Meneekö,paljonkin myyntii
Aurikopaneelia harkitseva
Aurikopaneelia harkitseva
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Paljonkomon ihan uusi merkki itselle. Joku Japsi?
Koikeile pysyy aiheessa
Edes joskus
Taimavaa ihan oma ketju alituksena vittuiouloaan
Älä laita katolle, sinne monet laittaa ja tulee kalliksi kun ne pitää purkas ennen uutta kattoa. Noin muutenki aurinkopanelit pitää uusia viiden vuoden välein. Lisäksi vaarallista meininkin käydä paneleiden pintaa puhdistelemassa katolla, pinta alaa niin paljon että vaikea pysyä pystyssä.
Jossain nähnyt laitteneen talon seinään (kääneltävillä kallistuksilla), taatusti helpompi pitää puhtaana, noin muutenki talon seiniä harvemmin uusitaan kuin kattoa. Seinällä aurinkopanelit lumetki talvella voi helposti poistaa, katolla ne pysyy talven lumen alla.
Talon seinällä paneelit ovat aika alhaalla ja jäävät naapurin puiden varjoon. Talvella aurinko on vuorostaan vain 17 astetta horisontin yläpuolella, joten taas ollaan varjossa. Hyvin harva asuu pellon keskellä, jolloin seinäsijoitus on järkevä. Lisäksi seinäsijoitus muuttaa julkisivuo niin karmean näköiseksi, että talon arvo tippuu.
Tavallisessa omakotitalossa kattosijitus on yleensä ainoa järkevä ratkaisu.
Hyvä mielipide mutta tapoihin kuuluu haukkua sinut persläveksi
Jep. Ikivanhalle, kunnostusta vaativalle katolle kannattaa paneelien asennusta harkita kaksi kertaa.
Noin muutenkin aurinkopaneelit pitää uusia ehkä 30 v välein.
Lumia ei kannata käydä puhdistelemassa. Vaarallista puuhaa, jonka hyöty on minimaalinen. En muutenkään ymmärrä lumien pudottelua pientalojen katoilta. Määräysten mukaan rakennettu talo ja sen katto kestää kaikki kuviteltavissa olevat lumikuormat.
Seinäkiinnitys muuttaa julkisivua niin paljon, että taajamassa sellaiseen tuskin heltiää lupaa. Maaseudulla, pellon reunssa se voi olla ihan ok ratkaisu.
Vieläkö tää vammane jaksaa provota paneeleita vastaan.
No kun ei muoa ole juutakaan yekemistä
Paneelien hinta pankkitilillä elättää ilman työntekoa mukavasti.
Sano ei AURINKOPOANEELEILLE
Liity mukaan keskusteluihin
Meidän mielestämme keskustelu kuuluu kaikille. Jos haluat apua ongelmaasi, jakaa ajatuksiasi tai kysyä mielipiteitä, aloita keskustelu! Anonyymisti tottakai.
Keskustelu kuuluu toki kaikille, mutta onko keskustelua postata päivästä juttuja, joilla ei ole mitään arvoa. Tälläinen terrori karkottaa älyllisen keskustelun. Ylläpidon pitäisi toimia ja siivota kaikki älyttömyydet pois kunnon keskusteluiden tieltä.
Kaikki aurinkopaneelit kannattaa tosiaan siivota pois maisemaa rumentamasta.
Ylläpidon mielestä keskustelu on laadukasta
Sinun mielestä kaikki keskustelu pitäisi olla paneelien myynni lisäämistä ilman yhtään harkintaa kantaako itse maksaa paneeleeista saadakseen säästöö.
Kyllöhän oaneelit tuottaa mutta saako sijoitustaan kokonaa takaisn.
Lisäksi katto vaurioituu ja rahat menee hukaan kun laitteisen käyttöikä on 10 stä15 v
Onko tämä keskustelu laadukasta?
"Meneekö,paljonkin myyntii
Aurikopaneelia harkitseva"
Sama henkilö jankkaa päivästä toiseen "laadukkaita" kysymyksiä, jotka eivät ole mistään kotoisin.
Se, että ovatko aurinkopaneelit kannattava sijoitus, ei tässä keskustelussa ole puhuttu lainkaan. Älyllinen keskustelu olisi hyv asia, mutta tässä on kysymys lähinnä älykääpiöitten
kiusanteosta, joka karkottaa älykkäät keskustelijat.
Tätäkö suoli24 ylläpito haluaa?
Eipä tossakaan mitää ppalstan aiheesta puhuttu tai ketjun
Aloitukseen viittaavaa mainittu.
Aloittaja kysi paljonko on tuotto
Sinä vastaa painu pois kyselemöstä ja ei saa kysellä mitään
Liian usein
https://youtu.be/6_HoPOGSkVI?si=5iXxznX34VHVMSCg
Kaine kannataa jos ei trvii itse niitä maksa saa esim yriyystuella itse ei kanata maksaa seliasa summia jotta säästää
keskustelu kuuluu kaikille ja varsinkin ääliöille todistetusti...
Taas aiheeton kommentti
Jotkut luulee luulee olevaansa
Palsatan omistajii.
Ja määrää mitä puhutaan kyselläön ja milloin minkä vertan ja kuitenkin tuomatta yh t ään .palstan tai ketjun aiheeseen sisältöö
Tämään oli 17 w 2
Nyt ei mitään
Menekö myyntiin palkonkin
Ny eimenyt yhtöän myytiin kun aurinko onniin maratalla.
Poiden latjojen tadalla.