Tekniikan ihme voisi auttaa miten ratkaisen kyseisen ongelman:
Marshall woburn 2 on yhdistetty erilliseen subbariin rca johdoilla ja siitä rca johdot viety A/D muuntimelle (rca->s/pdif) josta s/pdif johto viety telkkariin (vanha telkkari ilman bt yhteyttä)
Telkkarissa äänilähtö asetus ”tv:n oma äänilähtö” päällä ja saan säädettyä telkkarin volumea normaalisti. Ääni välittyy myös subbariin sekä marshalliin mutta kaukosäädin ei ohjaa niiden kahden ääntä. Marshallin omat volume säädöt toimivat mutta ohjaavat vain marshallin ääntä.
Jos telkkarin äänilähtö asetus on ”tv:n ulkopuolinen kaiutin” niin telkkarin omat kaiuttimet ei toimi eikä äänensäätö kaukosäätimestä toimi. Subbari ja marshall toimivat kuitenkin ja marshallin omat säätö napit toimii.
Marshallin ”ominaisuuksia” on se että on bt, rca ja aux liitännät joista yhden saa toimimaan kerralla. Jos yhdistän puhelimen bt välityksellä marshaliin, subbari ei toimi. (Eli aux ja rca ei toimi outputtina)
Haluaisin ohjata koko järjestelmän ääntä kaukosäätimellä tai puhelimella ilman että pitää marshallin nappeja väännellä. Pitääkö tähän ostaa erillinen vahvistin tai soundbar joissa bt tai kaukosäädin ohjaus? Tai uusi telkkari..
Marshall äänen ohjaus telkkarista
Anonyymi-ap
1
516
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085