Tämä Sotkamoon asti toteutettu katuvalo idea on jotenkin niin järjetöntä kuin voi yleensä olla.
Kajaanin kaupungilla liikaa rahaa
Anonyymi-ap
14674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pääasia näkyy olevan, että kaupungin omia katuja ei pidetä kunnossa. Yli 20 vuotta olen joutunut kulkemaan Lehtokujaa ja Kumputietä. Ne kadut ovat aivan törkeässä kunnossa. Kai me kuulumme alempiarvoisiin ja kuitenkin maksamme veromme jokaisen määrätyn euron.
Jeps näin se menee että typerät ideat on tärkeämpiä kuin järkevät ideat
Kajaanin puolella valoja kymmenisen kilometriä, loput Sotkamon puolella. Eikös ne ole silloin Sotkamon kustantamat?
Taitaa Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus maksaa nuo maantieremontit valaistuksineen.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Pohjois-Pohjanmaan_elinkeino-,_liikenne-_ja_ympäristökeskus
Siis näin http://dy.fi/69
Todellä järjetöntä, autoissa on ajovalot. Kajaani-Sotkamo välille pitäisi tehdä pyörätie.
On kaupungissakin turhat, koska kävelijöillä voisi olla otsalamput tahi puhelimen valon kanssa kuljettaisiin. Valotolpat voi laittaa kierrätykseen ja kaapelit vetää maasta myös. Kotonakin otsalamppujen kanssa touhuttaisiin ja aurinkopaneelilla lamppuja ladattaisiin
Enemmän järkeä olisi ollut jossain hirviaidassa kun autoissa on ajovalot tosiaan... Valitettavasti 70% tolloista eivät osaa käyttää ajo tai kaukovalojaan oikeaoppisesti joten laitetaan sitten aivan turha valaistus. Onneksi sähkö on halpaa!!!!
Sähkö on nähtävästi vielä halpaa.
Montako ihmistä esim. kävelee pimeällä "asutuskeskusten" kohdalla, joissa ei näy yhtään taloa?
Kajaanista Sotkamoon pitäisi ehdottomasti tehdä ihan ensin hiihtoputki.
Hyvä idea, metro vois kulkee siinä samassa putkessa
Ei ole varaa kuitenkaan pitää näitä katuvaloja päällä. Naurettavaa toimintaa pyrkiä hakemaan säästöjä.
Pähkinöitä on. Niitä voilla maustetun majoneesin kanssa dipttuna kohti auringonnousua. Aamulla lämmin jaloviina maistuu hyvältä ja sauna päälle.
Sotkamoon NS Pönttökameroita tien varsiin ajavat tosi kovaa mikä kiire mahtaa olla hautaan vai töihin tulii puomit ottaa maksun jos haluu eteen mennä