mooi

heppu

Moi.

Toin kreikasta simpukan kuoria ja ajttelin laittaa niitä akvaarioon.Mitä mun pitäis tehä niille ennen kuin laitan ne akvaarioon.

ja sitten mulla olis toinen ongelma.Ostin noin vuosi sitten kaksi täplämonnista.NIitä ostin sen takia koska myyjä sanoi että niitä pitää olla vain kaksi.no ei menny ku viikko niin toinen kuoli.no päätin lueskella tän palstan juttui ku ennenku ostan lisää monnisen.sitten kuulin että niitä pitää olla kuusi kappaletta.noh ostin kuus ja ei menny ku kuukausi niin kaikki paitsi se ensinmäisekksi hankittu monninen kuoli mystisesti.aina on vain jäänyt yksi monninen henkiin ja se on ollut aina sen alkuperäinen.

monniset olivat kaikki samankokoisia.akvaarion koko on 160l.hiekka on minulla pohja materiaalina.

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000001104&posting=22000000007610516

      En laittaisi mitään keinokoristeita akvaarioon, joistakin saattaa liueta myrkkyjä veteen jotka saattaa olla oikeasti hengenvaarallisia kaloille.

      Mitä minnisten kuoleman tapauksiin tulee, vastaa listaan kysymyksiä ja kerro tarkasti hoito rutiineistasi.

      Miksi kalat kuolivat jää usein mysteeriksi mutta voitais ainakin ehkäistä vastaavaa tapahtumaa tulevaisuudessa.

      Eti linkin kautta tarvittava tieto ja kerro lisää akvastasi. Vesiarvot jne...

      • heppu

        tota ne simpukan kuoret ei oo keinotekoisia vaan ihan oikeita..

        niin niistä monnisista.

        akvaario on 150l.
        kalastona oli sillloin vain monnisia koska otin aluksi monniset ja sitten kun niitä alko kuolemaan niin en uskaltanut ottaa muita kaloja jos vaikka niillä oli ollut sairaus.

        ph on 7.
        kävin mittaamassa eläinkaupassa ne muut arvot ja siellä ne sanoivat että ne olivat hyvät monnisille.(kirjotin ne kyllä ylös mutta hukkasin lapu.Yllätys,yllätys)

        kerran viikossa vedenvaihto ja tuolloin vettä pois yksi kolmasosa.ruokin joka päivä.eheimin ulkosuodatin.

        akvaariossa ei ollut tapahtunut mitään ihmeellistä.


      • patu
        heppu kirjoitti:

        tota ne simpukan kuoret ei oo keinotekoisia vaan ihan oikeita..

        niin niistä monnisista.

        akvaario on 150l.
        kalastona oli sillloin vain monnisia koska otin aluksi monniset ja sitten kun niitä alko kuolemaan niin en uskaltanut ottaa muita kaloja jos vaikka niillä oli ollut sairaus.

        ph on 7.
        kävin mittaamassa eläinkaupassa ne muut arvot ja siellä ne sanoivat että ne olivat hyvät monnisille.(kirjotin ne kyllä ylös mutta hukkasin lapu.Yllätys,yllätys)

        kerran viikossa vedenvaihto ja tuolloin vettä pois yksi kolmasosa.ruokin joka päivä.eheimin ulkosuodatin.

        akvaariossa ei ollut tapahtunut mitään ihmeellistä.

        Simpukan kuoresta saattaa liueta jotain kaloille myrkyllistä, en laittaisi akvaarioon!!!

        Kalojen määrä tuskin on ollut syy kuolemaan.

        ph ei kerro juuri mitään kun haetaan syytä kalakuolemille, NO2 ja NO3 sekä GH ja KK niin ikään antaa osviittaa mikä mahtaa kaloja vaivata.
        Eikö oikeesti oo muita kaloja akvassasi?

        Vettä vaihtaisin n. 1/2 akvan vedestä kerran viikossa.

        Kuinka paljon ruokit kerralla.

        Miten kypsytit akvaariosi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2120
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      292
      1907
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1741
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1594
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      102
      1593
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1301
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1079
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe