Hei, huomenna olisi mulla eka ylioppilaskoe edessä ja vanhemmat asettaa hirveitä paineita suoriutumisesta. Odottavat kiitettävää arvosanaa, eli E tai L pitäisi tulla mutta uskon että omalla lukemisella ja kurssinumeroiden perusteella olisi enemmänkin C tai M mahdollinen. Itseäni ei juurikaan stressaa yo-kokeet, olen lukenut kesästä asti ja uskon että tulen selviytymään ihan hyvin. Vanhemmat kuitenkin kyselee jatkuvasti että olenko lukenut ja osaanko varmasti. Tuntuu että haluavat päättää kaiken mun yo-kokeisiin liittyen, olivat valinneet mulle eväätkin mukaan vaikka sanoin niille että ostan itse haluamani eväät kokeeseen. Lisäksi haluavat saattaa mut kouluun, ettei varmasti suurena koepäivänä tapahdu mitään jonka takia vaikka myöhästyisin kokeesta. Tänään mua myös kiellettiin tekemästä mitään ylimääräistä, kuten ruonlaitto, koska kaiken tätyy pyöriä huomisen kokeen ympärillä.
Pistää ärsyttämään tälläinen paapominen ja stressaaminen. Tuntuu ettei vanhemmat luota yhtään siihen, että olen valmistautunut, tiedän mitä olen menossa tekemään ja löydän tieni kirjoitussaliin. Mietinkin, että onko ketään muuta jonka omat vanhemmat yo-kokeiden aikana ylireagoi tällä tavalla vai onko tuo normaalia käytöstä mun vanhemmilta? Jotenkin kyllä epäilen.
Vanhemmat tuottaa opiskelupaineita
Anonyymi-ap
2
233
Vastaukset
- Anonyymi
Onnellinen sinä, jonka vanhemmat välittävät lapsestaan!
- Anonyymi
juurikin nyt ennen koetta on tehtävä ihan muita juttuja kuin miettiä kokeita. Ruuanlaitto voi olla ihan hyvä rentoutusjuttu. Tai telkkarin katsominen, Kävelylenkki, Missään nimessä nyt ei saa päntätä juttuja, Muutoin olet ihan kipsissä. Se työ mitä olet tehnyt tuo se tuloksen mihin kykysi riittää. Viime hetken nipotus ja murehtiminen voi helpostu pilata tentin. Luota itseesi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504057Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku72345- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181688Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei71258Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1181068Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895