Ajatusmaailmojen erot

Anonyymi-ap

Tässä kaksi eri ajatusmallia.

1. Mitä lisäarvoa tuo toinen ihminen voi tuoda minun elämääni.
2. Mitä lisäarvoa minä voin tuoda tuon toisen ihmisen elämään.

Itse ajattelen tuolla kakkostavalla. Enkä väitä että kaikki ykköstavalla ajattelevat olisi narsisteja, mutta yllättävän moni narsistinen ihminen ajattelee tuolla ykköstavalla.

Toinen esimerkki..

1. Voi miksi tuo "Pekka" ei saa tehtyä minua onnelliseksi, mikä hänessä on vikana.
2. Voi miksi minä en saa tehtyä tuota "Pekkaa" onnelliseksi, mikä minussa on vikana.

Mitä ajatuksia herättää teissä? Onko samanlaisia viboja?

8

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt hyppää minkään filosofian syvään päätyyn, mutta sanon, että ihminen ei voi auttaa toista ihmistä, ellei itse ole niin sanotusti kunnossa. Eli jonkunverran pitää ajatella myös itseään, ennen kuin voi auttaa toista.

    • Anonyymi

      Liian monta kertaa seksuaalisesti ja henkisesti hyväksikäytön kohteeksi joutuneena, ja hylätyksi tulleena, minulle itselleni tuli mieleen, että näköjään kehoni kelpasi joillekin niiden "omien seksuaalisten tarpeiden tyydyttämistä varten".

      Ja ilmeisesti en sitten kelvannut kenellekään, tai en riitä sellaisena, kuin muuten olen.

      Parempi siis olla yksin? Totta hel*etissä!

    • Anonyymi

      Meissä on jokaisessa narsistisia piirteitä. Pitääksemme itsestämme huolta, me syömme, nukumme, ostamme hyödykkeitä, pukeudumme joko itseämme, tai toisiamme miellyttääksemme etc. Se on ns. tervettä narsisimia.

      Mutta sitten on asia erikseen, jos esim. etsii ihmissuhteita ja ystäviä, vain hyväksikäyttääkseen heitä.

      Aloitus on ihan asiallinen ja ajatuksia tuova. Mutta se, että jos itse joutuu olemaan suhteessa, oli se sitten mikä tahansa, vain se ns. "antava osapuoli" ja toinen käyttää vain hyväkseen, niin sekään ei ole oikein. Se, että missä ne rajat sitten kulkevat, ettei itse joudu poljetuksi, maahanpainetuksi, tai hyväksikäytetyksi, on aika hyvä kysymys.

      Tässä maassa tästä asiasta, eli esim. hyväksikäytöstä ei juuri keskustella, että kuinka paljon sitä narsismia, ja toisten joko henkistä, tai fyysistä hyväksikäyttöä on, miten paljon sitä tapahtuu, ja mitä se aiheuttaa uhreille.

      Traumaterapiaakaan ei juuri ole. Ei ainakaan julkisella puolella. Ja psykiatriassa tunnepuolesta, ihmisten kokemista asioista ja elämäntapahtumista ei juuri välitetä mitään. Koska se painottuu aivan liikaa ja liian paljon vain arviointiin, tarkkailuun, diagnosointeihin, sairaus ja lääkekeskeisyyteen. Empatiaa ei sieltäkään saa, ja jotkut ovat täysin yksin seksuaalisen ja henkisen hyväksikäytön aiheuttamien traumojensa kanssa. Yhteisöllisyyttäkään ei kovin paljon tässä oikeasti ole, tai sitten se ei konkretisoidu. Niistä välitetään, joista halutaan välittää.

      Asettuminen ikäviä asioita elämässään kokeneiden tilanteeseen ja asemaan on kadonnut. Välittämistä ja konkreettista tukea ja sen osoittamista tarvittaisiin nykyistä huomattavasti enemmän.

      • Anonyymi

        Terve narsimsi muuttuu sairaaksi narsismiksi siinä vaiheessa, kun ei enää pystytä ottamaan vastuuta omista teoistaan, vaan ruvetaan syyttämään niistä kaikkia muita.

        Enkä usko että kenellekkään uhriutujalle riittää loputtomasti empatiaa tai sympatiaa, vaan se on narsistinen polku joka loppuu aikanaan.


      • Anonyymi

        Terapian määrä on kymmenessä viimeisessä vuodessa viisinkertaistunut. Entä jos käyttäisi nettiä oikean tiedon etsimiseen, eikä väärän tiedon levittämiseen.


    • Anonyymi

      Asettuminen toisen asemaan, kokemiin asioihin ja tilanteisiin on joillekin, kuten narsisteille, äärimmäisen vaikeaa, jopa mahdotonta. Moni on narsisti, vaikka ei sitä itse edes itsestä huomaa ja tiedäkään.

    • Anonyymi

      Ja kolmas ajatusmalli:
      Miksi ihmisten pitäisi ylipäätään tuoda mitään lisäarvoa mihinkään tai kellekään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      221
      7462
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      4850
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4752
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3418
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2005
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1870
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1819
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1667
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1578
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      148
      1337
    Aihe