Vauvallani, kohta 8kk, ollut korvatulehduksia 4 kpl vajaan 2 kk:n sisään. Syönyt niihin lääkekuureja 3 kpl, mutta tulehdus uusi aina lääkekuurin päätyttyä. Nyt sain homeopaatilta ohjeen käyttää homeopaattista korvatulehdusvalmistetta nimeltä Funktionsmedel 13 H 86 FIN ja lisänä Belladonna 30CH. Onko kenelläkään kokemuksia kyseisistä valmisteista korvatulehduksen hoidossa, millaisilla annoksilla, oliko vaikutusta?
Vastaukset 9
- opiskelija
Tuosta monivalmisteesta en osaa sanoa mitään, mutta Belladonna on hyvä aine akuutissa korvatulehduksessa. Kun lapsi on oikein raivoinen, punainen kasvoiltaan, huutaa korvakipuaan jopa unessaan. Tärykalvo pullistunut ja punainen, voi jopa tulla veristä eritettä, samalla korva on herkkä matalille äänille. Kun seuraava korvatulehdusoireilu iskee niin anna silloin heti sitä Belladonnaa. Itse opiskelen klassista homeopatiaa ja siellä käytetään ainoastaan näitä yksittäislääkkeitä. Olet varmaan saanut ohjeet omalta homeopaatiltasi kuinka näitä lääkkeitä käytetään. Toivon, että lapsesi paranee ja pääsette eroon antibiooteista.
- opiskelija
minä antaisin sitä Belladonnaa 2 raetta kielen alle (vaikka 1 periaatteessa riittää) heti oireiden tultua ja toistaisin aina annoksen, jos oireet palaavat eli tilannetta on hyvä itse seurata. Ensimmäisen päivän aikana voi antaa vaikka 3 kertaa ja sitten vähentää annoksia. Ja jos Belladonna ei auta melko pian niin siinä tapauksessa lääkeaine on väärä ja silloin pitäisi etsiä oireisiin sopiva oikea lääkeaine. Homeopaattisia lääkkeitä ei saa antaa ruoan kanssa. Lapselle voi antaa lääkkeen myös pieneen vesimäärään sekoitettuna, jos ei osaa vielä imeskellä rakeita. Toivottavasti tästä oli apua.
- ihan mitä
syötät, homeopatiasta et apua saa, mutta ei siitä haittaakaan ole.
- kokeillu
Oletko kokeillut itse kun esität näin vahvoja näkemyksiä?
- opiskelija
kokeillu kirjoitti:
Oletko kokeillut itse kun esität näin vahvoja näkemyksiä?
olen käyttänyt homeopatiaa itseeni, sukulaisiin, tuttaviin, eläimiin ja toiminut on ja monenlaisiin vaivoihin. Olen sitä mieltä, että kaikki epäilijät voisivat mennä homeopaatille hoidattamaan vaivojaan. Homeopatia toimii vaikkei siihen uskokaan, tämän on eläimet todistanut.
- N3m3cis
opiskelija kirjoitti:
olen käyttänyt homeopatiaa itseeni, sukulaisiin, tuttaviin, eläimiin ja toiminut on ja monenlaisiin vaivoihin. Olen sitä mieltä, että kaikki epäilijät voisivat mennä homeopaatille hoidattamaan vaivojaan. Homeopatia toimii vaikkei siihen uskokaan, tämän on eläimet todistanut.
Oliskos tutkimusta esittää, kliinistä verrokki testiä, jotain?!
- että hän
N3m3cis kirjoitti:
Oliskos tutkimusta esittää, kliinistä verrokki testiä, jotain?!
enää neljän vuoden jälkeen tulee vastaamaan.
- äiti
Lapsellani vuoden ajan jatkuva tulehdus, mikä ei parantunut millään antibiooteilla, putkitus ainoana vaihtoehtona edessä.
Kokeilin vielä viime tingassa homeopatiaa ja ihme tapahtui..korvat terveet - Kokenut ja onnistunut
Hei!
Poikani sairasti pienenä jatkuvia korvatulehduksia. Hänen korvansa putkitettiin 1 vuotiaana. Siitä huolimatta tulehdukset jatkuivat. Toisesta korvasta tuli putki pois mädän vuotaessa niin kovasti. Hän söi vaaleanpunaisia antibioottilitkuja ja siitä huolimatta toinenkin korva tulehtui ja alkoi vuotaa. Poika oli silloin 2,5 vuotias.
Hän oli todella huonovointinen ja makaili pitkin lattioita, ei halunnut syödä eikä juoda eikä pystynyt kivulta nukkumaan. Hermostuin hoitoihin ja tilasin homeopaattiset lääkkeet Vogelin ohjeiden mukaan.
Laitoin pojalle sipulikääreen niskaan ja annoin valveillaoloaikana kerran tunnissa homeopaattisia lääkkeitä. Belladonnaa korkillinen rakeita liuotettuna lasilliseen vettä ja sitä juotettiin kulaus kerrallaan päivän mittaan niin, että se riitti koko päiväksi. Lisäksi oli Hepar Sulfa Metoplex ja Ferrum Phosp vuorotunnein. Vaihdoin sipulikääreen uuteen aamuin illoin. Jatkoin hoitoa viikon ajan. Heti hoidon alettua poikani pystyi nukkumaan normaalisti ja mieli virkistyi. Kivut vähenivät ilman mitään muuta lääkitystä. Seuraavan viikon jatkoin Silicealla kolmasti päivässä. Siihen loppuivat korvatulehdukset. Seuraava tulehdus tuli 13 vuoden kuluttua ja jäi viimeiseksi. Nyt hän on 23 vuotta ja korvat ovat terveet. Toinen putki meni tärykalvon sisäpuolelle ja on siellä vieläkin. Lääkärit poistavat sen siinä tapauksessa, että aiheuttaa ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa912076Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391343Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1371015Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.218965- 82836
- 95823
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215724- 74710
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53707On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 69621
- 35601
- 43591
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25467Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14460- 35454
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28452- 33433
- 40427