Sähköpostien lähettäminen viranomaisten toimielimille?

Anonyymi-ap

Oikeuskäytännössä on käsittääkseni todettu, että henkilökohtaisesti virkamiehelle/viranhaltijalle lähetetty sähköpostiviesti ei kelpaa missään virallisessa asiassa, koska sitä ei ole lähetetty työnantajalle eikä viesti välttämättä mene edes perille, koska työntekijä voi olla esim. lomalla.

Kyseessä on siis myös juridinen asia eikä vain käytännön toimistotöihin liittyvä asia.

Pitääkö näin ollen kaikki viralliset sähköpostit lähettää aina viranomaisen kirjaamoon eikä mikään muu kelpaa?

Esimerkki 1: Kunnilla ja hyvinvointialueilla on lautakuntia, jaostoja, työryhmiä jne. Pitääkö näille osoitetut sähköpostiviestit lähettää aina kirjaamoon eikä työryhmälle suoraan lähetetty viesti kelpaa, vaikka sillä olisi oma sähköpostiosoite (yleensä tosin ei ole, vaan on vain esim. sihteerin sähköposti)?

Esimerkki 2: Poliisilla on sähköpostiosoitteita, jotka ovat esim. muotoa [email protected], joten ajaako tämä saman asian kuin kirjaamoon lähetetty viesti?

Käytännön kysymys: Kun kirjaamoon lähettää viestin, niin pitääkö kirjaamoa erikseen pyytää välittämään viesti haluamilleen tahoille vai meneekö viesti perille sillä, kun vain kirjoittaa alkuun "Jakelu" ja luetteloi siihen, mille tahoille viesti on tarkoitettu? Ei siis tarvitse erikseen pyytää, että "Pyydän välittämään tämän viestin sille ja sille taholle", vaan kirjoittaa vain viestien alkuun esim.:

Jakelu:
Terveydenhuollon lautakunta
Pelastustoimen lautakunta

Laitoin tämän kysymyksen Laki-osioon, koska paras vastaaja asiaan on henkilö, joka kirjoittaa työkseen juridisia tekstejä viranomaisille.

7

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköpostin voi lähettää useaan osotteeseen samalla klikkauksella. Yleensä lähetän kirjaamoon ja jos asian käsittelijä on tiedossa myös asiaa käsittelevälle virkamiehelle. Jotkut virkamiehet ei tykkää tuosta mutta olkoot sitten tykkäämättä ja tykkäämistähän sekin on jos tykkää huonoa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Oikeuskäytännössä on käsittääkseni todettu, "

      Oletko koskaan tullut ajatelleeksi, että se oma käsityksesi ei välttämättä ole totuus?

    • Anonyymi

      Asian vireille saattamiseksi ei ole määrätty laissa tiettyä menettelyä siitä miten ja missä muodossa asia saapuu viranomaiselle. Pääsääntönä on kirjallinen menettely joten jos tekstin kirjoittaa vaikka ladon oveen tai hautakiveen niin ladon oven/hautakiven toimittaminen viranomaisella asian vireille panoa. Myös kirjekyykyn tai savumerkkien käyttäminen on kirjallista menettelyä.

    • Anonyymi

      Eikö ole tullut mieleen kysyä, miten ja missä muodossa vastaanottaja haluaa viestit vastaanottaa? Sitten noudatat annettuja ohjeita!

      • Anonyymi

        Sähköpostilla viranomaisten kanssa tiedon perille menemisen varmistamiseen tarvitaan muutakin viestitystä.
        Sähköposti on epäluotettava tiedonsiirtoväline.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      111
      9531
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6062
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5358
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      48
      4299
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2921
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      121
      2902
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      49
      2822
    Aihe