Metroseksuaaleja?

Onko täällä ketään jotka tuntee ittensä metroseksuaaliseksi? Tarkoitan siis, että heteromiehillä on homomaisia, naismaisia piirteitä. Itse olen 16-vuotias hetero, jolla on homoseksuaalin mieli. Homot ovat lempi-ihmisiäni ja haluaisin aikuisena saada homoystäviä. Olenko mielestänne normaali?
51289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ihmisiin ja niiden joiden kanssa tulet toimeen ja seurassa viihdyt voit pitää yhteyttä. Miksi seksuaalinen suuntaus on tärkeää silloin kun yhteys ei ole seksuaalista. Miksi tämä olisi epänormaalia jos ei anna enakkoluulojen ja asentaiden vaikuttaa siihen keiden seuraan hakeutuu. Ole vaan oma itsesi ja anna muiden ajatella mitä ajattelevat senhän he tekevät joka tapauksessa.

Äänestä

"homomaisia, naismaisia piirteitä"

Kysynpähän vain, että miten homomaisuus liittyy naismaisuuteen? Homot ovat miehiä. Homomaisuus ei ole sama asia kuin naismaisuus. Eikä ole olemassakaan mitään "homomaisuutta".

MIKSI IHMISET OVAT NIIN TYHMIÄ? Ei jaksa elää tällaisessa maailmassa, jossa saa vakuutella aina ihan itsestään selviä asioita.

Äänestä

"homomaisia, naismaisia piirteitä"

Kysynpähän vain, että miten homomaisuus liittyy naismaisuuteen? Homot ovat miehiä. Homomaisuus ei ole sama asia kuin naismaisuus. Eikä ole olemassakaan mitään "homomaisuutta".

MIKSI IHMISET OVAT NIIN TYHMIÄ? Ei jaksa elää tällaisessa maailmassa, jossa saa vakuutella aina ihan itsestään selviä asioita.

Äänestä

Loppujen lopuksi suuri osa HETEROmiehistä on osoittautunut hyvin neitimäisiksi diivoiksi.

Äänestä

Minusta tämä kyllä on yksi ärsyttävimmistä viimeaikoijen muotitermeistä tämä metroseksuaalisuus. Kuulostaa kuuluvan samaan jatkumoon homo-, bi- ja transseksuaalisuuden kanssa, eli olevan "tieteellinen" termi, vaikka on vain markkinamiesten keksintöä, eli vakavasti puhuen "ei tarkoita mitään".

Älä Joni ymmärrä väärin, minusta on vain mukava kuulla, että on ihmisiä joista homot on ok, foobikoitakin nimittäin on ihan riittävästi, mutta pari asiaa pisti silmääni. Millainen mielestäsi on homoseksuaalin mieli? Naisellinenko? Tyylitietoinen? Sosiaalisesti sujuva? Sisustustaitoinen ja muodin, ihonhoidon ja kulttuurin päälle ymmärtävä?

Jos vastasit kyllä, niin minun on ravisteltava homokuvaasi siinä mielessä, että nuohan ovat vain stereotypioita homoseksuaalisen miehen ominaisuuksista, joita kaiken maailman (sinänsä kyllä hauskat) fab fivet yms. ruokkii.

Tosielämässä fakta on se, että homoja on tasan yhtä moneen junaan kuin on heterojakin ja osa jää vielä asemallekin. Löytyy mukavia hauskoja ihmisiä, ja löytyy v-mäisiäkin tyyppejä. Homous ei tee ihmisestä huonompaa kuin joku toinen, mutta se ei tee myöskään parempaa. Löytyy luontevia mukavia homoja, ja löytyy väkivaltaisia alkoholisteja, jotka hakkaavat kumppaniaan. Kaikki homot eivät ole mukavia, kuten eivät ole kaikki heterotkaan.

Mielestäni olet normaali, jos haluat saada homoystäviä, ja sehän on vain hienoa että ystäväpiirissäsi on tilaa homoillekin. Kuitenkaan en ymmärrä minäkään mitä tekemistä seksuaalisella suuntautumisella on ystävyyden kanssa. Ehkä sinun kannattaa kysyä itseltäsi miksi näin on, ja pohtia onko homokuvasi stereotypioista peräisin, vai mistä johtuu. Toisaalta tämä asia saattaa valjeta siinä vaiheessa kun saat homoystäviä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joni kirjoitti:

Onko täällä ketään jotka tuntee ittensä metroseksuaaliseksi? Tarkoitan siis, että heteromiehillä on homomaisia, naismaisia piirteitä. Itse olen 16-vuotias hetero, jolla on homoseksuaalin mieli. Homot ovat lempi-ihmisiäni ja haluaisin aikuisena saada homoystäviä. Olenko mielestänne normaali?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu