Moi.
Toin kreikasta simpukan kuoria ja ajttelin laittaa niitä akvaarioon.Mitä mun pitäis tehä niille ennen kuin laitan ne akvaarioon.
ja sitten mulla olis toinen ongelma.Ostin noin vuosi sitten kaksi täplämonnista.NIitä ostin sen takia koska myyjä sanoi että niitä pitää olla vain kaksi.no ei menny ku viikko niin toinen kuoli.no päätin lueskella tän palstan juttui ku ennenku ostan lisää monnisen.sitten kuulin että niitä pitää olla kuusi kappaletta.noh ostin kuus ja ei menny ku kuukausi niin kaikki paitsi se ensinmäisekksi hankittu monninen kuoli mystisesti.aina on vain jäänyt yksi monninen henkiin ja se on ollut aina sen alkuperäinen.
monniset olivat kaikki samankokoisia.akvaarion koko on 160l.hiekka on minulla pohja materiaalina.
mooi
3
237
Vastaukset
- patu
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000001104&posting=22000000007610516
En laittaisi mitään keinokoristeita akvaarioon, joistakin saattaa liueta myrkkyjä veteen jotka saattaa olla oikeasti hengenvaarallisia kaloille.
Mitä minnisten kuoleman tapauksiin tulee, vastaa listaan kysymyksiä ja kerro tarkasti hoito rutiineistasi.
Miksi kalat kuolivat jää usein mysteeriksi mutta voitais ainakin ehkäistä vastaavaa tapahtumaa tulevaisuudessa.
Eti linkin kautta tarvittava tieto ja kerro lisää akvastasi. Vesiarvot jne...- heppu
tota ne simpukan kuoret ei oo keinotekoisia vaan ihan oikeita..
niin niistä monnisista.
akvaario on 150l.
kalastona oli sillloin vain monnisia koska otin aluksi monniset ja sitten kun niitä alko kuolemaan niin en uskaltanut ottaa muita kaloja jos vaikka niillä oli ollut sairaus.
ph on 7.
kävin mittaamassa eläinkaupassa ne muut arvot ja siellä ne sanoivat että ne olivat hyvät monnisille.(kirjotin ne kyllä ylös mutta hukkasin lapu.Yllätys,yllätys)
kerran viikossa vedenvaihto ja tuolloin vettä pois yksi kolmasosa.ruokin joka päivä.eheimin ulkosuodatin.
akvaariossa ei ollut tapahtunut mitään ihmeellistä. - patu
heppu kirjoitti:
tota ne simpukan kuoret ei oo keinotekoisia vaan ihan oikeita..
niin niistä monnisista.
akvaario on 150l.
kalastona oli sillloin vain monnisia koska otin aluksi monniset ja sitten kun niitä alko kuolemaan niin en uskaltanut ottaa muita kaloja jos vaikka niillä oli ollut sairaus.
ph on 7.
kävin mittaamassa eläinkaupassa ne muut arvot ja siellä ne sanoivat että ne olivat hyvät monnisille.(kirjotin ne kyllä ylös mutta hukkasin lapu.Yllätys,yllätys)
kerran viikossa vedenvaihto ja tuolloin vettä pois yksi kolmasosa.ruokin joka päivä.eheimin ulkosuodatin.
akvaariossa ei ollut tapahtunut mitään ihmeellistä.Simpukan kuoresta saattaa liueta jotain kaloille myrkyllistä, en laittaisi akvaarioon!!!
Kalojen määrä tuskin on ollut syy kuolemaan.
ph ei kerro juuri mitään kun haetaan syytä kalakuolemille, NO2 ja NO3 sekä GH ja KK niin ikään antaa osviittaa mikä mahtaa kaloja vaivata.
Eikö oikeesti oo muita kaloja akvassasi?
Vettä vaihtaisin n. 1/2 akvan vedestä kerran viikossa.
Kuinka paljon ruokit kerralla.
Miten kypsytit akvaariosi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2486429Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965966Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215537Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214283Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433533Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233046Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2652479- 1352329