homeopatiasta apua korvakierteeseen

neljänäiti

Vauvallani, kohta 8kk, ollut korvatulehduksia 4 kpl vajaan 2 kk:n sisään. Syönyt niihin lääkekuureja 3 kpl, mutta tulehdus uusi aina lääkekuurin päätyttyä. Nyt sain homeopaatilta ohjeen käyttää homeopaattista korvatulehdusvalmistetta nimeltä Funktionsmedel 13 H 86 FIN ja lisänä Belladonna 30CH. Onko kenelläkään kokemuksia kyseisistä valmisteista korvatulehduksen hoidossa, millaisilla annoksilla, oliko vaikutusta?

9

3336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskelija

      Tuosta monivalmisteesta en osaa sanoa mitään, mutta Belladonna on hyvä aine akuutissa korvatulehduksessa. Kun lapsi on oikein raivoinen, punainen kasvoiltaan, huutaa korvakipuaan jopa unessaan. Tärykalvo pullistunut ja punainen, voi jopa tulla veristä eritettä, samalla korva on herkkä matalille äänille. Kun seuraava korvatulehdusoireilu iskee niin anna silloin heti sitä Belladonnaa. Itse opiskelen klassista homeopatiaa ja siellä käytetään ainoastaan näitä yksittäislääkkeitä. Olet varmaan saanut ohjeet omalta homeopaatiltasi kuinka näitä lääkkeitä käytetään. Toivon, että lapsesi paranee ja pääsette eroon antibiooteista.

    • opiskelija

      minä antaisin sitä Belladonnaa 2 raetta kielen alle (vaikka 1 periaatteessa riittää) heti oireiden tultua ja toistaisin aina annoksen, jos oireet palaavat eli tilannetta on hyvä itse seurata. Ensimmäisen päivän aikana voi antaa vaikka 3 kertaa ja sitten vähentää annoksia. Ja jos Belladonna ei auta melko pian niin siinä tapauksessa lääkeaine on väärä ja silloin pitäisi etsiä oireisiin sopiva oikea lääkeaine. Homeopaattisia lääkkeitä ei saa antaa ruoan kanssa. Lapselle voi antaa lääkkeen myös pieneen vesimäärään sekoitettuna, jos ei osaa vielä imeskellä rakeita. Toivottavasti tästä oli apua.

    • ihan mitä

      syötät, homeopatiasta et apua saa, mutta ei siitä haittaakaan ole.

      • kokeillu

        Oletko kokeillut itse kun esität näin vahvoja näkemyksiä?


      • opiskelija
        kokeillu kirjoitti:

        Oletko kokeillut itse kun esität näin vahvoja näkemyksiä?

        olen käyttänyt homeopatiaa itseeni, sukulaisiin, tuttaviin, eläimiin ja toiminut on ja monenlaisiin vaivoihin. Olen sitä mieltä, että kaikki epäilijät voisivat mennä homeopaatille hoidattamaan vaivojaan. Homeopatia toimii vaikkei siihen uskokaan, tämän on eläimet todistanut.


      • N3m3cis
        opiskelija kirjoitti:

        olen käyttänyt homeopatiaa itseeni, sukulaisiin, tuttaviin, eläimiin ja toiminut on ja monenlaisiin vaivoihin. Olen sitä mieltä, että kaikki epäilijät voisivat mennä homeopaatille hoidattamaan vaivojaan. Homeopatia toimii vaikkei siihen uskokaan, tämän on eläimet todistanut.

        Oliskos tutkimusta esittää, kliinistä verrokki testiä, jotain?!


      • että hän
        N3m3cis kirjoitti:

        Oliskos tutkimusta esittää, kliinistä verrokki testiä, jotain?!

        enää neljän vuoden jälkeen tulee vastaamaan.


    • äiti

      Lapsellani vuoden ajan jatkuva tulehdus, mikä ei parantunut millään antibiooteilla, putkitus ainoana vaihtoehtona edessä.
      Kokeilin vielä viime tingassa homeopatiaa ja ihme tapahtui..korvat terveet

    • Kokenut ja onnistunut

      Hei!
      Poikani sairasti pienenä jatkuvia korvatulehduksia. Hänen korvansa putkitettiin 1 vuotiaana. Siitä huolimatta tulehdukset jatkuivat. Toisesta korvasta tuli putki pois mädän vuotaessa niin kovasti. Hän söi vaaleanpunaisia antibioottilitkuja ja siitä huolimatta toinenkin korva tulehtui ja alkoi vuotaa. Poika oli silloin 2,5 vuotias.
      Hän oli todella huonovointinen ja makaili pitkin lattioita, ei halunnut syödä eikä juoda eikä pystynyt kivulta nukkumaan. Hermostuin hoitoihin ja tilasin homeopaattiset lääkkeet Vogelin ohjeiden mukaan.
      Laitoin pojalle sipulikääreen niskaan ja annoin valveillaoloaikana kerran tunnissa homeopaattisia lääkkeitä. Belladonnaa korkillinen rakeita liuotettuna lasilliseen vettä ja sitä juotettiin kulaus kerrallaan päivän mittaan niin, että se riitti koko päiväksi. Lisäksi oli Hepar Sulfa Metoplex ja Ferrum Phosp vuorotunnein. Vaihdoin sipulikääreen uuteen aamuin illoin. Jatkoin hoitoa viikon ajan. Heti hoidon alettua poikani pystyi nukkumaan normaalisti ja mieli virkistyi. Kivut vähenivät ilman mitään muuta lääkitystä. Seuraavan viikon jatkoin Silicealla kolmasti päivässä. Siihen loppuivat korvatulehdukset. Seuraava tulehdus tuli 13 vuoden kuluttua ja jäi viimeiseksi. Nyt hän on 23 vuotta ja korvat ovat terveet. Toinen putki meni tärykalvon sisäpuolelle ja on siellä vieläkin. Lääkärit poistavat sen siinä tapauksessa, että aiheuttaa ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      238
      15173
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10136
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9361
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7099
    5. 182
      6527
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6207
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4796
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1680
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1616
    Aihe