Ja sotesta kans porukkaa kilometri tehtaalle...
Valtio aloitti lähes 4 000 työntekijän yt-neuvottelut
15
1143
Vastaukset
- Anonyymi
Juu, siirretään kuntien listoille, osa fläkkeelle. No eihän tuossa mitään outoa, normaalia. Tosin, enpä muista, koska valtiolta olis joutosakkia potkittu pois. Hyvä Orpo ja Purra!
Kummalliseksi tässä jutun tekee se, että kun valtiolta pistetään porukkaa pois, eipäs käytetäkkään termiä "muutosneuvottelu" vaan paljon pontevampaa "YT".
Onko valtion väki jotenkin parempaa, kun käytetään kalskahtavaa YT:tä, eikä "pehmeämpää ja nätimmältä" kuullostavaa "muutosneuvottelua"? Joutaa tuon kokosta joutosakkia jo potkimaankin pihalle, kaikki ei onneksi kuntiin pääse, mutta ne ketkä pääsee, joutuu sitten töitä tekemään.- Anonyymi
Valtiolla kuten kunnillakin on palkkalistoillaan täysin joutoporukkaa eli niissä on työvoimapankki jos jossain tarvitaan työvoimaa.. Tietenkin lokoiseen elämään tottuneet eivät ole yrityksille mitenkään himottavia työntekijöitä ja ainakin heidät pitää ensimmäiseksi opettaa töiden tekoon. Maailma ei laiskoja elätä paitsi kunnan ja valtion töissä.
- Anonyymi
Hyvää ei tule seuraamaan nyky touhuista.
- Anonyymi
Orpon hallitus saa koko suomen talouden seka sortoiseen tilaan..
- Anonyymi
Aika vaikea korjata edellisen hallituksen rahanjakopolitiikasta johtuvaa rahavajetta. Syy ei ole tämän nykyisen hallituksen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika vaikea korjata edellisen hallituksen rahanjakopolitiikasta johtuvaa rahavajetta. Syy ei ole tämän nykyisen hallituksen.
Juuri niin...
- Anonyymi
Valtiolla on 80.000 henkilöä palkkalistoillaan, joten siitä porukasta joutaa ulostaakin sillä kaikki eivät ole välttämättömissä tehtävissä. Valtio on kuntien ohella melkoinen työvoimapankki mutta sitä sosialismi-uskovaiset eivät halua hyödyntää vaan pyrkivät lisäämään valtion menoja palkkaamalla puoluetovereitaan tarpeettomiin tehtäviin. Nykyinen hallitus on oikealla asialla sillä sosialsitien mielen mukaan jos toimitaan, niin kreikkalaisetkin jäävät toiseksi.
- Anonyymi
Valtion, kuntien, sote alueiden jne palkka listoilla yli 680 000 tuhatta virkahenkilöä, Euroopan 4.suurin virkahenkilöstö löytyy yllättäen Suomesta.
- Anonyymi
VTV ex ylijohtaja johonkin valtion pakaste duuniin runo kirjansa kanssa!rehellinen nainen
- Anonyymi
(0-95 rosenttia sais potkia veke ja 9, e, liksalla ojija perkaamaan, valtio säästäsi.
- Anonyymi
Keuruun kaupunginkin olisi pitänyt aloittaa jo vuosia sitten vähintään 140 henkilön irtisanominen.
- Anonyymi
Ei ole aloitettu mutta lisää on otettu.
- Anonyymi
Valtiolla ja kunnilla on suunnaton työvoimapankki, jonka purku olisi jo pitänyt tapahtua aikoja sitten. Eri asia on sitten se kykeneekö nämä virkamiehet aitoon työntekoon?
- Anonyymi
Hyvinvointialue on pahoinvointialue työntekijöille. Porukkaa 12500 ja yt:t koskee kaikkia. 400 htv pitää saada pois ja irtisanomisilta ei voi välttyä. Tuo tavoite ei tule sekään riittämään, odotettavissa kahden persaukisen hva:n pakkoliitos.
- Anonyymi
SOTE on täynnä vasemmistolaisia.SDP väkeä pienestä PUROSTA .alkaa huomaavat virta??
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei143050Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1221342- 891222
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli2571086Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi511055Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63975Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253871- 41842
- 84821
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?48778