käärmeen erämassa,eks se jeesus ollu pelastaja? Joku puhuja selitti et ne usko tulevan messiaan päälle,vai oliko kenties uhrieläin? Mooses käytti jumalasta nimeä minä olen joka on juutalaisten jumala
mikä se mooses oli kun nosti
Anonyymi-ap
22410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Siinailla kannattaa siirtyä SIIONIN VUORELLE MISSÄ JUUTALAISET RISTIIN NAULITSE JUMALANSA.
Jeesushan tuli julkisuuteen vasta 1500 vuotta sen tapahtuman jälkeen, vaikka oli toinen luomistyön tekijöistä
Käärme ei ollut elävä, vaan pronssi käärme, narisija kansan saannoksia, uhri eläin käärme ei voisi olla, koska se on luettu saastaisena.
On teillä tuo Raamatun tuntemus alle alakoulun tason.
Yhtään juutalaista ei paikalla ollut, kansa oli Israel.
Luet siitä miten Mooses tarinaa , Mooses mökki tulevaisuuteen sanoen tulee häntä suurempi ja tuli Jeesus. ISRAEL KOOSTUI 12 eri heimoista jotka jakaantui lopulta eri suuntiin ja osa palasi Egyptiin osa kuoli osa meni arabiaan osa vain levisi mm.sulttaaneihin. Judet sai nimen Judas iskariot tyypistä pahis ja konna.
Vaski käärmettä katsomalla KÄÄRMEEN PUREMAT PARANI SIITÄ MYÖS APTEEKIN MERKKI VASTA LÄÄKE SEERUMI VASTAMYRKKY. Ei sille mitään voi että vain osa pelastuu osa ei.
Näki.MYÖS ABRAHAM NÄKI JEESUKSEN EDELTÄ. DAVID NÄKI JEESUKSEN HERRA SANOI MINUN HERRALLENI PROFETOI JEESUKSESTA EIKÄ ITSESTÄÄN. NÄIN JEESUS EDELTÄ JO TIEDETTIIN ETTÄ HÄN ON SE TULEVA.
Lopunajan sodoma on Palestiina ja Babylon on siellä huomaatte väärät opetukset myös harmageddon on siellä.
Älä julma juutalainen isottele.
Sodomaa ei ole ollut tuhansiin vuosiin, ala jo elää tätä päivää.
Sama koskee Palestaiinaa sekä Babylonia.
Taas Harmakeddon, on paikka jonne saatana ja pahat henget kokoontuvat, josta ilmestys 16 luku, nimi on myös Megiddon vuori.
Se on enemmän tapahtuma, mitä maisemakuvaus.
Anonyymille, joka kirjoitti; Luet siitä miten Mooses tarinaa.
Tottakai Jeesus suurempi mitä ihminen, ilman Häntä ei olisi edes maapalloa.
Tutustu tähän; Joh 1;1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.
3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
Eli Jeesuksen kautta, hänen taidoistaan on kaikki luotu.
Israelissa ei ole heimoja, vaan sukukuntia. Kukaan heistä ei palannut Egyptiin, tuskin nytkään sinne hebrealaisia muuttaa.
Missä he kuolivat? Haloo.
Eksoduksessa kansa tuli uudelleen Luvattuun maahan ja asuu siellä, eikä sitä, kuten Sinä, Pakanat hallitse. Sen jälkeen v. 70 tuli pakkosiirtolaisuus Rooman toimesta, ja yhtään perhekuntaa ei mennyt Itään, vaan Pohjoinen kansa nousi suoraan ylös, jakautui Venäjälle, Suomeen ja lähinaapureihin, tila on meillä diaspora.
Taa etelä Israel, juuda meni etelä Eurooppaan ja sieltä Yhdysvaltoihin, kun Rooma tuhosi Temppelin ja tappoi n 5 miljoonaa kansalaista.
Tutustu historiaan, ennekuin tuosta kansasta sepustat, "sulttaanina"?
ja kapernaumin kohtako oli pahempi kuin sodoman ja komoran kun siell oli uppiniskaisia uskovaisia
Käärme hommassa ei ole mitään käsitettä pelastua, ainoastaan siihen katsominen esti silloin kuoleman.
Missä kohti Raamattua Israelista puhuttaessa oli käsite "uskovaisia"?
Taas miten kohtalo oli paha, sehän oli Jeesuksen mielikaupunki, osa sanoi jopa, että Jeesuksen oma kaupunki, ja se oli myös Pietarin kaupunki.
Olisi mielenkiintoista tietää, kun en ole asiaan törmännyt?
Lisäykseksi kun yhdelle puhujalle sanoin totesi vain me olemme tällaisia.
Mökkiä ei Raamattu tunne.
Taas Mooses oli Israelin kansan j0ohtaja, joka toi heidät pois Egyptistä, ja Hänen nimelleen on kirjoitettu 5 ensimmäistä Kirjaa Raamatussa.
Israelissa oli vain sukukuntia, ja Heimo esiintyy vain kerran Raamatussa, jolloin se koskee koko kansakuntaa, pappisheimona;1. Piet. 2:9 Mutta te olette "valittu suku, kuninkaallinen papisto, pyhä heimo, omaisuuskansa, julistaaksenne sen jaloja tekoja", joka on pimeydestä kutsunut teidät ihmeelliseen valkeuteensa;
Näin tuli selväksi, että me olemme Valittu suku.
Alkutekstissä se mainitaan näin; 1 Piet; 2;9 Mutta te olette valittu suku, jotka olette pappeja kuningaskunnalle, pyhä kansa, lunastettujen kokoontumiselle. Julistakaa hänen ylistystään, joka kutsui teidät pimeydestä loisteliaaseen valkeuteensa.
Etsippä paikka siitä, kuka sen Jude nimen antoi, ei juutalaiset, jotka olivat osa Israelia.
Voi sinua, Korasin! Voi sinua, Beetsaida! Sillä jos ne voimalliset teot, jotka ovat tapahtuneet teissä, olisivat tapahtuneet Tyyrossa ja Siidonissa, niin nämä jo aikaa sitten olisivat säkissä ja tuhassa tehneet parannuksen. 22Mutta minä sanon teille: Tyyron ja Siidonin on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin teidän. 23Ja sinä, Kapernaum, korotetaankohan sinut hamaan taivaaseen? Hamaan tuonelaan on sinun astuttava alas. Sillä jos ne voimalliset teot, jotka ovat tapahtuneet sinussa, olisivat tapahtuneet Sodomassa, niin se seisoisi vielä tänäkin päivänä. 24Mutta minä sanon teille: Sodoman maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sinun."
Suomessa on osa israelin heimosta
Pitää paikkansa. Molempia Jaakobia sekä juudaa, ja on Israelin pikkuveli.
Miehistä kantaa ko. geeniä yli 60% miehistä, naisista n 30%.
Israelhan hajoitettiin muiden kansojen joukkoon, Jaakob ennen Jeesusta, juuda v. 60 jKr.
mitä haluat sanoa, mitä kopiointisi on kontekstissa?
Juutalainen vl vai israelilainen vl,juutalainen erehtyy mutta israelilainen ei
Vl juutalainen??? Hah, kansa on pyhä, sinne ei lahkot pääse.
Sinä olet ainakin pakana. Et pyhää kansaa.
Kato ku Jeesus ja Lucifer on sama asia.