisaalta ruokkiihan se harrastusta, kun nykyisistä lajeista tulee harvinaisempia ja ilmaston lämmetessä tulee uusia lajeja.. Liiton jäsenmaksuista saisi mennä valtaosa kompensoimaan noita haittoja luonnolle, kun aiheuttavat päästöjä vähintään riittävästi. En ole ikinä kuullut, että tuosta bongareiden aiheuttamasta saastuttamisesta olisi missään oikein puhuttu, mikä on jopa vähän erikoista. Kerrankin yksi liittolainen kertoi ylpeänä, kuinka hän on ajanut yhden linnun vuoksi 1000 km suuntansa, ihan vain katsomassa lintua ja palannut kotiin..

Tuo sisäpiiritouhukin tuossa on vastenmielistä, että muille kun liittolaisille on kiellettyä ilmoittaa harvinaisista lajeista, kunnes liittolaiset on saanut riittävän kauan käydä pällistelemässä. Itse haluaisin ilmoittaa ihan perus harrastajille ja aloittelijoille noista lajeista Tiirassa, kuten ennenkin.

Itse löysin netistä ainoastaan tuollaisia kokemuksia liitosta: https://petterihautamaa.kuvat.fi/blog/323/mika-on-lintujen-hairintaa/
Vähän samanlainen kuva itselläkin on noista, eli pääosin nuo on vanhoja kärttyisiä äijiä, jotka käskyttää kuvaus/bongauspaikoilla muita. Kerran olin paikalla, kun joku kritisoi bongariliitoa, tietämättä että paikalla oli liittolainen ja kyllä sieltä alkoi tulemaan heti aika äreää palautetta liittolaiselta.
Harrastan itse lintuja ja onhan tuossa liitossa mukavaa leppoista väkeäkin (joita olen kuullut siihen kuuluvan), jotka ei edes kaikkia harvinaisuuksia jaksa liitolle ilmoittaa :)

Kiinnostaisi tietää onko täällä joitain, jotka kuuluvat bongariliittoon, mutta on alkanut kaduttaa tai ovat jo eronneet sieltä?
Onko väkeä joista liiton touhu on ihan huippua ja on iloisia että on tullut liityttyä?
Jääkö kuinka paljon aikaa ihan tavallisten lintujen havinnointiin ja niistä havaintojen kirjaamiseen hyödylliseen käyttöön (tiira, lintuatlas) vai onko vaan harvinaisuudet se juttu?

3

994

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen lintuharrastaja ja miettinyt liittymistä bongariliittoon, mutta..
      Olen pettynyt siihen, että minkälaista väkeä näissä bongareissa on. Juuri kuuntelin, kun yksi bongari v*ttuili nuoremmalle kuvaajalle, että "millä helvetin vanhalla maximilla sä kuvaat", kun hänellä oli tavallinen peilijärjestelmäkamera, jossa kuuluu laukaisun ääni ja sekös bongaria häiritsi, mutta kuitenkin itse muisti huutaa koska muiden ihmisten pitää olla paikallaan, että hän saa supermuodikkaalla peilittömällä järkkärillään just täydellisiä kuvia harvinaisesta linnusta. Olen yhden toisenkin bongarin kuullut nalkuttavan jonkun järkkärin äänestä. Pettymyksenä on tullut sekin, että näissä oikeasti on aika vähän aitoja luontoihmisiä. Nuo lintulajien keräily on pääasia ja on kiva sitten kehuskella taas, kun on yli 300 lajia vuoteen kerättynä ja on ajettu ihan helkkaristi autolla ympäri suomea.
      Kovat lintutyypit (rengastajat yms.) ei edes noita harvinaisia lajeja julkisesti mihinkään ilmoittele. Juuri juttelin yhden kanssa ja hän sanoi, että hän ei jaksa niitä bongareita, että joskus on aikanaan jotain harvinaisuuksia ilmoittanut ja sitten onkin sata autoa paikalla ja väki hulluna kameroidensa kanssa heilumassa.
      Näiden bongareiden kanssa puuttuu kyllä se rauha mitä itse luonnosta haen.
      Lintuharrastus on hieno harrastus, mutta kyllä se on parhaimmillaan luonnossa ihan rauhassa. Itse olen alkanut tehdä harvinaisemmista linnuista ilmoituksia tiiraan vasta jälkikäteen tai sitten ilmoitan havainnon salattuna. Riippuu vähän paikastakin.

    • Anonyymi

      Oma tuntuma on, että lintuihmiset tappelevat kiivaammin kuin teeret soitimella. Ainakin täällä Kainuussa on nk. virallinen lintuväki ollut tukkanuottasillaan jo vuosia. Kannattaa pysyä erossa virallisista tirppapiireistä ja keskittyä olennaiseen.

    • Anonyymi

      Pirkanmaalla tuli nyt jätettyä yksi havainto rantakurvistakin ilmoittamatta ihan siitä syystä, että ei noita bongareita tulisi häiritsemään ja ryysimään. Täällä on jätetty paljon harvinaisempiakin lajeja tuosta syystä ilmoittamatta. Tuollaisella yksittäisen linnun ilmoittamisella ei juuri tieteellistä arvoa ehkä ole, vaan olisi ihan suht kova havainto täällä lähinnä bongareille. Kovia haviksia voi siis tulla noinkin päin, että niistä ei tiedä nuo bongarit mitään. En kuulu bongariliittoon, enkä luultavasti tule ikinä liittymäänkään. On aikamoista menoa heillä... :) Teknologia mahdollistaa tietysti sen, että havainnot saavuttaa ison joukon ihmisiä tosi helposti, joka ei olekaan sitten niin hyvä juttu luonnon ja lintujen kannalta.
      Parempi tapa musta on jutella esim. paikallisten lintuharrastajien kanssa (esim. rengastajien) ja monesti heiltä saakin hyvää hiljaista tietoa.
      Toisaalta monet tykkäävät tuosta bongariliitosta siksi, että sen kautta tapaa paljon muita bongareita lintujen lisäksi.
      Lintuja harrastuksena voin kyllä suositella kaikille!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      342
      1245
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      743
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      728
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      715
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      623
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      606
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      581
    9. 54
      542
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      526
    Aihe