Kylmäkyyti susille

Anonyymi-ap

Taitaa alkaa massiivinen susien metsästys EU:n alueella. Mitäpä Susi meni puremaan EU:n komissaarin ponia Saksassa. Komissaari suuttui susille totaalisesti. Saa nähdä muutaman viikon kuluessa, että kuinka susille tulee käymään Suomessakin.

26

888

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Susi Syö mielellään metsästyskoiria, joten niitä ei kannattaisi päästää metsään lainkaan. Riistaa saa ilman koiraakin.

      • Anonyymi

        Suden tapporaha takaisin!!


    • Anonyymi

      Lisää valmistaa lippusiimoja, kohta niitä tarvitaan. Petrolit, lamppuöljyt, naftat ja hajusteet lisäksi. Hyvä coktaili valmistaa.

      • Anonyymi

        Hyvä hajuste olisi Simpukkabaarin ukkojen sukkamehut ja miksei myös kalsarit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä hajuste olisi Simpukkabaarin ukkojen sukkamehut ja miksei myös kalsarit.

        Siis jasper kalsarit

        Ne kaksiväriset


    • Anonyymi

      Metsästäjäin organisaatiot haluavat puolittaa nykyisen susikannan, joka tietäisi massiivista metsästystä.

      • Anonyymi

        Kainuussa ei niin paljon ole susia kuin 10 vuotta sitten.
        Levinneet Oulun etelä puolelle rannikolle ja varsinais-suomeen.
        Sieltä niitä joutaakin pihoilta ja asutuksen keskeltä vähentää.


    • Anonyymi

      Jep, kaatolupia tulee lisää vaikka salametsästystä edelleen on ja tiedossa laumat.

    • Anonyymi

      Vaikka metsästän niin, niin en vihaa susia. Itse ajattelen että niillä on suurempi oikeus syödä hirvi kuin minulla. Selkeät häirikkösudet on tieten eri asia. Näiden juttujen kommentointi tällä tavoin hirvinuotiolla olisi sosiaalinen itsemurha, tyydynkin vain olemaan hiljaa tai nyökyttelemään. Parempi olla onnellinen kuin oikeassa.

      • Anonyymi

        Juuri näin puhuu oikea metsästäjä ja luonnon arvostaja.


      • Anonyymi

        Ja tappaa huviksi muut hirvet.

        Suden huumorintaju on omituinen.


    • Anonyymi

      Tänään kanalintu metsällä käydessä oli niin paljon hirvikärpäsiä että ei siellä metsässä voinut olla, pois piti lähteä. Susia pitäisi olla paljon enemmän että pitäisivät hirvikannat vähempänä ja samalla vähentyisi hirvikärpäsetkin.

      • Anonyymi

        Vaikka maksan joka vuosi metsästys kortin niin en metsästä. Ihminen on alkanut vähentämään petoeläimiä ja haittaeläimiä , oman talouden ja turvallisuuden takia. Siksi ihmisellä on velvollisuus pitää lajit tasapainossa, jos esim sudet tuhoavat lammaslaumoja, niin niitä pitää rajoittaa. Peto joka ei enää pelkää ihmistä tai sen hajua on muuttunut vaaralliseksi , monet täällä kehä 3 sisällä selittää että eihän ne nallet tai hukat mitään vaaraa aiheuta , kyllä ne aiheuttaa. Joku yrittää jalostaa lampaita, ja sitten susilauma syö ne ? Eihän se käy ?


    • Anonyymi

      Metsäpeuroja syövät paljon. Ahmat syövät myös peuroja.

      • Anonyymi

        Hyvä että syövät peuroja vähemmäksi. Peurat aiheuttavat liikennevahinkoja, viljelysvahinkoja ym... peura on vahinkoeläin!


    • Anonyymi

      Sanoisin että susimetsälle halajavia ei kiinnosta oikeasti peurojen suojelu tai kotieläin vahingot. Oikea syy on metsästyksen tuoma jännitys ja halu päästä suden kaatajaksi.

      • Anonyymi

        Susia halutaan tappaa pelkästä SAALISKATEUDESTA.
        Metsästysmafia on Suomessa saanut liikaa valtaa. Ne tässä pitää kaataa.


      • Anonyymi

        Susien tapporaha takaisin.

        Sillä Suomen talous nousuun.


    • Anonyymi

      Kuhmon Vepsällä meni koira susille, että kyllä tapauksia ilmenee.

      • Anonyymi

        Metsä on suden koti, ei koiran.


      • Anonyymi

        Montako huvitappajan koiraa kuolee muista syistä?


    • Anonyymi

      Kuhmossa on ollut viime vuosikymmeninä liikaa susia, mukavaa olisi, ettei niitä tarvitsisi pelätä. Susi on Peto, se täytyy ymmärtää.

      • Anonyymi

        Sitä että susi on peto, ymmärretään parhaiten vihreiden puoluetoimistossa Helsingin keskustassa.


      • Anonyymi

        Mikäs ihminen sitten on ?

        Montako susilaumaa Kuhmossa ja montako yksilöä yhdessä laumassa ?

        Mikä on liikaa ja missä ?

        Montako tuottavaa lammastilaa, montako lammasta on susi Kuhmossa tuhonnut, koiria tai lehmiä tappanut?

        Montako itse ihminen ?


    • Anonyymi

      Susipelkoiset muuttakaa kaupunkiin !

    • Anonyymi

      Ennemmin tumputan rukkasta kuin nain kuhmolaista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4537
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1334
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      940
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      862
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe